مشکلات ممکن در پرشدگی دندان

5
(1)

حساسیت دندان پس از پرشدگی آن اتفاق نسبتاً رایجی است. ممکن است یک دندان به فشار ، هوا ، غذاهای شیرین یا دما حساس باشد. معمولاً این حساسیت طی چند هفته به خودی خود برطرف می شود. در این مدت از مواردی که باعث ایجاد حساسیت می شوند خودداری کنید. مسکن ها به طور کلی مورد نیاز نیستند.

اگر در طی دو تا چهار هفته حساسیت فروکش نکرد یا دندان شما کلا بسیار حساس است با دندانپزشک خود تماس بگیرید. او ممکن است به شما توصیه کند از خمیر دندان ضد حساسیت استفاده کنید ، ممکن است از یک ماده ضد حساسیت روی دندان استفاده کنید یا احتمالاً روش ریشه دندان را پیشنهاد دهند..

درد در اطراف محل پر شده

توضیحات مختلفی برای درد در اطراف پرکردگی وجود دارد که هر کدام به علت خاصی ایجاد می شوند.

درد هنگام ضربه زدن یا لمس دندانهایتان با هم. این نوع درد هنگام جویدن ایجاد می شود. درد بلافاصله پس از از بین رفتن بیهوشی و با گذشت زمان مشاهده می شود. در این حالت ، پر کردن ممکن است با جویدن شما تداخل داشته باشد. شما باید به دندانپزشک خود برگردید و فرم پرکننده را تغییر دهید. اگر درد همچنان ادامه داشته باشد ، ممکن است مشکل دیگری را نشان دهد که نیاز به درمان اضافی مانند درمان کانال ریشه دارد.

درد هنگام احساس سرما یا گرما. این درد یک درد بسیار شدید است که فقط هنگامی رخ می دهد که دندان های شما گرم یا سرد می شوند. با از بین بردن سرما یا گرما ، درد در عرض چند ثانیه برطرف می شود. اگر این درد حتی پس از برطرف شدن گرما یا سرما به مدت طولانی ادامه یابد ، ممکن است نشان دهنده آسیب برگشت ناپذیر عصب باشد و باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

درد نبض دار دائمی . اگر پوسیدگی تا پالپ دندان بسیار عمیق باشد ، این پاسخ “دندان درد” ممکن است نشان دهد که این بافت دیگر سالم نیست. در این صورت ، ممکن است نیاز به درمان “کانال ریشه” باشد.

دلیل اصلی این درد یا حساسیت در دندانهای دیگر که پر نشده اند . با این درد خاص ، دندان های شما هیچ مشکلی ندارند. دندان پر شده به راحتی از طریق “سیگنال های درد” که به دندان های دیگر می رسد عبور می کند. این درد باید طی یک تا دو هفته به خودی خود کاهش یابد.

 

(واکنش های آلرژیک به پرکننده های آمالگام (نقره ای

واکنش های آلرژیک به پر کردن نقره نادر است. طبق اطلاعات انجمن دندانپزشکی آمریکا ، کمتر از 100 مورد گزارش شده است. در این شرایط نادر ، تصور بر این است که جیوه یا یکی از فلزات مورد استفاده در ترمیم آمالگام باعث ایجاد واکنش آلرژیک می شود. علائم آلرژی به آمالگام شبیه علائمی است که در یک آلرژی پوستی مشاهده می شود و شامل بثورات پوستی و خارش است. بیمارانی که از آلرژی آمالگام رنج می برند به طور معمول سابقه آلرژی به فلزات در پزشکی یا خانواده دارند. هنگامی که آلرژی تأیید شد ، می توان از ماده ترمیم کننده دیگری استفاده کرد.

پرشدگی در حال فرسایش

فشار مداوم حاصل از جویدن ، ساییدن یا دندان قروچه می تواند باعث فرسودگی ، بریدگی یا ترک خوردگی پر کننده های دندان شود. اگرچه ممکن است نتوانید تشخیص دهید که پرکردگی شما رو به زوال است ، اما دندانپزشک می تواند نقاط ضعف ترمیم های شما را در یک معاینه منظم تشخیص دهد.

اگر مهر و موم بین مینای دندان و پر شدگی شکسته شود ، ذرات غذا و باکتری ها می توانند در زیر پرشدگی فعالیت کنند. سپس خطر ایجاد پوسیدگی اضافی در آن دندان را دارید. پوسیدگی که درمان نشود می تواند باعث آلودگی پالپ دندان شود و باعث ایجاد آبسه دندان شود.

اگر پرکردگی زیاد باشد یا پوسیدگی گسترده باشد ، ممکن است ساختار دندان به اندازه کافی برای پشتیبانی از پرکردگی جایگزین باقی نماند. در این

موارد ممکن است دندانپزشک شما نیاز به پر کردن تاج داشته باشد.

پرکردگی های جدیدی که می ریزند احتمالاً در نتیجه کار دندانپزشکی ناکافی ، آلودگی آماده سازی قبل از قرار دادن ترمیم یا شکستگی ترمیم ناشی از گزش یا ضربه جویدن است. ترمیم های قدیمی عموماً به دلیل پوسیدگی یا شکستگی دندان باقیمانده از بین می روند

با این وجود اگر پرکردگی به صورت استاندارد انجام شده و نگهداری های اولیه لازم برای آن رعایت شود معمولا مشکلی نباید دامان گیر شما شود. دقت کنید که پرکردن دندان معمولا یک درمان دائمی نبوده و احتمالا بعدها نیاز به پرشدگی دوباره و یا درمان جایگزین باشد

ی

منبع: https://www.webmd.com/oral-health/problems-dental-fillings#1

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

5 / 5. تعداد رای‌ها: 1

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها