ایا شما از ان دسته از افراد هستید که باید فکری به حال فک تان کنید!

0
(0)

ایا شما از ان دسته از افراد هستید که به عمل فک فکر کنید!

 

عمل فک شاید شما دوست داشته باشید در ظاهرتان تغییر ایجاد کنید. اما برای تشخیص اینکه فک شما احتیاج به عمل دارد حتما باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک در صورت تشخیص به شما این اجازه را می دهد. و باید بدانید که عمل فک به سرعت صورت نمی گیرد یعنی قبل از ان مراحلی وجود دارد که در ادامه مطلب به ان خواهیم پرداخت. اما اگر علامت های که در پایین گفته می شود را داشته باشید به احتمال زیاد پزشک شما با عمل شما موافقت خواهد کرد.

 

 • اگر هر دو فک شما در حد طبیعی رشد نکرده باشد.
 • عدم توانایی در خوردن و جویدن 
 • عدم قرارگیری دندان های روی هم 
 • نداشتن تقارن صورت شما 
 • مشکلات تنفسی 
 • مشکلات گفتاری به دلیل ناهنجاری موجود
 • لبخندی که در ان بیشتر لثه ی شما دیده می شود 

 

انواع اختلال هایی که یک فک می تواند داشته باشد!

 

این اختلال هایی که که در ادامه به آن می پردازیم ممکن است ژنتیکی باشد ممکن است در اثر روش زندگی شما ایجاد شده باشد یا در اثر سانحه ای این اتفاق افتاده باشد.

 

 • جلو بودن یکی از فک ها 
 • انحراف یا کج بودن فک ها یا یکی از آن ها 
 • عقب ماندن یکی از فک ها یا هر دو
 • عدم هم پوشانی دندان ها 
 • فاصله بین دندان ها و بزرگ بودن فک
 • فشردگی دندان ها و کوچک بودن فک 

 

قبل از ارتوگناتیک چه کار هایی باید انجام دهیم ؟

 

قبل از انجام جراحی فک پزشک شما را به یک ارتودنتیست ارجاع می دهد. و شما بستگی به وضعیت تان باید یک یا دو سال ارتودنسی داشته باشید. و برای انجام ارتودنسی باید دندان های عقل تان را بکشید .برای جراحی فک شما باید به مرحله ای برسید که پزشک تشخیص می دهد دندان و فک شما  اماده ی عمل شده است یا خیر. 

 

ایا ارتوسرجری درد دارد ؟

 

ارتو سرجری به ترکیب ارتودنسی و عمل فک گفته می شود. این دو مکمل هستند بدون ارتودنسی نمی توان عمل فک را انجام داد. باید بدانید که شما در هنگام عمل کاملا بیهوش می شوید. بعد از عمل صورت شما دچار تورم خواهد شد که این کاملا طبیعی است. و با مسکن این درد خوب خواهد شد 

و می توان گفت درد این عمل به نتیجه ای ان می ارزد. زیرا بدترین عارضه ها در فک و دهان با ارتوسرجری قابلیت درمان دارند.

 

بعد از ارتوسرجری دو فک با سیم به هم وصل می شوند ؟ 

 

جواب این سوال خیلی بستگی به شرایط دارد. ممکن است پزشک شما بر اساس شرایطی که دارید و عملی که انجام گرفته تشخیص دهد که باید برای جوش خوردن بهتر استخوان ها دو فک با سیم به هم وصل شوند. البته این سوال را از جراح خود قبل از عمل می توانید بپرسید.

 

چطور عمل انجام می شود؟

عمل فک

شب قبل از عمل باید بدانید از داروهایی که باعث رقیق شدن خون می شوند نباید استفاده کنید. شما وقتی وارد اتاق عمل می شود متخصص بیهوشی  شما را بیهوش می کند. و پزشک از داخل دهان شما شروع به کار می کند او با برش لثه یا لثه ها کار را پیش می برد. و به استخوان فک می رسد و یک برش مورب یا اریب شکل ایجاد می کند. و بعد با صفحات کوچکی از جنس تیتانیوم که برای بدن شما ضرر نخواهند داشت قسمت های برش خورده استخوان را ثابت می کند و بخیه هایی که زده خواهد شد در دهان شما هستند و بخیه هایی که زده می شوند، جذبی هستند وخوشبختانه نیازی به کشیدن ندارند. پس خیال تان بابت اسکار ها راحت باشد زیرا هیچ جای بخیه ای روی صورتتان نخواهد بود اگر هم باشد در جایی قرار میگیرد که چین و چروک صورت های شما پنهان شود. معمولا بعد از جراحی پزشک شما با بررسی شرایط به جای سیم ممکن است به شما چند کش دهد که به براکت های شما وصل می شوند و دهان شما مقداری ازادی حرکت دارد. البته این آزادی نسبت به سیم های ثابت است.

 

بعد از ارتوسرجری چه کاری کنیم ؟ 

 

همین طور که خود شما مطلع هستید بعد از هر عمل جراحی نیاز به مراقبت هایی هست که به روند بهبودی شما کمک خواهد کرد. البته پزشک شما در مورد مراقبت های بعد از جراحی با شما صحبت خواهد کرد. اما ما به برخی از ان ها در زیر اشاره خواهیم کرد.

 

 • از خوردن غذاهای سفت و جویدنی در روزهای اولیه خوداری کنید. 
 • از فعالیت های سنگین شدیدا پرهیز کنید.
 • صورت شما بعد از عمل دچار بادکردگی یا تورم شده که شما با قرار دادن کمپرس های یخ می توانید  استفاده کنید.
 • بهداشت دهان بعد از عمل بسیار مهم است زیرا احتمال چرک کردن وجود دارد.
 • ممکن است شما در ناحیه ی گلو احساس درد کنید به دلیل قرارگیری لوله تنفسی در هنگام جراحی استفاده شده، که طبیعی است .

 

عوارض یا بی عوارض؟

 

می توان گفت این عمل اگر درست انجام شود عوارضی برای شما نخواهد داشت زیرا جهت بهبود شرایطی که در حال حاضر دارید انجام می شود و بیشتر از اینکه یک عمل زیبایی باشد. یک عمل برای بهبود شرایط تنفسی،گفتاری و … است.

 

ارتوسرجری کار تیم ورک 

 

عمل ارتوگناتیک یک کار تیمی است بین جراح فک و صورت و متخصص ارتودنسی که هردو مکمل هم هستن و بدون انجام ارتودنسی نمی توان این عمل را انجام داد.

 

بعد از عمل ارتوگناتیک همه چیز تمام نمی شود!

 

شما بعد از عمل باید ادامه ی درمان ارتودنسی را داشته باشید و پزشک هر موقع تشیص دهد درمان ارتودنسی شما تمام می شود و براکت ها و…را از دهان شما خارج می کنند و به شما توصیه استفاده از ریتینر یا نگه دارنده می کند. این کار به این دلیل است که دندان های شما یکباره با حالت بدون محافظت روبرو نشوند و دندان های شما به حالت اولیه باز نگردند.

 

در انتهای این مقاله باید خدمت شما گفته شود که این جراحی احتیاج به زمان و صبر و حوصله ی زیادی دارد و یک پروسه نسبتا طولانی است.

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها