عمر تاج دندانی چقدر است؟

5
(1)

تاج دندان پوششی برای دندان آسیب دیده است. به بازیابی شکل ، عملکرد و اندازه طبیعی دندان کمک می کند.

تاج ها برای همیشه دوام ندارند ، اما اگر اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهید می توانید عمر تاج را افزایش دهید.

در این مقاله ، انواع مختلف تاج ها و طول عمر آنها و همچنین علائم هشدار دهنده احتمالی برای تعویض تاج را از نزدیک بررسی خواهیم کرد.

هدف از تاج چیست؟

طبق انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) ، اگر یک پر کننده بزرگ داشته باشید اما دندان کافی برای نگه داشتن آن باقی نمانده است ، یک تاج می تواند به تقویت دندان کمک کند.

دندانپزشک شما همچنین ممکن است از تاج استفاده کند تا:

دندان شکسته یا ترک خورده را بازیابی کنید

محافظت از دندان ضعیف در برابر شکستن

پل های دندانی

از دندان شکننده زیر کانال ریشه محافظت کنید

تاج دندان را می توان از مواد مختلفی تهیه کرد که ماندگاری برخی از آنها بیشتر از سایرین است.

در مورد انواع مختلف تاج و طول عمر آنها چه باید دانست

ویلیام دی. کرانفورد ، جونیور ، DMD ، از کرانفورد دندانپزشكی می گوید: “متوسط ​​طول عمر تاج حدود 10 سال است.”

اما وقتی به درستی ساخته و مراقبت شود ، او می گوید تاج های هر ماده می توانند ده ها سال دوام بیاورند.

وقتی نوبت به نوع تاج استفاده می شود ، Cranford می گوید دندانپزشک شما هنگام تصمیم گیری در مورد مناسب ترین تاج برای شرایط خاص ، مقاومت ، دوام و زیبایی هر ماده را در نظر می گیرد.

سایر عواملی که دندانپزشک شما ممکن است هنگام تصمیم گیری در مورد بهترین ماده تاج دندان خود در نظر بگیرد عبارتند از:

محل قرارگیری دندان

چه مقدار از دندان طبیعی هنوز باقی مانده است

چه مقدار از تاج هنگام لبخند زدن قابل مشاهده خواهد بود

بیایید چهار تاج متداول و طول عمر مورد انتظار آنها را بررسی کنیم.

زیرکونیا

تاج های زیرکونیا که به عنوان نوعی تاج سرامیکی طبقه بندی می شوند ، از دی اکسید زیرکونیوم ساخته می شوند ، یک نوع ماده بسیار قوی که مربوط به تیتانیوم است. دوام این تاج ها آنها را در برابر شکستگی بسیار مقاوم می کند.

به گفته کرانفورد ، زیرکونیا قوی ترین ماده غیر فلزی برای تاج ها است. با این حال ، او توضیح می دهد که تاج های زیرکونیا همیشه مانند تاج های دیگر مناسب نیستند.

یک مطالعه 2016 نشان داد که تاج های زیرکونیا یکپارچه پس از قرار گرفتن در معرض نیروهای نیش بالا ، کمترین احتمال ترک یا شکاف دارند.

با رعایت بهداشت و مراقبت از دهان ، تاج زیرکونیا می تواند به راحتی 10-15 سال – یا بیشتر طول بکشد.

Mass Image Compressor Compressed this image. https://sourceforge.net/projects/icompress/

چینی با فلز ذوب شده

تاج های پرسلن ذوب شده به فلز (PFM) نوع محبوب تاج هستند و همچنین یکی از طبیعی ترین گزینه ها هستند. این باعث می شود که آنها برای دندانهای جلو مناسب باشند.

کرانفورد توضیح می دهد: “تاج های ذوب شده از فلز به فلز رایج ترین محلول آرایشی دندان برای 60 سال گذشته بودند.” “با این وجود ، ظروف چینی مستعد خرد شدن هستند و با افزایش سن ، حاشیه یا لبه فلز اغلب نشان می دهد که لثه ها عقب می روند.”

با این اوصاف ، او اشاره کرد که این ترمیم های پشتی فلزی هنوز جایی در دندانپزشکی پیدا می کنند ، به خصوص برای پل هایی که جای دندان های از دست رفته را می گیرند.

به طور متوسط ​​می توان انتظار داشت که تاج های PFM از 5-15 سال دوام داشته باشند. با مراقبت خوب از دندان ، ممکن است ماندگاری بیشتری داشته باشند

دی سیلیکات لیتیوم

این ماده یک نوع سرامیک شیشه ای قوی است که از لیتیوم (فلز سفید نقره ای) و سیلیکون (یک جامد سخت و کریستالی) ساخته شده است.

دندانپزشکان می توانند از دی سیلیکات لیتیوم برای ساخت تاج در محل کار با یک واحد تخصصی استفاده کنند. این بدان معناست که شما می توانید فقط در یک بازدید از دفتر تاج ساخته شده و به طور دائمی قرار دهید.

کرانفورد می گوید: “دی سیلیکات لیتیوم بسیار قوی است و می تواند برای شفافیت تنظیم شود.” “این تاج ها از نظر زیبایی جذاب هستند ، در حاشیه مناسب هستند و به خوبی به دندان ها می چسبند.”

این تاج ها نیز با مراقبت مناسب حداقل 5-15 سال – یا بیشتر – دوام می آورند.

طلا

کرانفورد می گوید: “طلای زرد بیش از 100 سال ماده انتخابی تاج ها بوده است.” این به دلیل استحکام ، مقاومت در برابر خرد شدن و ترک خوردگی و توانایی مناسب قرار گرفتن دندان در آن است.

در حقیقت ، در یک بررسی ادبیات در سال 2015 مشخص شد که طلا هنوز “استاندارد طلا” است که در 10 سال بقا 95 درصد است. با مراقبت مناسب ، ممکن است تاج طلا ده ها سال دوام بیاورد.

اما یک اشکال در استفاده از طلا ، ظاهر غیرطبیعی آن است. دندانپزشکان معمولاً طلا را برای مولرهایی در نظر میگیرند که هنگام لبخند زدن قابل مشاهده نیستند.

امروزه دندانپزشکان اغلب طلا را با فلزات دیگر مانند پالادیوم ، کروم یا نیکل ترکیب می کنند. این امر به استحکام تاج کمک می کند اما هزینه آن را کاهش می دهد.

آیا تاج ها بیشتر از روکش ها دوام دارند؟

تفاوت اصلی بین روکش و تاج به پوشش مربوط می شود. تاج دندان تمام دندان را میپوشاند ، اما روکش فقط قسمت جلویی دندان شما را می پوشاند. در ضخامت نیز تفاوت وجود دارد ، ضخیم تر بودن یک تاج از روکش.

بسته به مواد استفاده شده و عادت های دندانی شما ، طول عمر روکش در برابر تاج مشابه است ،

اما ممکن است روکش ها به دلیل نازک بودن طولانی نباشند.

به طور کلی ، روکش برای اهداف آرایشی توصیه می شود. اما اگر پوسیدگی ، ترک یا ساییدگی بیش از حد داشته باشید ، تاج مفیدتر خواهد بود. دندانپزشک شما قادر خواهد بود تشخیص دهد که کدام روش ترمیم برای شما مناسب است.

چگونه خواهید فهمید که تاج چه زمانی باید تعویض شود؟

به گفته مایکل اچ رشاد ، DDS ، از Sutton Place Dental Associated ، تنها راه برای دانستن اینکه آیا تاج نیاز به تعویض دارد ، معاینه بالینی یا اشعه ایکس دندان است.

وی می گوید: “اگر وجود پوسیدگی ، از نظر بالینی یا رادیوگرافی قابل مشاهده باشد ، تاج باید تعویض شود.”

رشاد همچنین می گوید اگر حاشیه باز وجود داشته باشد که تاج به درستی روی دندان نشسته نباشد ، یا بین تاج و دندان شکاف وجود داشته باشد ، باید تاج را تغییر داد.

رشاد توضیح می دهد ، اگر تاج شکسته باشد یا فاصله ای بین تاج و دندانهای مجاور وجود داشته باشد که اجازه می دهد غذا و باکتری جمع شود ، این نشانه آن است که تاج باید تعویض شود.

منبع: https://www.healthline.com/health/how-long-does-a-crown-last

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

5 / 5. تعداد رای‌ها: 1

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها