شکستگی دندان و انواع آن

0
(0)

انواع شکستگی دندان

انواع شکستگی دندان و راه های درمان آنها

درست است که دندان مقاوم ترین قسمت بدن است. اما اگر از آنها به درستی مراقبت نکنید، ممکن است دچار شکستگی شوند بنابراین  در این مقاله قصد داریم انواع شکستگی دندان و راه های درمان هر کدام را توضیح دهبم.

 

مینای دندان

 دندان های شما برای تمام عمر دوام دارند. اما آنها استرس و فشار زیادی را در طول عمر تحمل می کنند و گاهی اوقات باعث آسیب می شود.

طرح بیرونی دندان از مینا ساخته شده است که سخت ترین ماده در بدن است. هنگامی که یک دندان به مینای دندان می‌شکند، نمی‌توان آن را ترمیم کرد، اما می‌توانید با متخصصان دندان‌پزشکی همکاری کنید تا یک برنامه درمانی برای شما مناسب باشد.

 

انواع شکستگی دندان

درجات مختلفی از ترک ها و شکستگی ها در دندان وجود دارد. ترک دندان به این معنی است که یک دندان شکسته باشد یا به چند قسمت تقسیم شده باشد.  

     خطوط دیوانگی

خطوط کریز شکستگی های خط مو در مینای خارجی دندان هستند و به صورت خطوط عمودی معمولاً در دندان های جلویی بزرگسالان دیده می شوند. آنها بسیار کم عمق و بدون درد هستند و معمولاً هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند. خطوط کریز بیشتر یک موضوع آرایشی هستند و بسته به اندازه ممکن است لکه و پلاک را جمع کنند.

 خطوط کریز از سالها سایش و پارگی از استفاده عمومی، فشار دادن یا آسیاب طولانی مدت، خوردن غذاهای سفت مانند مغز ذرت بو داده یا جویدن یخ ایجاد می شود. علل دیگر عبارتند از ضربه به دهان، استفاده از دندان به عنوان ابزار، جویدن اشیا، جویدن ناخن، حلقه‌های زبان، سوراخ‌های دندانی قبلی روی دندان، و تغییرات شدید دمایی ناگهانی مانند نوشیدن چیزی داغ بعد از خوردن چیزی واقعا سرد.

 درمان: معمولاً نیازی به درمان نیست، بنابراین گزینه‌ها این است که آن را به حال خود رها کنید یا اگر از نظر زیبایی آزاردهنده است، احتمالاً ترمیم زیبایی انجام دهید. خطوط کریز را نمی توان به طور کامل از بین برد، بنابراین ممکن است یک روکش (یک ماده کامپوزیت یا چینی که جلوی دندان را می پوشاند) برای پوشاندن آنها توصیه شود.

 

 

دندان ترک خورده

     کاسپ شکسته

کاسپ شکسته ضعیف می شود و معمولاً خود به خود می شکند. این همان شکستگی است که از خوردن سوپ یا نان نرم می شکند. شایع ترین نواحی شکستگی کاسپال، کاسپ در سمت زبان در دندان های پشتی پایین و در سمت گونه در دندان های عقب بالایی هستند. 

 این ترک و شکستگی کاسپ زمانی اتفاق می افتد که ضعیف شدن کاسپ از طریق نیروی طولانی مدت بیش از حد یا پوسیدگی شدید دندان اتفاق می افتد. نیروهای معمولی که باعث شکستگی کاسپ می شوند عبارتند از: ساییدن و فشردن مزمن، ضربه، ترمیم ناموفق و گاز گرفتن غذاهای سفت. علائم ممکن است درد هنگام فشار و یا درد ناشی از آزاد شدن فشار گاز گرفتن باشد. علائم بیشتر ممکن است حساسیت به دما، درد شدید هنگام جویدن، تحریک لثه و لبه تیز روی دندان باشد که اغلب توسط زبان متوجه می‌شود.

 

درمان: درمان این شکستگی ها معمولاً روکشی است که هدف آن پوشاندن و محافظت از دندان است. بسته به میزان شکستگی دندان ممکن است در برخی موارد پرکردن دندان توصیه شود. اگر شکستگی در عمق دندان باشد، کانال ریشه به ترمیم دندان کمک می کند. اگر شکستگی زود هنگام تشخیص داده شود، قبل از شکستن دندان، ممکن است یک انله روی کاسپ ترک خورده قرار گیرد. 

 

     دندان ترک خورده

دندان ترک خورده شکستگی ناقصی است که از سطح جویدنی دندان منشأ می گیرد و به صورت عمودی به سمت ریشه دندان کشیده می شود. هنگامی که مینای دندان ترک می خورد، باعث حرکت ناحیه ترک خورده می شود و باعث تحریک ناحیه پالپ می شود. در نهایت آسیب کافی به پالپ وارد می شود تا جایی که دندان نمی تواند بهبود یابد، که منجر به درد نامنظم می شود. این درد می تواند از حساسیت با دمای شدید و جویدن تا درد مداوم و طولانی که فرد را در شب بیدار نگه می دارد متغیر باشد.  

درمان: درمان بستگی به شدت و عمق ترک دارد. دو نوع ترک وجود دارد: قابل درمان و غیرقابل درمان. برای یک دندان قابل درمان، روکش معمولاً گزینه درمانی برای ترمیم دندان و جلوگیری از پیشرفت ترک است. در این مرحله، تشخیص زودهنگام بسیار مهم است زیرا ترک می تواند به طور پیوسته بدتر شود و منجر به کشیدن دندان شود که آن را به عنوان غیرقابل درمان طبقه بندی می کند.

 

     شکستگی دندان عمودی ریشه

شکستگی عمودی ریشه از ریشه دندان منشأ می گیرد و تا سطح جونده گسترش می یابد. ترک دندان ممکن است قسمتی از ریشه یا کل طول ریشه را به خطر بیندازد  و از گونه به سمت زبان حرکت کند. این شکستگی معمولاً زمانی کشف می شود که استخوان و بافت عفونی می شوند.

  

درمان: درمان استخراج است زیرا شکستگی های ریشه پیش آگهی ضعیفی دارند و قابل درمان نیستند. در برخی موارد، یک متخصص دندانپزشکی ممکن است رزکسیون ریشه را امتحان کند یعنی برداشتن ریشه شکسته.

 

     ترک اریب بالا لثه ای

این نوع شکستگی، شکستگی مایل فوق لثه نامیده می شود. این زمانی اتفاق می‌افتد که به شدت گاز می‌گیرید و در بالای لثه‌ها دیده می‌شود. خبر خوب این است که این نوع شکستگی معمولاً روی اعصاب تأثیر نمی گذارد. به محض اینکه قسمت شکسته شده دندان شکسته شود، درد از بین می رود. ناحیه در معرض دندان ممکن است درد داشته باشد، اما ترمیم آن برای دندانپزشک آسان است. اگر شکستگی به اندازه کافی بزرگ باشد، ممکن است برای جلوگیری از شکستگی بیشتر در آن دندان به روکش نیاز داشته باشید.

 

     ترک اریب زیر لثه ای

این نوع شکستگی بسیار زیر خط لثه اتفاق می افتد. به آن شکستگی مورب زیر لثه می گویند. در این حالت، دندان شکسته همچنان درد وحشتناکی ایجاد می کند تا زمانی که آن را خارج کنید. این به این دلیل است که قطعه شکسته دندان معمولاً پس از شکستن در لثه باقی می ماند. خوشبختانه، معمولاً روی اعصاب تأثیر نمی گذارد، اگرچه ممکن است منجر به نیاز به کانال ریشه برای تمیز کردن دندان قبل از قرار دادن روکش شود.

 شدت این شکستگی بسته به اینکه چقدر از خط لثه گذشته است متفاوت است. اگر عمیقاً در خط لثه قرار گیرد، حفظ دندان ممکن است غیرممکن باشد. با این حال، این ترک می تواند سال ها قبل از اینکه احساس درد کنید وجود داشته باشد. به همین دلیل، معاینه منظم با دندانپزشک توصیه می شود. 

 

شکستگی کاسپ تالون

 

     ترک اریب ریشه دندان 

نوعی از شکستگی، شکستگی مورب ریشه است. این شکستگی شامل تاج دندان نمی شود. تقریباً همیشه در زیر لثه، به ویژه زیر استخوان یافت می شود. اگر نزدیک تاج دندان شما باشد، تقریبا همیشه کشنده است. شما می توانید سعی کنید دندان را با کانال ریشه نجات دهید، اما معمولاً موفق نخواهید شد. دندان همیشه به دلیل آبسه استخوان دیرتر از بین می رود.

 

شکستگی ها هم شایع و هم دردناک هستند، به همین دلیل است که هرگز نباید مراجعه به دندانپزشک را به تعویق بیندازید. هر چه مدت بیشتری برای درمان آنها صبر کنید، جدی تر می شوند. اجازه دهید دندانپزشک شما را تشخیص دهد و قبل از بدتر شدن آنها آن را برطرف کند.

تشخیص زودهنگام در نجات دندان آسیب دیده بسیار مهم است. به طور کلی، ترک ها از نظر بالینی قابل مشاهده نیستند و اکثر اوقات از طریق علائم تشخیص داده می شوند. اگر علائمی مانند گزگز، عمدتاً هنگام غذا خوردن احساس کردید، یا اگر جویدن طرف دیگر دهان برای جلوگیری از درد بیشتر به یک عادت تبدیل شد، به دندانپزشک خود اطلاع دهید. دندانپزشک از یک بایت چوب برای گاز گرفتن شما به آرامی استفاده می کند تا سعی کند این حس را شبیه سازی کند تا مشخص کند که شکستگی از کجا آمده است.

 اگر هر یک از این مشکلات را با دندان‌های خود تجربه کردید، زودتر به دندانپزشک خود مراجعه کنید. هر چه بیشتر صبر کنید، دندان در برابر شکستگی بیشتر و گزینه‌های درمانی گران‌قیمت‌تر آسیب‌پذیرتر می‌شود. قرار دادن پرکننده سالم‌تر و ارزان‌تر از تاج یا استخراج است. برای مشاوره و دریافت ویزیت، با کلینیک دندانپزشکی آینده تماس بگیرید. 

 

 

 منابع: 

https://thefamilydentalgroup.com/blog/four-types-tooth-fractures/

 

https://www.dentistryiq.com/personal-wellness/article/14201954/cracked-tooth-types-causes-and-treatments

 

 

 

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها