شکستن دندان

5
(1)

دندان تراشیدن ، شکستن آن واقعاً آسیب می رساند. دندانها از هر طریقی ممکن است آسیب ببینند و بسته به شرایط دندانها و نوع آسیب دیدگی آنها ممکن است جزئی یا گسترده باشد.

تا زمانی که آسیب تراشه جزئی نباشد ، هیچ راهی دائمی برای رفع آن بدون مراجعه به دندانپزشک وجود ندارد. در این بین بهترین کاری که می توانید انجام دهید رفع درد و محافظت از دندان و داخل دهان است تا از آسیب دیدگی بیشتر جلوگیری کنید.

در صورت تراش یا شکستن دندان چه باید کرد

در حالی که پزشکان برای رفع شکستگی دندان توصیه های خانگی نمی کنند ، مواردی وجود دارد که می توانید برای محافظت از دندان و دهان خود انجام دهید.

بعد از شکستن دندان چه باید کرد

طبق دندانپزشکی آمریکا (ADA) در صورت شکستن یا تراش دندان ، باید فوراً دهان خود را با آب گرم بشویید تا آن را تمیز کنید. برای جلوگیری از خونریزی فشار وارد کنید و کمپرس سرد را روی ناحیه قرار دهید تا تورم کاهش یابد.

اگر تکه دندان شکسته را پیدا کردید ، آن را در گاز مرطوب بپیچید و با خود به دندانپزشک بیاورید.

در صورت از دست دادن دندان چه باید کرد

اگر دندان از دهان شما بیرون آمده است ، با استفاده از یک تکه گاز آن را از طریق تاج بگیرید و در صورت امکان دوباره آن را درون سوکت قرار دهید.

اگر دندان کثیف به نظر می رسد می توانید آن را با آب بشویید. آن را تمیز و تمیز نکنید و با محلول دیگری تمیز نکنید و تکه های بافت را پاک نکنید.

اگر نمی توانید آن را به پریز وارد کنید ، می توانید آن را در یک لیوان شیر ، محلول نمک یا آب قرار دهید. سعی کنید ظرف 30 دقیقه به دندانپزشک مراجعه کنید.

تسکین دهنده درد دندان تراش خورده

قسمت داخلی دهان خود را با آب گرم بشویید و هر چند دقیقه یک بار کمپرس سرد را به قسمت خارج آن بمالید تا تورم را کاهش دهد.

می توانید مسکن ها و ضد التهاب های بدون نسخه (OTC) مصرف کنید ، اما اطمینان حاصل کنید که بیش از دوز توصیه شده مصرف نکنید.

همچنین می توانید روغن میخک را به محل مورد نظر بمالید. این روغن حاوی اوژنول است ، یک ماده بی حس کننده با خاصیت ضد التهابی.

چگونه می توان از دهان خود محافظت کرد تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه کنید

اگر دندان شما یک تراشه کوچک و لبه دندانه دار دارد ، می توانید موم دندان را روی لبه قرار دهید تا باعث بریده شدن زبان یا آسیب رساندن به دهان شود. اگر تراشه بزرگی دارید یا قسمتی از دندان از بین رفته است ، توصیه نمی شود زیرا با نخ دندان می توانید تعداد بیشتری از دندان ها را بشکنید.

بسیاری از داروخانه ها کیت های موقت OTC دارند که حاوی موم دندان هستند.

از جویدن پهلو با دندان آسیب دیده خودداری کنید و سعی کنید با استفاده از نخ دندان در اطراف دندان فشار و تحریک را کاهش دهید.

آسیب هایی که نیاز به درمان دارند و آنهایی که لازم نیستند

بر اساس مقاله 2015 معتبر منتشر شده در مجله دندانپزشکی اروپا ، شایع ترین دندانها برای شکستن دندان های آسیاب فک پایین است که احتمالاً به دلیل سنگ شکستن انعطاف پذیری آنها در شیارهای دندان مولر در بالای دهان است.

با این حال ، هر دندانی می تواند با آسیب هایی شکسته شود که از آسیب جزئی زیبایی تا آسیب های جدی متفاوت است. ترک های عمیق می توانند به ریشه یا از مرکز دندان به محفظه پالپ منتهی شوند که حاوی اعصاب ، رگ های خونی و بافت همبند است.

ترک ها ممکن است قابل مشاهده نباشند ، در داخل دندان یا زیر لثه پنهان می شوند. برخی از ترک ها و تراشه ها هیچ علائم و نشانه ای ندارند که ممکن است در حفره ها ، حساسیت یا بیماری پریودنتال اشتباه گرفته شود.

به طور کلی ، هرچه آسیب عمیق و گسترده تر باشد ، درمان مورد نیاز گسترده تر است. دندانپزشک می تواند میزان آسیب را با بررسی دندان با ذره بین یا بدون آن ، آزمایش بایت و گاهی اوقات با استفاده از اشعه ایکس دندان تشخیص دهد.

ترک هایی که ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند

هر ترک یا تراشه به اندازه کافی جدی نیست که بتواند درمان آن را تأیید کند ، و برخی کاملاً رایج است. به عنوان مثال ، بر اساس بررسی 2014 در منابع منبع ادبیات ، خطوط مبهم ترک های کوچکی هستند که فقط در مینای دندان وجود دارد و معمول است.

ترک هایی که باید توسط دندانپزشک مشاهده شود

احتمالاً لازم است که برای هر چیزی به جز کوچکترین ترک یا تراشه به دندانپزشک مراجعه کنید ، زیرا تشخیص اینکه عمق آسیب ممکن است چیست دشوار است.

هیچ درمان خانگی موثری برای جلوگیری از آسیب دیدگی بیشتر به دندان و دهان شما وجود ندارد و لبه های تیز دندان ترک خورده می تواند بافت های نرم شما را برش دهد ، باعث درد ، عفونت و درمان بالقوه بیشتر شود.

در برخی موارد ، آسیب درمان نشده می تواند منجر به کانال ریشه ، از بین رفتن دندان یا سایر عوارض ناشی از عفونت شود.

ترک هایی که باید سریع درمان شوند

در حالی که می توانید برای قرار گرفتن در وقت ملاقات برای بسیاری از انواع آسیب های دندان صبر کنید ، اما سایر موارد ممکن است به درمان فوری نیاز داشته باشند.

به عنوان مثال ، اگر دندان را از پا درآورید ، ADA توصیه می کند که اگر بتوانید آن را نجات دهید ، دوباره در جای خود قرار دهید و بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر خونریزی شدید یا درد زیادی دارید ، این یک وضعیت اضطراری نیز محسوب می شود.

محافظت با کیت ترمیم موقت دندان

کیت های ترمیم موقت شکسته موقت در داروخانه ها و به صورت آنلاین موجود هستند و می توانند هنگام انتظار برای دیدن یک دندانپزشک مفید باشند

بعضی از کیت ها شامل موم دندان برای پوشاندن لبه های دندانه دار هستند و برخی دیگر حاوی موادی هستند که می توانند به شکل دندان درآیند و شکاف های باقی مانده روی دندانهای شکسته یا از دست رفته را پر کنند.

این کیت ها فقط برای استفاده موقت هستند و به موضوعات عمیق تری که می توانند منجر به عفونت ، از دست دادن دندان یا سایر عوارض شوند ، نمی پردازند. آنها نباید برای مراقبتهای مناسب دندان جایگزین شوند.

روش های ترمیم دندان شکسته یا شکسته

درمان بستگی به اندازه ترک یا شکستگی و محل آن دارد. درمان های احتمالی عبارتند از:

  • پرداخت
  • پیوند
  • قرار دادن کانال ریشه و تاج
  • کشیدن دندان و قرار دادن ایمپلنت

خطوط سطحی و ترکهای کوچک ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند ، اما یک مطالعه معتبر در سال 2019 نشان داد که حفره ها ، درد زیاد و اشعه ایکس وجود ترک باعث پیش بینی قوی می شود که متخصصان ریشه و دندان اقدامات ترمیمی را انجام می دهند.

دندان تراش خورده

اگر آسیب کم باشد ، دندانپزشک ممکن است سطح را صیقل دهد یا لبه شکسته یا دندانه دار را صاف کند. به این حالت کانتورینگ لوازم آرایشی می گویند. آنها همچنین ممکن است از اتصال دندان برای پر کردن شکاف و شکاف استفاده کنند.

در اتصال ، دندانپزشکان دندان را کمی ساییده ، مایع نرم کننده را آغشته می کنند و سپس از رزین کامپوزیت به رنگ دندان استفاده می کنند. پس از آن ، آنها آن را به شکل درست در می آورند. همچنین دندانپزشک می تواند گاهی اوقات مقدار کمی از دندان شکسته را دوباره وصل کند.

این روش ها اغلب می تواند در یک بازدید انجام شود.

پر کردن با کانال ریشه احتمالی

ترک یا تراشه ای که عمیق تر از سطح باشد ، نیاز به تعمیر گسترده تری دارد. گاهی اوقات ، ترک به سمت پالپ گسترش می یابد ، که ممکن است به یک کانال ریشه نیاز داشته باشد.

در حین انجام عمل ، یک متخصص ریشه دندان پالپ ملتهب یا آلوده را برداشته ، داخل دندان را تمیز کرده و آن را با ماده لاستیکی بنام گوتاپرکا پر و مهر و موم می کند. پس از آن ، آنها آن را با یک پر یا تاج می بندند.

در حالی که کانال ریشه استعاره ای از همه چیزهای ترسناک و ناراحت کننده است ، این روش در واقع بسیار عادی تر و دردناک تر از گذشته است – اکنون ، معمولاً دردناک تر از پر کردن نیست.

عمل جراحی

مولرها بیش از یک ریشه دارند. اگر فقط یک ریشه شکسته باشد ، می توان برای صرفه جویی در بقیه دندان ، قطع ریشه انجام داد. به این حالت نیم تراشه گفته می شود. کانال دندان و تاج باید روی دندان باقیمانده انجام شود.

همچنین ممکن است متخصص دندانپزشکی برای یافتن ترک یا کانال مخفی در اشعه ایکس یا حذف رسوبات کلسیم از کانال ریشه قبلی ، جراحی را به شما توصیه کند.

استخراج

بعضی اوقات ، یک کانال ریشه دندان را نجات نمی دهد. برای بسیاری از متخصصان اندودنتیکس ، عمق ترک تعیین می کند که احتمال توصیه آنها برای استخراج چیست. یک مطالعه 2019 معتبر منبع نشان داد که هرچه ترک عمیق تر باشد ، دندانپزشکان ریشه احتمال کشیدن دندان را دارند.

در مورد دندان شکاف ، 48/98 درصد از متخصصان ریشه در این مطالعه استخراج را انتخاب کردند. اگر ترک به زیر خط لثه کشیده شود ، ممکن است دندانپزشک نیز پیشنهاد کند.

در صورت کشیدن دندان ، به احتمال زیاد ارائه دهنده خدمات شما کاشتی را پیشنهاد می دهد که مانند دندان طبیعی به نظر می رسد و کار می کند.

هزینه دندان تراش خورده یا شکسته چقدر است؟

بسته به محل زندگی شما ممکن است از حدود صد دلار برای یک عمل زیبایی تا 2500 تا 3000 دلار برای کانال ریشه و تاج هزینه داشته باشد. اگر در نهایت دندانتان را بیرون بیاورید و با کاشت جایگزین کنید ، این هزینه ممکن است از 3000 تا 5000 دلار باشد.

اکثر بیمه های دندانپزشکی بسته به بیمه نامه شما برخی یا بیشتر هزینه های ترمیم دندان را پوشش می دهند ، اگرچه بسیاری از بیمه ها اقدامات زیبایی را پوشش نمی دهند.

اغلب ، تعمیرات ممکن است فقط یک یا دو بار در مطب انجام شود ، اما درمان گسترده تر ممکن است نیاز به از دست دادن برخی از کارها داشته باشد.

معمولاً می توانید روز بعد از کانال ریشه به سر کار خود برگردید ، اما برخی از دندانپزشکان روز جمعه برنامه استخراج و جراحی را برای شما اجازه می دهند تا آخر هفته قبل از بازگشت به کار روز دوشنبه استراحت کنید.

تراشه یا شکستن دندان می تواند دردناک باشد ، اما بسیاری از ترک ها و تراشه ها جدی نیستند و ممکن است نیاز به درمان کمی داشته باشند یا به هیچ وجه درمان نشوند. با این حال ، بهترین راه برای محافظت از دندان ها و سلامت کلی شما مراجعه به دندانپزشک برای اطمینان است.

در ضمن می توانید با موم از دهان خود در برابر لبه های دندانه دار محافظت کنید ، دهان خود را تمیز نگه دارید و تورم را کاهش دهید.

اگر دندان شما بیرون زده است ، باید ظرف 30 دقیقه به دندانپزشک مراجعه کنید. در صورت داشتن درد و خونریزی بیش از حد باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید.

https://www.healthline.com/health/how-to-fix-a-chipped-tooth#_noHeaderPrefixedContent

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

5 / 5. تعداد رای‌ها: 1

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها