ریتینر

0
(0)

ریتینتر !

ریتینر

 تا زمانی که شما ارتودنسی دارید پزشک میتواند حرکت دندان ها را کنترل کند اما نگرانی برای زمانی است که درمان ارتودنسی پایان یافته و برای حفظ نظم دندان ها باید مراقبت باید از ریتینر استفاده شود.  که انواع مختلفی دارد که در ادامه به ان اشاراه خواهیم کرد. ریتینر یک مراقبت بعد از پایان درمان ارتودنسی است. استفاده از ریتینر فرایند بعد از درمان است اما باید بدانیم که انتخاب ان اختیاری نیست.

بعد از پایان درمان ارتودنسی چه کارهایی باید انجام دهیم ؟

ممکن از بعد از برداشتن بریس ها از روی دندان شما دچار یک سری عوارض شود.یکی از این عوارض تحلیل رفتن لثه است. تحلیل لثه ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد. اما احتمال بروز برای افرادی که از بریس استفاده کرده اند بیشتر است.اما می توان اقداماتی انجام داد که از این اتفاق جلوگیری کرد. از دیگر عوارض می توان به اختلال مفصل گیجگاهی فکی اشاره کرد.بریس ها نیروی زیادی را به دندان ها و فک وارد می کنند و این نیرو می تواند باعث این اختلال شود که علایمی مانند درد فک،صدا دادن فک و… می توان نام برد.

انواع ریتینر

 

 

ریتینر شفاف

ریتینر ها ببر اساس حرکت دو نوع تقسیم می شوند:

ریتینر ثابت: این نگهدارنده به پشت دندان های شما متصل می شود. این نگهدارنده با موادی که مشابهت با ترمیم سفیدی دندان دارند پشت دندان ها متصل می شود شاید برایتان سوال باشد که برای دندان هایتان ضرر ندارد باید بگوییم خیر با مراقبت های لازم ضرری برای شما نخواهند داشت. نگهدارنده ثابت همیشه دندان های شما را ثابت نگه می دارند.

ریتینر متحرک: این نوع نگهدارنده مخصوص دندان های شما ساخته می شود و برای ساخت ان باید از دندان هایتان قالب گیری انجام شود.این نگهدارنده متحرک باید در مکان مرطوب نگهداشته شود یعنی زمانی که شما از ان استفاده نمی کنید باید در یک جای مرطوب نگهداری کنید زیرا تغییر شکل پیدا می کنند و دیگر قابل استفاده نخواهند بود.

مراقبت از ریتینر

همانطور که نگهدارنده ها را به دو بخش تقسیم کردیم می توان گفت شرایط نگهداری برای هر کدام مخصوص به خودشان است. نگهدارنده ثابت چون به دندان ها متصل است و امکان در اوردن و تمیز کردن را ندارند باید بیشتر مراقبت شوند. و برای جرم گیری به صورت منظم به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه شود.و از خوردن موادی که حالت چسبنده دارند خودداری کنیم. شما همچنین می توانید از نخ دندان هایی که مخصوص هستند استفاده کنید تا از تجمع جرم و پوسیدگی جلوگیری کنید.
شرایط مراقبت از نگهدارنده های متحرک کمی راحت تر است زیرا می توان ان ها را به طور کامل از دهان خارج کرد و با مسواک و محلول های مخصوص شست.

چه مدت باید از ریتینر استفاده کنیم ؟

زمان بندی و میزان استفاده از نگهدارنده های متحرک بستگی به شرایط و وضعیت دندان های شما دارد.
و پزشک معالج شما در این باره به شما توضیحات لازم را خواهد داد.

ممکن است استفاده ازنگهدارنده ثابت مادام العمر باشد؟

ممکن است پزشک شما برا ساس وضعیت تان مانند ناهنجاری ها و… تشخیص دهد که باید از نگهدارنده ثابت استفاده کنید .و شما شاید در صورت شکستگی یا فرسوده شدن مدل ثابت مجبور باشید ان را تعویض کنید اما این نگهدارنده دندان های منظم شما را همیشگی می کند. و به خاطر جا به جایی های دندانی ناخواسته دیگر نگران نیستید.

ایا ممکن است به ریتینر ثابت حساسیت داشته باشیم؟

سیستم ایمنی هر ماده ای که وارد بدن شود یا در تماس شیمیای با ان قرا گیرد دشمن تلقی می کند و یک واکنش نشان می دهد که به ان واکنش الرژیک می گوییم.ممکن است بدن شما با تماس به فلز نگهدارنده از خود واکنش الرژیک نشان دهد. الیاژ نیکل یکی از موارد ساخت اجزای ارتودنسی محسوب می شود. که درماتیت(التهاب یا تورم ) ناشی از نیکل یکی از واکنش های سیستم ایمنی است که معمولا بعد از ۲۴ ساعت از قرارگیری ان در دهان شما بروز پیدا می کند. و اگر از پیرسینگ ها زیاد استفاده کرده باشید در معرض الژری هستید و پزشک شما به احتمال زیاد از وسایل فاقد نیکل استفاده می کند تا این مشکل بر طرف گردد.

جنس ریتینر ثابت و ریتینر محترک چیست ؟

جنس نگهدارنده ثابت فلز یا نوارهای پلمیری است.فلزی که قابلیت انعطاف دارد و قطری که برای درمان انتخاب می شود بسته به متخصص ارتودنسی شما دارد. معمولا ۲ تا ۶ دندان با این سیم ها به هم متصل می شوند که انتخاب ان به شرایط دندان های شما و نظر متخصص برمی گردد.
نگهدارنده های متحرک یا به صورت کاملا شفاف هستند که هیچ فلزی در ان ها به کار نمی رود. و پلاستیک هستند. نوع دیگری از نگهدارنده ها وجود دارد که ترکیبی از پلاستیک و فلز است. این را نیز باید بدانید که استفاده از ریتینر ثابت نمی تواند برای ام ارای مشکلی به وجود بیاورد مگر اینکه ناحیه ای که قرار است تصویر برداری شود به ریتینر نزدیک باشد که باعث مخدوش شدن تصویر شما می شود.

ریتنر محترک یا ریتینر ثابت!

ممکن است بنا به تشخیص پزشک خود شما از دو نوع ریتینر استفاده کنید. اما نه به صورت همزمان
این بستگی به فرم دندان ها و وضعیت فک شما دارد. اما اگر نگهدارنده متحرک به شما برای شما توصیه شده می توانید برای زیبایی بیشتر و دیده نشدن از نگهدارنده شفاف استفاده کنید. یک از معایبی که می توان به نگهدارنده متحرک داد این است چون از دهان جدا می شود احتما مفقود شدن ان وجود دارد.

اگر از ریتینر استفاده نکنید یا در زمان هایی که پزشک توصیه کرده ان را بر روی دندان های خود قرار ندهید امکان جابجا شدن دندان هایتان وجود دارد. و ممکن است زمان و زحمت هایی که برای ارتودنسی کشیده اید همه از بین رود و دندان هایتان به حالت قبل از درمان ارتودنسی برگردد. همین حالا می تونید با کلینیک ما تماس بگیرید تا راهنمایی و مشاوره برای شما صورت گیرد.

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها