روتاری برای افراد ته تغاری !

0
(0)

روتاری روتاری برای همه افراد 

 

حتما در طول عمرتان حتی اگر درمان ریشه انجام نداده باشید نام آن را شنیده اید. و شاید در مورد این درمان مطالب مختلفی شنیده باشید که باعث ترس تان شده باشد. اما پیشرفت علم بیشتر اوقات در جهت کمتر شدن سختی و آزردگی شما قدم بر میدارد این روش نوین در درمان ریشه استفاده می شود و نسبت به مدل سنتی خود مزایایی دارد. پس اگر اهل مطالعه هستی تا اخر با همراه باش.

 

ریشه دندان

 

اگر بخواهیم مختصر در مورد ساختار دندان توضیحی بدهیم. دندان از بخش های مختلف مانند مینا،عاج،پالپ و .. تشکیل شده است. و همین طور که میدانید مینای دندان از سخت ترین قسمت های بدن است و از لایه های زیرین خود محافظت می کند. و اگر آسیب ببیند مانند ترک خوردگی یا آسیب که امکان نفوذ به لایه های زیرین فراهم شود. پالپ که بافت نرمی است دچار عفونت می شود. و شما با مراجعه به پزشک باید برای حفظ دندان تان قسمت الوده به میکروب را خارج کنید. که به این کار درمان ریشه می گویند امتا عموم بیشتر به آن عصب کشی می گویند که وازه ی درستی نیست.

 

از کجا بدانیم به درمان ریشه نیاز داریم ؟ 

 

ممکن است علامت های مختلفی داشته باشید. مانند تیر کشیدن دندان هنگام خوردن یا نوشیدن غذاهای شیرین یا سرد و … حساسیت داشته باشید. بوی بد دهان، درد در قسمت دندان یا لثه 

از علامت های هستند که باید آن ها را در نظر داشته باشید و مراجعه به پزشک و گرفتن عکس پزشک شما تشخیص پوسیدگی و میزان آن را می دهد. و قبل ازآن که دندان از بین رود پوسیدگی و عفونت را خارج می کند. پس به عوامل که گفته شد دقت کنید و با مشاهده هر کدام سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

بعد که متوجه شدیم به درمان احتیاج داریم چه کار کنیم ؟

 

باید با دیدن علایم سریع به پزشک مراجعه کنید تا زمان طلایی را از دست ندهید. 

پزشک برای بررسی وضعیت دندان شما و عمق پوسیدگی و این که شما به درمان ریشه نیاز دارید یا خیر از شما عکس رادیوگرافی می خواهد. در عکس رادیوگرافی کاملا مشخص می شود. و اگر نگرانی بابت عکس رادیوگرافی دارید باید بدانید که این روش یک روش کاملا امن است و برای جلوگیری از آسیب به شما تدابیری در نظر گرفته شده که در مقالات دیگر ما می توانید آن را بخوانید.

 

روتاری چیست و چه می کند؟

 

روتاری یک دستگاه پیشرفته برای درمان ریشه است این دستگاه دیجیتالی است که با فایل مخصوص شروع به کار می کند. فایل های مخصوص دارای ویژگی هایی هستند از جمله فرم،شکل، جنس خاص هستند. کیفیت این دستگاه بسیار بالا است. فایل ها به صورت ریشه در می آیند و ریشه ی ی همان پالپ دندان را بطور کامل تمیز می کنند.

 شاید برایتان سوال باشد حالا که پالپ را از دست دادید چطور دندان شما باقی می ماند این را حتما می دانید که حضور پالپ برای بزرگسالان ضروری نیست و بدون وجود آن می توانند دندان را داخل دهان شان نگه دارند. و پزشک بعد از بین بردن آلودگی ها باید حفره ای که در دندان شما ایجاد شده را با موادی پر کند که با بافت دندان همخوانی دارد.

 

مزایای روتاری  

 

 

روتاری

این دستگاه به دلیل کیفیت و دقت بالای که دارد به پزشک شما دسترسی کامل به کانال را می دهد. وشما بعد از درمان ریشه درد کمتری احساس خواهید کرد. این دستگاه حتی سرعت بیشتری نسبت به درمان قدیمی داد.  و نکته ی مهم تر این است که به صورت کامل عفونت ها را خارج می کند. و این در فرایند درمان بسیار مهم است زیرا شما مجدد مجبور نخواهید بود ری اندو یا درمان مجدد ریشه انجام دهید. 

 

مقایسه ی روش های درمانی 

 

این دستگاه دیجیتالی که از فایل های چرخشی در آن می شود استفاده کرد. در آن دیواره های عاجی به سادگی برداشته می شود.این چرخشش از انسداد، سوارخ شدن 

به طور چشمگیری جلوگیری می کند. و همین برای رمان ریشه ی کانال هایی که پیچیده هستند مانند کانال هایی که انحنا دارند یا دارای خمیدگی هستند. فایل هاییی که در این دستگاه استفاده می شوند نوک تیز و برنده ای ندارند و با چرخش کار می کنند پس در نتیجه احتمال آسیب رسیدن به دندان شما مانند سوراخی و .. کمتر وجود دارد. این ها مربوط به درمان با دستگاه نوین امروزی بود. اما در روش درمان سنتی که درمان به صورت دستی صورت می گرفت بخشی از دندان بیشتر برداشته می شد و دندان شما دیگر یکنواخت نبود بخشی از آن چاق و بخشی دیگر لاغر بود. اما روتاری  به صورت یکنواخت عاج دندان را برمیداشت.دقت روش سنتی یا همان روش دستی دقت پایین و احتمال خطا بالا بود. 

 

حداقل یک بار برای شما اتفاق می افتد 

 

 هر چقدر شما در مراقبت از دندان های تان کوشا باشید این احتمال وجود دارد که دندان تان دچار پوسیدگی شود و احتیاج به درمان اندو داشته باشید. اما روشی که برای درمان انتخاب می کنید بسیار مهم است بعضی از روش ها احتمال بازگشت و خطایی بیشتری نسبت به روش های دیگر دارند. پس برای اینکه مجدد درمان ریشه صورت نگیره بهتره هم مطالعه کنید و هم با پزشک خودتون مشورت کنید. 

 

حالا که تا اینجا همراه بودید و می دانید این اتفاق برای شما هم رخ می دهد باید بدانید درمان ریشه برای محافظت از دندان است تا شما از کاشت دندان و استفاده از دندان های مصنوعی در امان باشید اما این نکته را باید بدانید که فرصتی که برای درمان ریشه هشت شاید محدود باشد و اگر شما به علایم بی توجهی کنید ممکن است درمان ریشه جواب ندهد و پزشک برای جلوگیری از ضرر و گسترش عفونت مجبور شود دندان را به صورت کامل بکشد. 

 

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها