تشخیص و درمان دندان مرده

5
(1)

بررسی اجمالی

 

دندان ها از ترکیبی از بافت سخت و نرم تشکیل شده اند. ممکن است شما دندان ها را زنده تصور نکنید ، اما دندانهای سالم زنده هستند. وقتی اعصاب موجود در پالپ دندان ، که لایه داخلی است ، آسیب ببیند ، مانند آسیب یا پوسیدگی ، می توانند خون رسانی به دندان را متوقف کنند. این می تواند باعث عفونت شود و باعث مرگ عصب شود. این امر گاهی اوقات به عنوان یک دندان مرده شناخته می شود.

 

برای آشنایی با نحوه تشخیص دندان مرده و این که در صورت مشاهده علائم آسیب دیدگی دندان باید چه کار کنید ، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

 

نشانه های دندان مرده چیست؟

مرگ دندان

دندان مرده دندانی است که دیگر خون تازه دریافت نمی کند. برای بسیاری از افراد ، تغییر رنگ ممکن است یکی از اولین علائم دندان در حال مرگ باشد. همچنین ممکن است درد در دندان یا لثه را تجربه کنید.

 

دندانهای سالم معمولاً دارای رنگ سفید هستند ، هر چند رنگ آن ها بسته به رژیم غذایی و بهداشت دهان و دندان شما متفاوت است. به عنوان مثال ، اگر به طور مرتب از غذاهایی استفاده می کنید که دارای رنگ هستند ، مانند قهوه ، زغال اخته یا شراب قرمز یا دود ، ممکن است لبخند شما سفید رنگ یا زرد روشن به نظر برسد. این تغییر رنگ احتمالاً یکنواخت خواهد بود.

 

اگر دندانی دارید که به دلیل مرگ در حال تغییر رنگ است ، رنگ آن متفاوت از بقیه دندان های شما خواهد بود. دندان در حال مرگ ممکن است زرد ، قهوه ای روشن ، خاکستری یا حتی سیاه به نظر برسد. ممکن است تقریباً شبیه دندان کبود به نظر برسد. تغییر رنگ با گذشت زمان با ادامه پوسیدگی دندان و از بین رفتن عصب افزایش می یابد.

 

درد یکی دیگر از علائم احتمالی است. برخی از افراد هیچ دردی را احساس نمی کنند. دیگران درد خفیفی را احساس می کنند و سایر افراد درد شدیدی را احساس می کنند. این درد اغلب توسط عصب در حال مرگ ایجاد می شود. همچنین می تواند ناشی از عفونت باشد. علائم دیگر عفونت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

 • بوی بد دهان
 • طعم بد در دهان شما
 • تورم در اطراف خط لثه شما

در صورت مشاهده علائم دندان در حال مرگ ، مهم است که فوراً به دندانپزشک خود مراجعه کنید. 

علت مرگ دندان چیست؟

ضربه یا آسیب به دندان شما یکی از دلایل احتمالی مرگ دندان است. به عنوان مثال ، ضربه زدن به توپ فوتبال با دهان یا ضربه خوردن و ضربه زدن به دهان با چیزی می تواند باعث مرگ دندان شما شود. دندان ممکن است به سرعت ، در عرض چند روز یا به آرامی ، طی چند ماه یا چند سال بمیرد.

 

همچنین یک دندان می تواند در نتیجه بهداشت ضعیف دندان بمیرد. این می تواند منجر به ایجاد حفره شود ، که در صورت عدم درمان می تواند دندان شما را به آرامی از بین ببرد. حفره ها از مینای دندان که لایه محافظ بیرونی دندان شما است شروع می شود. بدون درمان ، آن ها می توانند مینای دندان را به آرامی بخورند و در نهایت به ریشه برسند. این باعث عفونی شدن پالپ می شود ، که باعث قطع خون در پالپ و در نهایت ، مرگ آن می شود. به محض رسیدن پوسیدگی به پالپ ، درد شدیدی را تجربه خواهید کرد.

 

تشخیص

ممکن است یک دندان در حال مرگ در طی یک ویزیت معمول دندانپزشکی که شامل اشعه ایکس است ، مشخص شود. همچنین ممکن است در صورت مراجعه به دندانپزشک به دلیل درد یا نگرانی از تغییر رنگ ، مشخص شود.

 

شما همیشه باید در پی هرگونه آسیب دندان ، یا در صورت مشاهده هرگونه علائم دندان در حال مرگ ، به دندانپزشک خود مراجعه کنید. به این ترتیب دندانپزشک شما می تواند درمان را در اسرع وقت آغاز کند.

مرگ دندان

درمان

درمان دندان مرده یا در حال مرگ در اسرع وقت بسیار مهم است. دلیل آن این است که باکتری های دندان مرده بدون درمان رها می شوند و می توانند باعث از بین رفتن دندان های دیگر شوند. همچنین می تواند بر استخوان فک و لثه شما تأثیر بگذارد.

 

دندانپزشک شما ممکن است دندان مرده یا در حال مرگ را با روشی که به عنوان کانال ریشه شناخته می شود درمان کند. از طرف دیگر ، آن ها ممکن است کل دندان را بردارند.

 

عصب کشی

با استفاده از درمان کانال ریشه ، ممکن است بتوانید دندان خود را سالم نگه دارید. در طی این عمل ، دندانپزشک دهانه ای به داخل دندان ایجاد می کند و سپس از ابزارهای کوچکی برای برداشتن پالپ و پاکسازی عفونت استفاده می کند. پس از برطرف شدن تمام عفونت ، دندانپزشک شما ریشه ها را پر کرده و آب بندی می کند و یک پر کننده دائمی را در دهانه کوچک قرار می دهد.

 

در بسیاری از موارد ، ممکن است لازم باشد تاج را به دنبال کانال ریشه داشته باشید. اگر مینای دندان آسیب دیده باشد یا دندان پر شده باشد ، ممکن است این گزینه مناسب باشد. با گذشت زمان ، دندانی که کانال ریشه داشت می تواند شکننده شود. به همین دلیل است که روکش معمولاً برای دندانهای خلفی (به دلیل ساییدن و جویدن) توصیه می شود. تاج پوششی است که به طور خاص روی دندان شما قالب می شود. دندانپزشک شما قسمتی از دندان موجود شما را برداشته و سپس تاج دندان را به طور دائم روی دندان قرار می دهد. یک تاج می تواند با رنگ دندان های اطراف شما مطابقت داشته باشد تا قابل توجه نباشد.

 

اگر پزشک تشخیص داد که نیازی به تاج ندارید ، ممکن است بتوانید از سفید کننده دندان برای درمان هرگونه تغییر رنگ در دندان آسیب دیده استفاده کنید. این معمولاً فقط در دندانهای قدامی دیده می شود. از طرف دیگر ، دندانپزشک شما ممکن است پوشاندن دندان با روکش پرسلن را توصیه کند. با پزشک خود در مورد درمان های مختلف زیبایی موجود صحبت کنید.

 

حذف یا استخراج

مرگ دندان

اگر دندان شما به شدت آسیب دیده است و نمی توان آن را ترمیم کرد ، دندانپزشک شما ممکن است حذف کامل دندان مرده را توصیه کند. در طول عمل ، دندانپزشک دندان را به طور کامل خارج می کند. پس از کشیدن ، می توانید دندان را با ایمپلنت ، پروتز یا بریج جایگزین کنید. در مورد گزینه های خود با دندانپزشک خود صحبت کنید. برخی از سوالاتی که باید بپرسید عبارتند از:

 

 • آیا به مرور نیاز به تعویض دارد؟
 • چقدر هزینه دارد؟ آیا بیمه دندانپزشکی من آن را پوشش می دهد؟
 • بهبود چگونه است؟
 • آیا برای مراقبت از دندان جایگزین باید کار دیگری انجام دهم؟

مدیریت درد

اگر دندان شما درد زیادی ایجاد می کند ، مواردی وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید و منتظر درمان باشید:

 

 • از نوشیدنی های گرم خودداری کنید. آن ها می توانند التهاب را افزایش دهند ، که می تواند درد شما را بد تر کند.
 • از داروهای ضد التهابی بدون نسخه مانند ایبوپروفن (Advil، Motrin) استفاده کنید.
 • از خوردن چیزهای سخت خودداری کنید. نیروی گاز گرفتن بر آن ها ممکن است اعصاب آسیب دیده را تشدید کند.
 • مهم است که فوراً به دندانپزشک خود مراجعه کنید. درمان خانگی نباید به جای درمان پزشکی حرفه ای استفاده شود. در عوض ، شما باید از این روش ها در حالی که منتظر قرار ملاقات خود هستید استفاده کنید.

 

نکاتی برای پیشگیری

جلوگیری از دندان مرده همیشه ممکن نیست ، اما مواردی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر آن انجام دهید.

 

بهداشت دهان و دندان را خوب رعایت کنید. دوبار در روز مسواک بزنید و حداقل یکبار در روز نخ دندان بکشید.

هر شش ماه یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید. مراقبت های پیشگیرانه دندان می تواند به جلوگیری از مشکلات قبل از شروع کمک کند. دندانپزشک شما همچنین می تواند علائم اولیه پوسیدگی دندان را شناسایی کرده و آن ها را قبل از رسیدن پوسیدگی به پالپ شما درمان کند.

از محافظ دهان استفاده کنید. اگر در ورزشهای تماسی مانند هاکی یا بوکس شرکت می کنید ، همیشه از محافظ دهان استفاده کنید تا دندان های شما در برابر ضربه محافظت شود.

رژیم غذایی سالمی داشته باشید. از خوردن غذاهای شیرین زیاد خودداری کنید که می تواند خطر پوسیدگی دندان را افزایش دهد.

آب بنوشید ، مخصوصاً بعد از غذا خوردن. آب می تواند بین مسواک زدن ، باکتری ها را از دندان های شما پاک کند.

چشم انداز

اگر مشکوک به داشتن دندان مرده یا در حال مرگ هستید ، فوراً به دندانپزشک خود مراجعه کنید. درمان زودهنگام می تواند از عوارض جلوگیری کند. در صورت عدم درمان ، عفونت ناشی از دندان مرده می تواند دندان ها و ساختارهای اطراف را تحت تأثیر قرار دهد.

 

جهت تعیین وقت ویزیت و درمان به سایت کلینیک آینده مراجعه کنید.

منبع: https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/dead-tooth

 

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

5 / 5. تعداد رای‌ها: 1

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها