برای آبسه لثه کودکان چه باید کرد؟

5
(1)

تصور کنید که یک کاسه ذرت بو داده را برای کودک خود بگذارید تا همراه تماشای فیلم بخورد. اگر پوسته ای از ذرت بو داده بین دندان و لثه آن ها قرار گیرد و از بین نرود، ممکن است لثه آلوده شده و آبسه ایجاد شود. آبسه نوعی ضایعه است که چرک ایجاد می کند و تقریباً در هر نقطه از بدن می تواند ایجاد شود. این بیماری وقتی ایجاد می شود که بخشی از بدن آلوده شود و سیستم ایمنی بدن فرد سعی در مبارزه با عفونت داشته باشد. آبسه لثه کودکان می تواند برای خود کودک آزار دهنده و برای والدین نگران کننده باشد.

آبسه لثه می تواند برای کودکان و بزرگسالان دردناک باشد. خوشبختانه دندانپزشک شما می تواند این مشکل را درمان کرده و ناراحتی کودک شما را برطرف کند.

آبسه لثه

علائم آبسه لثه کودکان

طبق بررسی های انجام گرفته هنگامی که کودک دچار آبسه لثه می شود ممکن است در قسمت آسیب دیده بافت لثه درد داشته باشد. این درد می تواند به گوش ، گردن و فک آن ها گسترش یابد و ممکن است هنگام دراز کشیدن بدتر شود. چنین دردی برای یک خردسال می تواند فرای سطح تحمل وی باشد.

آبسه لثه می تواند باعث قرمزی یا تورم در صورت کودک  شود و ممکن است لثه براق ، متورم و قرمز به نظر برسد. ممکن است کودک شما از بوی بد دهان خود شکایت کند و یا اینکه خود متوجه شوید دهان او بوی ناخوشایندی میدهد.

 روش های درمانی برای آبسه های لثه

اگر متوجه شدید که فرزندتان آبسه لثه دارد فوراً او را به دندانپزشک  اطفال ببرید. آبسه لثه به خودی خود از بین نمی رود و در صورت عدم درمان ، آبسه می تواند به دندان ها و استخوان های اطراف کودک نیز آسیب برساند. این عفونت حتی می تواند فراتر از لثه گسترش یابد که ممکن است منجر به مشکلات جدی تری در فرزند شما شود.

با از بین بردن علت عفونت و تخلیه چرک ، آبسه لثه درمان می شود. اگر جسمی بین دندان ها و لثه فرزند شما گیر افتاده باشد دندانپزشک آن را با احتیاط بر می دارد.

child_tooth_pain

چرک را می توان از طریق پاکت لثه (فضای بین دندان ها و لثه ها) یا از طریق یک برش در بافت لثه تخلیه کرد. به طور معمول این روش با بی حسی موضعی انجام می شود.  به این معنی که کودک شما بیدار خواهد بود  اما مناطق آسیب دیده دهان او بی حس می شود و روند درمان بسیار ساده خواهد شد.

کودک شما پس از درمان آبسه لثه احساس بهتری خواهد داشت و مشکل های اشاره شده برطرف خواهند شد. ممکن است برای کمک به هرگونه درد دراز مدت داروهایی برای آن ها تجویز شود. البته تجویز آسپرین به کودکان کمتر از 16 سال توصیه نمی شود. اما در صورت شدید بودن عفونت دندانپزشک ، آنتی بیوتیک نیز تجویز می کند.

 

چگونه از بروز آبسه لثه کودکان جلوگیری کنیم؟

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم می تواند باعث دردناک شدن آبسه لثه کودکان شود. دندانهای کودکان درست مثل بزرگسالان به محض این که اولین دندان شیری می روید باید دو بار در روز (صبح و شب) مسواک زده شوند. همینطور زمانی که کودک چند دندان درآورد و سطح دندان هایش به هم نزدیک شد، والدین باید به بچه ها کمک کنند که هر روز نخ دندان بکشند.

در حالی که کودکان خردسال ممکن است مشتاق تمیز کردن دندان های خود باشند ، اما ممکن است تا 6 تا 8 سالگی به تنهایی نتوانند مسواک بزنند. اگر کودک شما به اندازه کافی بزرگ شده است که می تواند به تنهایی مسواک زدن را شروع کند ، پس از آن  روش مسواک زدن اون را بررسی کنید تا مطمئن شوید هیچ نقطه ای را مسواک نزده رها نمی کند.

مراجعه منظم به دندانپزشک به سلامت لثه ها و دندان های کودک شما کمک می کند. کودک می تواند اولین تجربه معاینه دندانپزشکی خود را هنگام درآوردن اولین دندان انجام دهد. بعد از آن  بچه ها باید هر شش ماه یک بار معاینه دندانپزشکی کنند.

مراقبت های بعدی بخشی کلیدی در درمان کودک است

حتماً همه وقت ویزیت ها را تعیین کرده و به موقع مراجعه کنید و اگر فرزندتان مشکلی دارد با دندانپزشک یا پرستار تماس بگیرید. همچنین بهتر است از نتایج آزمایش فرزند خود اطلاع داشته باشید و لیستی از داروهایی را که کودک مصرف می کند نگه دارید.

child_tooth_pain

چگونگی مراقبت از آبسه لثه کودکان در خانه

  • با قرار دادن یخ یا یک کمپرس سرد بر روی گونه کودک به مدت 10 تا 20 دقیقه ، درد و تورم صورت و فک کودک را کاهش دهید. یک پارچه نازک بین یخ و پوست کودک خود قرار دهید.
  • داروهای ضد درد را دقیقاً طبق دستور پزشک و سر وقت بدهید.
  • اگر کودک شما مسکن بدون تجویز مصرف میکند، از پزشک خود بپرسید آیا کودک شما می تواند آن دارو را  بخورد یا خیر
  • طبق دستورالعمل پزشک  به کودک خود آنتی بیوتیک بدهید. فقط به این دلیل که کودک شما احساس بهتری دارد و یا درد وی متوقف شده است استفاده از آن ها را متوقف نکنید. کودک شما باید دوره کامل آنتی بیوتیک را مصرف کند.
  • به کودک خود یک رژیم غذایی سالم بدهید و توصیه میشود از خوردن غذاهای شیرین و نوشیدنیهای مضر مثل نوشابه خودداری کند.

منبع: https://www.colgate.com/en-us/oral-health/kids-oral-care/gum-abscess-in-children-what-parents-need-to-know-

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

5 / 5. تعداد رای‌ها: 1

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها