پوسیدگی بین دندانی

5
(1)

آیا بین دندان های خود پوسیدگی دارید؟

پوسیدگی بین دندانی را حفره بین پروگزیمال می نامند. درست مانند هر حفره دیگر ، حفره های بین پروگزیمال هنگام فرسودگی مینای دندان و چسبیدن باکتری به دندان و ایجاد پوسیدگی ایجاد می شود.

پوسیدگی بین دندانی

از کجا می دانم که بین دندان هایم پوسیدگی بین دندانی وجود دارد؟

تا زمانی که یکی از دو مورد اتفاق نیفتد ، از حفره یا پوسیدگی بین دندانی بی خبر خواهید بود:

۱.حفره به مینای دندان نفوذ می کند و به لایه دوم بافت ، معروف به عاج ، می رسد. این می تواند منجر به حساسیت دندان به شیرینی و سرما و ناراحتی هنگام جویدن شود.

۲.دندانپزشک یا متخصص دندانپزشکی شما پوسیدگی را تشخیص می دهد ، به طور معمول از طریق اشعه ایکس.

اگر پوسیدگی بین دندانی داشته باشم چه کاری انجام دهم؟

بسته به شدت پوسیدگی، دندانپزشک ممکن است یکی از پنج روش را توصیه کند:

۱.محاسبه مجدد اگر پوسیدگی زودهنگام گرفته شود و فقط در نیمه یا کمتر به مینا امتداد داشته باشد ، می توان آن را به طور معمول با ژل فلوراید دوباره اصلاح کرد

۲.پر كردن. اگر حفره بیش از نصف مینای دندان امتداد داشته باشد ، می توان از پر کردن برای بازگرداندن دندان به شکل و عملکرد طبیعی استفاده کرد. به طور معمول ، دندان برداشته می شود تا پوسیدگی از بین برود ، و منطقه سوراخ شده توسط مواد مانند پرسلن ، طلا ، نقره ، رزین یا آمالگام پر می شود.

۳.درمان ریشه. اگر پوسیدگی شدید باشد ، برای مدت طولانی بدون شناسایی و درمان نشده باشد ، درمان کانال ریشه ممکن است بهترین گزینه برای نجات دندان باشد. کانال ریشه شامل پالپ خارج شده از داخل دندان است. سپس ، بعد از تمیز کردن ، ضد عفونی و شکل گیری داخل دندان ، یک پر کننده فضا را مسدود می کند.

۴.تاج. تاج پوششی طبیعی برای دندان است که از آن محافظت می کند. آنها از مواد مختلفی از جمله سرامیک ، رزین کامپوزیت ، آلیاژهای فلزی ، پرسلن یا ترکیبی ساخته شده اند. اگر دندان پر کننده بزرگی باشد و دندان طبیعی زیادی باقی نماند ، ممکن است از تاج برای پوشاندن پر کردن و حمایت از دندان استفاده شود. تاج ها معمولاً به دنبال کانال ریشه اضافه می شوند.

اگر دندان پر کننده بزرگی باشد و دندان طبیعی زیادی باقی نماند ، ممکن است از تاج برای پوشاندن پر کردن و حمایت از دندان استفاده شود. تاج ها معمولاً به دنبال کانال ریشه اضافه می شوند.

۵.استخراج. اگر گزینه های دیگری وجود نداشته باشد و احتمال انتقال عفونت از دندان به استخوان فک وجود داشته باشد ، کشیدن آخرین راه حل است. شکاف باقی مانده از دندان کشیده شده را می توان با بریج ، پروتز جزئی یا کاشت دندان پر کرد.

چگونه می توان از پوسیدگی بین دندانی جلوگیری کرد؟

از آنجا که مسواک شما به طور موثری باکتری ها و پلاک های بین دندان های شما را تمیز نمیکند ، جلوگیری از حفره های بین حداکثر فقط با مسواک زدن دشوار است. استفاده از نخ دندان بین دندان های شما یک بار در روز کمک زیادی به تمیز نگه داشتن شکاف بین دندان های شما و دندانهایتان را فاقد پوسیدگی می کند.

همچنین دندانپزشک ممکن است به شما توصیه کند مصرف مواد غذایی شیرین و نوشیدنی ها را کاهش داده و میان وعده میان وعده را محدود کنید تا احتمال حفره شما کاهش یابد. آنها همچنین ممکن است سیگار کشیدن و نوشیدن الکل را قطع یا حذف کنند.

موثرترین بهداشت دندان برای جلوگیری از ایجاد حفره بین دندان های شما مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید و نخ دندان است یا استفاده از نوع دیگری از پاک کننده بین دندانی (بین دندانی) – یک بار در روز و معاینات منظم توسط دندانپزشک میباشد. 

چه عواملی باعث ایجاد پوسیدگی می شود؟

پوسیدگی بین دندانی

حفره های دندانی یا پوسیدگی سوراخ های ریزی در سطح سخت دندان ها است. این مواد توسط باکتری های سطح دندان ایجاد می شوند و از قند اسید ایجاد می کنند. متداول ترین عامل مقصر ، باکتری معروف به استرپتوکوک موتانس است.

باکتری ها یک فیلم چسبناک تشکیل می دهند که به پلاک معروف است. اسیدهای موجود در پلاک مواد معدنی را از مینای دندان شما پاک می کند. روکش دندان که بیشتر از کلسیم و فسفات ساخته شده است. این فرسایش باعث ایجاد سوراخهای ریزی در مینای دندان می شود. هنگامی که آسیب اسید به لایه عاج زیر مینای دندان گسترش می یابد ، حفره ای ایجاد می شود

خلاص شدن از پوسیدگی بین دندانی در خانه

از دهه 1930 که گفته می شود حفره ها به دلیل کمبود ویتامینD در رژیم غذایی ایجاد می شوند. در این مطالعه ، کودکانی که ویتامین D را به رژیم غذایی خود اضافه کردند ، کاهش پوسیدگی را نشان دادند. با این حال ، کسانی که ویتامین D اضافه کردند ضمن اینکه محصولات دانه ای را از رژیم غذایی خود حذف کردند ، بهترین نتیجه را داشتند. این احتمالاً به این دلیل است که دانه ها می توانند به دندان بچسبند.

عدم دریافت کافی ویتامین D ممکن است دندان را در معرض حفره قرار دهد ، اما اکنون می فهمیم که این تنها بخشی از معما است. سایر عوامل خطر ایجاد حفره عبارتند از:

  • خشکی دهان یا داشتن یک بیماری پزشکی که میزان بزاق دهان را کاهش می دهد
  • خوردن غذاهایی که به دندان می چسبند ، مانند آب نبات و غذاهای چسبناک
  • تنقلات مکرر روی غذاها یا نوشیدنی های شیرین ، مانند نوشابه ، غلات و بستنی
  • سوزش معده (به دلیل اسید)
  • نظافت ناکافی دندان ها
  • تغذیه نوزاد قبل از خواب
پوسیدگی بین دندانی

Beautiful young woman flossing white teeth. Dental health

هنگامی که حفره ای به عاج نفوذ کرد ، دیگر نمی توانید از آن در خانه خلاص شوید. درمان های خانگی زیر می توانند با بازسازی مجدد مناطق ضعیف شده مینای دندان شما قبل از ایجاد حفره ، از ایجاد حفره جلوگیری کرده یا “قبل از پوسیدگی” را درمان کنند:

  1. آدامس بدون قند

جویدن آدامس بدون قند بعد از غذا در آزمایشات بالینی نشان داده شده است که به بازسازی مینای دندان کمک می کند. صمغ حاوی زایلیتول به دلیل توانایی تحریک جریان بزاق ، افزایش pH پلاک و کاهش S. mutans به طور گسترده مورد تحقیق قرار گرفته است ، اما مطالعات طولانی مدت مورد نیاز است.

نشان داده شده است که آدامس های بدون قند حاوی ترکیبی به نام کازئین فسفوپپتید-فسفات کلسیم آمورف (CPP-ACP) باعث کاهش S. mutans حتی بیش از آدامس های حاوی زایلیتول می شود. این نوع آدامس را می توانید در فروشگاه ها پیدا کنید.

  1. ویتامین D

ویتامین D برای کمک به جذب کلسیم و فسفات از غذایی که می خورید مهم است. مطالعات نشان داده است که رابطه معکوسی بین خوردن غذاهای حاوی ویتامین D و کلسیم زیاد مانند ماست و حفره در کودکان خردسال وجود دارد. شما می توانید ویتامین D را از محصولات لبنی مانند شیر و ماست دریافت کنید. ویتامین D را می توانید از خورشید نیز دریافت کنید.

  1. مسواک زدن با خمیر دندانهای حاوی فلوراید

فلوراید نقش مهمی در جلوگیری از حفره ها و بازسازی مواد مینای دندان دارد. تحقیقات گسترده انجام شده است تا نشان دهد مسواک زدن منظم دندانها با خمیر دندانهای حاوی فلوراید از ایجاد حفره جلوگیری می کند. بیشتر مطالعات یا در کودکان یا نوجوانان انجام شده است ، بنابراین تحقیقات بیشتر در مورد بزرگسالان و افراد مسن مورد نیاز است.

4- غذاهای شیرین را قطع کنید

این داروی حفره ای است که هیچ کس دوست ندارد آن را بشنود – خوردن قند زیاد را متوقف کنید. سازمان بهداشت جهانی می گوید که خوردن قند مهمترین عامل خطر برای ایجاد پوسیدگی است. آنها توصیه می کنند میزان قند مصرفی خود را به کمتر از 10 درصد کل کالری دریافتی در روز کاهش دهید.

اگر می خواهید شکر بخورید ، سعی نکنید در طول روز میان وعده ها را مصرف نکنید. به محض از بین رفتن شکر ، مینای دندان شما فرصتی برای بازسازی مجدد دارد. اما اگر دائماً قند می خورید ، دندان های شما فرصتی برای تجدید قوا پیدا نمی کنند.

  1. روغن کشیدن

روغن كشیدن یك عمل باستانی است كه شامل چرخاندن دور روغن ، مانند كنجد یا نارگیل ، حدود 20 دقیقه در دهان شما می شود ، سپس آن را تف می كنید. ادعاهای مبنی بر اینکه روغن کشیدن “سموم” را از بدن دفع می کند ، با شواهد پشتیبانی نمی شود. اما یک آزمایش بالینی کوچک ، سه سو کور و کنترل شده با دارونما نشان داد که کشیدن روغن با روغن کنجد باعث کاهش پلاک ، التهاب لثه و تعداد باکتری های موجود در دهان به همان میزان موثر در دهانشویه کلرهگزیدین. برای تأیید این اثرات به مطالعات گسترده تری نیاز است.

مراجعه به دندانپزشک

بسیاری از مشکلات دندانی ، حتی حفره های عمیق ، بدون هیچ گونه درد یا علائم دیگری ایجاد می شوند. معاینات منظم دندانپزشکی بهترین راه برای گرفتن پوسیدگی قبل از بدتر شدن آن است. تشخیص زودهنگام به معنای درمان آسان تر است.

برای تعیین وقت و معاینه به صفحه کلینیک آینده مراجعه کنید.

 

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

5 / 5. تعداد رای‌ها: 1

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها