متخصصان پریودنتیست چه کسانی هستند؟

5
(1)

پریودنتیست چیست؟

پریودنتیست یکی از کم شناخته شده ترین شاخه های دندانپزشکی است. این متخصص حرفه ای در زمینه بیماری های لثه کار می کند و سعی در بالا بردن سلامت دهان بیماران دارد. هر وقت احساس کردید که لثه شما حساس شده است یا متوجه خونریزی در آن شدید، به پریودنتیست احتیاج پیدا خواهید کرد. در غیر این صورت، شما در معرض خطر بیماری لثه یا دردی که با هر بار گاز زدن و یا ابتلا به سایر شرایط وخیم دهان، خواهید بود.

پریودنتولوژی (Periodontology) چیست؟

پریودنتولوژی از کلماتی نیست که خیلی از اوقات می شنوید. به همین دلیل ممکن است معنای آن را متوجه نشوید. به زبان ساده تر شما مایلید لثه هایی صورتی رنگ داشته باشید. چرا که آنها نشان دهنده سلامت دهان هستند. پریودنتیست شخصی است که در شرایطی که لثه شما در شرایط مناسب نباشد، می تواند به شما کمک کند.

البته متخصصان پریودنتیست، تنها بر روی لثه ها تمرکز نمی کنند. این متخصصان همچنین روی قسمت های دیگر دهان کار می کنند. پعنوان مثال ،  پشتیبانی بخشی از فک از دندان های شما، فرایند آلوئولار (The alveolar process) است. هرگونه مشکلی با این قسمت از فک می تواند منجر به ریزش دندان بخصوص در خانم ها شود. به این دلیل است که قسمت استخوانی میزبان سوکت دندان است. هنگامی که فرایند آلوئولار شما مختل شود ، برای تنظیم مجدد آن و اطمینان از سلامت دندان های خود به

پریودنتیست احتیاج خواهید داشت.

به طور مشابه، سمنتوم بافتی است که دندان و لثه شما را به هم وصل می کند. این ماده یک هدف ساده را دنبال می‌ کند. سمنتوم از ریشه دندان های شما محافظت می کند. برای این کار ، استخوان آلوئولار را از طریق رباط پریودنتال به دندان ها متصل می کند. این رباط معمولاً با عنوان PDL شناخته می شود که ۷۰ درصد آن را آب تشکیل می دهد و مابقی آن از سلول و الیاف است. وقتی PDL شما ناسالم باشد ، دندان متصل به درستی جوانه نمی زند، این بدان معنی است که به درستی رشد نخواهد یافت.

Periodontology

همه چیز درباره پریودنتیست

متخصص پریودنتیست در بسیاری از زمینه ها توانمند است. این نوع دندانپزشک باید مشکلات لثه و دندان را در آینده پیش بینی کند، مشکلات فعلی را معالجه کند و موارد قبلی را ترمیم کند. کار پریودنتیست محافظت از تمام ساختارهای پشتیبان دندان های شما است. این متخصصان برای اطمینان از عملکرد مناسب لثه ، فک و بافت لثه شما، آموزش می بینند. هنگامی که یک متخصص پریودنتیست

در رابطه با هر یک از این عناصر مشکلی را متوجه می شود ، نیاز به اقدام فوری خواهد داشت.

Periodontology

در صورت عدم درمان ، لثه آسیب دیده می تواند باعث از بین رفتن دندان های شما شود یا در شرایط شدید دچار بیماری لثه یا فک شوید که می تواند نیاز به برداشتن بخشی از فک شما داشته باشد. به همین دلیل است که پریودنتیست ها به عنوان جراحان پلاستیک دندانپزشکی شهرت دارند. این متخصصان غالباً در جهت اصلاح مشکلات بافت نرم در دهان شما قبل از اینکه به یک مشکل بزرگتر تبدیل شوند ، تلاش می کنند. پیشگیری بخش اصلی کار آنهاست ، اما در بسیاری از موارد جراحی نیز لازم می شود.

بدترین موارد پریودنتیست نیاز به این عمل جراحی خواهد داشت. مراحل پیشرفته بیماری لثه نگران کننده است. آنها بعضی اوقات علائم هشدار دهنده اولیه سرطان به ویژه در مردان بالغ هستند. متخصص پریودنتیست با تشخیص و معالجه این مسائل اولیه ، از سلامت فرد محافظت می کنند. دندانپزشک همچنین سلول های سرطانی را آزمایش می کند. اگر بیمار یک یا چند دندان از دست بدهد، پریودنتیست نیز اقداماتی را پیشنهاد می دهد. کاشت های جایگزینی معمولاً بهترین گزینه هستند و این روند عموما سریع و بدون درد است.

برای تبدیل شدن به یک متخصص پریودنتیست ، فرد در دانشکده دندانپزشکی آموزش می بیند. بعد از اینکه فرد این پروسه  را طی کرد ، باید سه سال آموزش تخصصی دریافت کند. این تخصص بر سلامت لثه و دندان تمرکز دارد. در این مدت ، متخصص پریودنتیست نحوه کاشت ایمپلنت ، انجام جراحی فک و لثه و درمان لثه های سرطانی را فرا می گیرد. بنابراین ، یک پریودنتیست دندانپزشکی است که چندین سال آموزش اضافی برای انجام انواع تخصصی تری از مراقبت های بهداشت دهان و دندان دریافت می کند.

Periodontology

مراجعه به متخصص پریودنتیست چگونه خواهد بود؟

شروع اولین ملاقات با پریودنتیست شما دقیقاً مانند هر مراجعه دیگر دندانپزشکی است. شما وارد می شوید و سپس منتظر نوبت خود خواهید بود. هنگامی که شما به اتاق معاینه بروید، دندانپزشک نمودارهای پزشکی شما را مرور می کند. در صورت داشتن آلرژی به داروهای خاصی باید به پزشک خود هشدار دهید. در صورت بروز مشکلات قلبی ، دیابت یا هر بیماری دیگری مانند بارداری که می تواند روی گزینه های درمانی تاثیر بگذارد ، باید پریودنتیست را نیز از آنها آگاه کنید. ممکن است در طول قرار ملاقات شما نیاز به گرفتن عکس از دهان خود داشته باشید. پریودنتیست می خواهد قبل از تصمیم گیری، آخرین اطلاعات پزشکی شما را داشته باشد. دندانپزشک سوابق شما را بررسی می کند و سپس یک معاینه معمول از دهان ، فک و لثه شما انجام می دهد. در صورت نیاز به هرگونه روش درمانی ، پریودنتیست به شما در خصوص آن توضیح خواهد داد. اگر اینگونه نباشد ، ممکن است برخی از اقدامات دندانپزشکی را که باید روزانه انجام دهید برای بهبود وضعیت شما پیشنهاد کند.

پریودنتیست یکی از مهمترین انواع دندانپزشکان است. شاید هرگز نیازی به مراجعه به یکی از آنها پیدا نکنید ، اما در صورت بروز هرگونه مشکل و مراجعه به متخصص، می دانید که این فرد آموزش های تخصصی لازم برای درمان لثه و دهان شما را دیده است.

برای مشاوره و تعیین وقت جهت انواع روشهای درمان همین حالا با ما تماس بگیرید.

منبع مقاله: What is a Periodontist?

 

 

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

5 / 5. تعداد رای‌ها: 1

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها