لبخند دوباره با پروتز دندان

5
(1)

پروتز های دندان را در چه حد میشناسید؟ پروتز چیز جدید و عجیبی نیست. بلکه به همان دندان های مصنوعی ثابت یا متحرک اتلاق میشود. به طور کلی سه نوع پروتز داریم . پروتز دندان متحرک، پروتز دندان ثابت و ایمپلنت. میتوان گفت که پروتز از خدمات دندانپزشکی زیبایی به شمار میرود و وظیفه بازیابی زیبایی و سلامت دهان و دندان و همچنین اصلاح طرح لبخند را بر عهده دارند.

لبخند دوباره

انواع پروتزدندان و کارکرد آنها

همانطور که دپیش تر هم اشاره شد پروتزهای دندان به طور کلی در دو دسته ثابت و متحرک جای میگیرند. این بسته به وضعیت دهان و دندان بیمار است که کدام یک برایش تجویز و استفاده شود. مثلا تاج ، روکش دندان ،ایمپلنت، پل یا بریج دندان جزو پروتزهای ثابت به شمار می روند. این پروتز ها به دندان چسبیده می شوند. ایمپلنت دندان نیز توسط پیچ مخصوص و چسب داخل لثه ثابت می شود. به همین دلیل عنوان پروتز ثابت گرفته اند. برای پروتز متحرک میشود دندان های مصنوعی را مثال زد که با نام  دست دندان هم شناخته شده است. پارسیل نیزنوعی دندان مصنوعی جزئی است. در ادامه به معرفی دقیق تر هر کدام از انواع پروتز ها می پردازیم.

پروتز دندان ثابت

در بخش قبلی به طور خلاصه با پروتز ثابت آشنا شدیم. در واقع نحوه اتصال دروتز های ثابت می تواند با چسب های مخصوص این کار یا پیچ باشد. تنها دندانپزشک قادر است این نوع پروتز را از دهان خارج کند. پروتز ثابت میتواند از مواد مختلفی ساخته شود.

روکش تک واحدی دندان (single dental crown)

گاهی دندان شما نیاز به روکش دارد زیرا ساختار دندان ضعیف شده و نیاز به حفاظت و حمایت با روکش دارد البته برخی افراد دلایل زیبایی وجود روکش را برای خود لازم میدانند. روکش تک واحدی به دلیل نقص عملکرد دندان (مشکلات فانکشنال) نیز می تواند به کمک آید. زیرا روکش به جویدن غذا می کند.

بریج دندان

یکی دیگر از انواع رایج پروتز ، بریجهای دندانی هستند. این نوع پروتز زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که بیمار یک یا تعداد بیشتری از دندانهای خود را از دست داده است. به این ترتیب با تراش دادن دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان ، یک پل  میان دندان های پایه زده می شود تا ناحیه خالی از دندان پر شده و دوباره توانایی جویدن غذا و زیبایی به فرد باز گردد.

در روش بریج ماکت های دندانی ابتدا توسط دوربینهای ٣ بعدی اسکن میشوند و سپس توسط کامپیوتر روکش مورد نظر طراحی میشود.  پس از آن توسط متخصص دندانپزشک روی لثه و در جای مناسب  خود قرار میگریند.

 

ایمپلنت

درمانی موثر و جوابگو برای ددان های از دست رفته شما. ایمپلنت مناسب افرادی است که  تنها تعداد کمی از دندان های جلوی آن ها افتاده است. این افراد بهترین کاندیدای روش درماتی ایمپلنت به عنوان پروتز می باشند. البته برای انجام این روش درمانی شما باید از سلامت کافی برخوردار باشید . قبل ازهر چیز باید وضعیت پزشکی قبلی و فعلی خود را به همراه داروهای تجویز یا غیر تجویزی که مصرف می کنید را به اطلاع دندانپزشک خود برسانید. زیرا بعضی از انواع بیماری ها و مشکلات بر کارکرد پروتز دندان و کاشت ایمپلنت دندان تاثیر گذار می باشند.

پروتزدندان

به عوان مثال، دیابت کنترل نشده، سرطان، پرتودرمانی فک ها، مصرف بیش از حد الکل، استعمال دخانیات وبیماری لثه ای کنترل نشده در نحوه اتصال ایملپنت به استخوان شما اثر گذار خواهند بود.

پروتز دندان متحرک

پروتز متحرک یا همان دست دندان همان طور که از نامش بر می آید، نوعی پروتز است که به راحتی می توان آن را داخل دهان قرار داد و یا آن را از دهان خارج کرد. گاهی به دلایل متعدد که توسط پزشک تشخیص داده می شود ، نمیتوان از پروتزهای دندانی ثابت برای جایگزینی دندانهای از دست رفته استفاده کرد. پروتز دندانی متحرک سه دسته هستند:

پروتز دندانی پارسیل (partial prosthesis)

پروتز پارسیل که به پروتز تکه ای هم شناخته شده است، یکی از انواع پروتزهای متحرک است. این پروتز هم یکی از راه حل های مشکل بی دندانی به شمار می رود. جنس این پروتز دندانی از اکریل یا کرم کبالت است و معمولا به عنوان یک درمان موقت در بسیاری از موارد مورد استفاده قرار می گیرند.  به طور کلی این پروتزها در بخش‌های انتهایی دهان استفاده می‌شود چرا که ظاهر فلزی آن، نمای زیبایی ندارد. البته برای رفع این نقص اخیرا انواع دیگری از پروتز پارسیل طراحی شده که بخش فلزی آن نیز به صورت رنگ دندان میباشد و به آنها پروتز پارسیل  felexite گفته میشود.

پروتز دندان کامل یا دست دندان ( denture)

حتما دست دندانهای پدر بزرگها و مادر بزرگها  یا افراد سالمند را دیده اید. این نوع از پروتز متحرک برای افرادی مورد استفاده قرار میگیرد که به دلایلی تمامی دندان های خود را از دست داده اند . البته امروزه با پیدایش ایمپلنت های متفاوت دندانی ، استفاده از این انواع پروتز متحرک کمتر شده. اما این روش به علت  کم هزینه ترین روش درمان بی دندانی هنوز مورد استفاده بسیاری از افراد قرار میگیرد.

اوردنچر ( over denture )

اوردنچر نیز یکی از انواع درمان پروتز دندانی متحرک میباشد که در واقع دست دندان کاملی بوده که روی دو پایه دندانی  جدا از هم یا چند پایه ایمپلنت می نشیند. این نوع پروتز نسبت به پروتزهای کامل دندان بسیار راحت تر است ولی به هر حال متحرک است و راحتی آن به نسبت پروتز ثابت دندان کمتر است.

برای بهره مندی از هر کدام از روش های فوق و تشخیص بهترین روش جایگزینی دندان های از دست رفته تان با کلینیک آینده در ارتباط باشید.

 

https://ayandedental.ir/پروتز-دندان

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

5 / 5. تعداد رای‌ها: 1

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها