فیشور سیلانت دندان

0
(0)

فیشور سیلانت دندانفیشور سیلانت های دندانی چیست؟

متأسفانه، مشکلات دندانی یکی از دلایل رایج برای از دست دادن روزهای مدرسه است. به طور متوسط، کودکانی که نگرانی های مربوط به سلامت دهان و دندان دارند، حداقل برای سه روز غیبت می کنند. برخی از بچه ها، به ویژه آنهایی که درد شدید دهان دارند، حتی تا 15 روز مدرسه را از دست داده اند. خبر خوب این است که فیشور سیلانت های دندانی می توانند به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک کنند.

 

شقاق دندان چیست؟

بر روی سطح دندان ها فرورفتگی های کوچک زیادی وجود دارد که به آنها «پیت» و شیارها یا «شقاق» می گویند. دندان هایی که اغلب دارای بیشترین حفره و شقاق هستند، دندان های پرمولر و مولر هستند که در پشت دهان قرار دارند. با این حال، دندان های ثنایا و نیش (دندان های جلویی) نیز ممکن است این فرورفتگی ها را داشته باشند.

 

اکنون به خاطر داشته باشید که دهان حداقل ۷۰۰ گونه باکتری را در خود جای داده است. برخی از این باکتری ها “خوب” هستند که به ایجاد بزاق کمک می کنند. بسیاری دیگر به تشکیل پلاک کمک می کنند.

 

پلاک لایه ای از ماده چسبناک و شفاف است که دائماً روی دندان ها ایجاد می شود و باعث پوسیدگی می شود. دانشمندان می گویند که آنها در عرض چند دقیقه در اطراف دندان ها تشکیل می شوند.

 

از آنجایی که این حفره‌ها و شکاف‌ها مانند فرورفتگی هستند، تشکیل پلاک روی سطوح دندان را آسان‌تر می‌کنند. به این ترتیب، ظرف چند ساعت پس از مسواک نکردن دندان‌ها، این فرورفتگی‌ها می‌توانند پر از پلاک باشند.

 

پس فیشور سیلانت دندان چیست؟

 

پوشش شیار دندان

 

فیشور سیلانت ها ابزاری هستند که به عنوان پوششی برای سوراخ ها و شیارهای دندان عمل می کنند. آنها به جلوگیری از گیرکردن باکتری ها و همچنین بقایای مواد غذایی در این نواحی دندان کمک می کنند. به این ترتیب آنها به محافظت از دندان در برابر عناصر پوسیدگی کمک می کنند.

 

بیشتر مواد فیشور سیلانت که امروزه استفاده می شود رزین یا پلاستیک هستند. آنها بی خطر هستند و یک دندانپزشک کودکان فقط به چند دقیقه زمان نیاز دارد تا آنها را روی هر یک از دندان های کودک شما بگذارد.

 

ویژگی های اصلی محافظ فیشور سیلانت

هنگامی که سیلانت ها روی دندان اعمال می شوند، حفره ها و شیارهایی را اشغال می کنند که می توانند غذا و پلاک را در خود جای دهند. این به نوبه خود به جلوگیری از گیرکردن بقایای غذا و جذب باکتری های بد کمک می کند. علاوه بر این، شیار های کمتر روی دندان ها باعث می شود که باکتری های مضر مکان های کمتری برای پنهان شدن داشته باشند.

 

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که دندان های دارای فیشورسیلانت کمتر در معرض پوسیدگی دندان هستند. اعداد و نرخ های واقعی متفاوت است. با این حال، یک مطالعه نشان داد که دندان های آسیاب دارای سیلانت تا 78 درصد کمتر از دندان های بدون مهر و موم پوسیدگی دارند.

 

سیلانت ها همچنین مسواک زدن و تمیز کردن دندان ها را آسان تر می کنند. به این دلیل که آنها به کاهش “عمق” این فرورفتگی ها کمک می کنند. در نتیجه، قابلیت تمیز کردن موهای مسواک را افزایش می دهند.

 

چه کسی باید آنها را دریافت کند؟

فیشور سیلانت زمانی موثرتر است که به محض رویش دندان استفاده شود. این معمولا در سن شش یا هفت سالگی است. با این حال، در برخی از بچه‌ها، دندان‌های عقبی ممکن است زودتر از بین بروند، گاهی اوقات تا پنج سالگی.

 

آنچه حیاتی است این است که به محض نمایان شدن دندان های عقبی، از پزشک خود فیشورسیلانت دریافت کنید. به این ترتیب، می توانید به آنها کمک کنید تا از پوسیدگی دندان که می تواند منجر به دندان درد شدید شود، جلوگیری کند.

 

 

مراحل گذاشتن فیشور سیلانت

روش قرار دادن فیشور سیلانت دندانی

یکی از مزایای اصلی فیشورسیلانت استفاده سریع و آسان آن است. همانطور که در بالا ذکر شد، درمان هر دندان با سیلانت تنها چند دقیقه طول می کشد. اکثر بیماران همچنین می گویند که خود جایگذاری هیچ دردی ندارد.

 

در اینجا یک راهنمای گام به گام فیشور سیلانت ارائه شده است تا شما و فرزندتان بدانید که در طول ویزیت دندانپزشکی چه انتظاری داشته باشید.

 

    تمیز کردن سطح دندان

دندانپزشک در ابتدای کار دندان کودک را آماده و تمیز می کند. این تضمین می کند که هیچ پلاک یا جرم دندانی (پلاک سخت شده) روی دندان باقی نمی ماند. این بسیار مهم است، زیرا هر گونه باقی مانده، چسبندگی سیلانت به دندان را سخت تر می کند.

 

     خشک کردن کامل سطح دندان

دندانپزشکان این بخش از فرآیند را “انزوا” می نامند. این شامل اطمینان از اینکه دندانی که مهر و موم می شود خشک و عاری از بزاق است. دندانپزشک ممکن است از یک سد لاستیکی استفاده کند، اما اگر این کار باعث ناراحتی کودک شما می شود، رول های پنبه ای و پدهای خشک اغلب کافی است.

 

     حالت دادن به دندان

سپس دندانپزشک محلول مخصوصی را بر روی دندان قرار می دهد تا سطح آن را بیشتر کند. این همچنین به چسبیدن یا چسبندگی بهتر فیشور سیلانت به سطح دندان کمک می کند. همچنین مزایای اضافی از بین بردن باکتری ها در حفره ها و شکاف ها را ارائه می دهد.

 

     خشک کردن و استفاده از درزگیر

پس از چند ثانیه، دندانپزشک از کودک شما می خواهد که دهان خود را شستشو دهد. سپس دندانپزشک قبل از استفاده از سیلانت مجدداً دندان را خشک می کند.

 

دندانپزشک از نور درمانی مخصوص روی دندانی که اکنون پوشیده شده است استفاده می کند. این نور باعث سخت شدن و تثبیت مواد رزین می شود. این قسمت معمولاً فقط یک دقیقه طول می کشد.

 

هنگامی که سیلانت جامد می شود، دندانپزشک بررسی نهایی دندان درمان شده را انجام می دهد. این تضمین می کند که روکش دندان پایدار و ایمن است و بر بایت تأثیر نمی گذارد.

 

ماندگاری درزگیرها چقدر است؟

فیشور سیلانت می تواند بین 5 تا 10 سال دوام بیاورد. میتوانید دندان های مرواریدی کوچولوی خود را عاری از پوسیدگی نگه دارید!

همانطور که می بینید، فیشور سیلانت های دندانی جزء جدایی ناپذیر بهداشت دهان و دندان هستند. آنها به محافظت از دندان ها در برابر باقی مانده های غذا و باکتری هایی که می توانند باعث پوسیدگی دردناک دندان شوند، کمک می کنند. آنها همچنین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را آسان تر می کنند و از دندان در برابر حفره ها محافظت می کنند.

 

 

 

به غیر از فیشورسیلانت، ما خدمات دندانپزشکی دیگری را برای کل خانواده ارائه می دهیم. جهت رزرو نوبت با کلینیک دندانپزشکی آینده تماس بگیرید.

 

منبع: https://www.senovadental.com/wordpress/what-are-dental-fissure-sealants-a-comprehensive-guide/

 

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها