ترک دندان و هزار مصیبت

5
(1)

واقعاً می تواند باعث خرد شدن ، ترک خوردن یا شکستن دندان شود. دندان ها می توانند به هر طریقی آسیب ببینند و بسته به وضعیت دندان ها و نوع آسیب ، آسیب می تواند جزئی یا گسترده باشد.

مگر اینکه آسیب یک تراشه جزئی باشد ، هیچ راهی دائمی برای رفع آن بدون مراجعه به دندانپزشک وجود ندارد. بهترین کاری که می توانید در این بین انجام دهید این است که درد را برطرف کرده و از دندان و داخل دهان خود محافظت کنید تا از آسیب بیشتر جلوگیری کنید.

در صورت خرد شدن یا شکستن دندان چه باید کرد

در حالی که پزشکان توصیه نمی کنند که دندان های شکسته را در خانه اصلاح کنید ، مواردی وجود دارد که می توانید برای محافظت از دندان و دهان خود انجام دهید.

بعد از شکستن دندان چه باید کرد

به گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) ، در صورت شکستن یا خرد شدن دندان ، باید فوراً دهان خود را با آب گرم بشویید تا تمیز شود. برای جلوگیری از خونریزی فشار وارد کنید و کمپرس سرد را روی ناحیه قرار دهید تا تورم کاهش یابد.

اگر می توانید تکه دندان شکسته را پیدا کنید ، آن را با گاز مرطوب بپیچید و با خود به دندانپزشک ببرید.

در صورت از دست دادن دندان چه باید کرد

اگر دندان از دهان شما بیرون زده است ، از یک پد گاز استفاده کنید و آن را از تاج بگیرید و در صورت امکان دوباره آن را در حفره قرار دهید.

اگر دندان کثیف به نظر می رسد ، می توانید آن را با آب بشویید. آن را تمیز نکنید یا با محلول دیگری تمیز نکنید و هیچ تکه ای از بافت را تمیز نکنید.

اگر نمی توانید آن را به سوکت وارد کنید ، می توانید آن را در یک لیوان شیر ، محلول نمک یا آب قرار دهید. سعی کنید ظرف 30 دقیقه به دندانپزشک مراجعه کنید.

تسکین درد دندان خرد شده

داخل دهان خود را با آب گرم بشویید و هر چند دقیقه یکبار کمپرس سرد روی ناحیه بیرونی بگذارید تا تورم کاهش یابد.

می توانید از مسکن های ضد نسخه و داروهای ضد التهاب بدون نسخه (OTC) استفاده کنید ، اما مطمئن شوید که بیش از دوز توصیه شده مصرف نمی کنید.

همچنین می توانید روغن میخک را به محل مورد نظر بمالید. روغن حاوی اوژنول است ، یک عامل بی حس کننده با خواص ضد التهابی.

چگونه از دندان خود تا زمان مراجعه به دندانپزشک محافظت کنیم

اگر دندان شما دارای یک تراشه کوچک و یک لبه دندانه دار است ، می توانید موم دندان را روی لبه خود بمالید تا از بریده شدن زبان و آسیب رساندن به دهان جلوگیری کند. در صورتی که تراشه بزرگی دارید یا قسمتی از دندان شما از بین رفته است ، توصیه نمی شود ، زیرا با استفاده از نخ دندان می توانید قسمت بیشتری از دندان را از بین ببرید.

بسیاری از داروخانه ها کیت های موقت OTC حاوی موم دندان را حمل می کنند.

از جویدن پهلو با دندان آسیب دیده خودداری کنید و نخ دندان را در اطراف دندان بکشید تا فشار و سوزش را کاهش دهید.

آسیب هایی که نیاز به درمان دارند و جراحاتی که نیاز به درمان ندارند

بر اساس مقاله ای که در سال 2015 در مجله اروپایی دندانپزشکی منتشر شده است ، شایع ترین دندان هایی که می شکند دندان های آسیاب فک پایین هستند ، که احتمالاً به دلیل قوزک های تیز آنها به شدت در شیارهای مولر در بالای دهان ساییده می شود.

با این حال ، هر دندانی می تواند با آسیب هایی از آسیب جزئی از زیبایی تا آسیب های جدی شکسته شود. شکاف های عمیق می توانند تا ریشه یا از مرکز دندان تا محفظه پالپ ، که شامل اعصاب ، رگ های خونی و بافت همبند است ، ادامه یابد.

ممکن است ترک ها در داخل دندان یا زیر لثه پنهان نشوند. برخی از ترک ها و تراشه ها هیچ علامت یا علامتی ندارند که ممکن است برای حفره ، حساسیت یا بیماری پریودنتال اشتباه گرفته شود.

به طور کلی ، هرچه آسیب عمیق تر و وسیع تر باشد ، درمان مورد نیاز گسترده تر است. دندانپزشک می تواند با بررسی دندان با ذره بین یا بدون آن ، انجام آزمایش گازگرفتگی و گاهی استفاده از اشعه ایکس دندان ، میزان آسیب را تشخیص دهد.

ترک هایی که ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند

هر ترک یا تراشه ای به اندازه کافی جدی نیست که نیاز به درمان داشته باشد ، و برخی کاملاً رایج هستند. به عنوان مثال ، خطوط دیوانگی ترک های کوچکی هستند که فقط در مینای دندان ایجاد می شوند و معمول هستند ، بر اساس بررسی ادبیات در سال 2014

ترک هایی که باید به دندانپزشک مراجعه شود

به احتمال زیاد برای هر چیزی به جز کوچکترین ترک ها یا تراشه ها باید به دندانپزشک مراجعه کنید ، زیرا تشخیص این که آسیب چقدر عمیق است دشوار است.

هیچ داروی خانگی موثری برای جلوگیری از آسیب بیشتر به دندان ها و دهان شما وجود ندارد و لبه های تیز دندان ترک خورده می تواند بافت های نرم شما را بریده و باعث درد بیشتر ، عفونت و هزینه بالقوه درمان شود.

در برخی موارد ، آسیب درمان نشده می تواند منجر به کانال ریشه ، از دست دادن دندان یا سایر عوارض ناشی از عفونت شود.

ترک هایی که باید سریع درمان شوند

در حالی که می توانید تا زمان ملاقات برای بسیاری از انواع آسیب های دندان منتظر بمانید ، سایر موارد ممکن است نیاز به درمان اورژانسی داشته باشند.

به عنوان مثال ، اگر یک دندان را بکشید ، ADA توصیه می کند که اگر بتوانید آن را پیدا کنید ، آن را در حفره قرار دهید و بلافاصله به دندانپزشک خود مراجعه کنید ، می توانید آن را ذخیره کنید. همچنین اگر خونریزی شدید دارید یا درد زیادی دارید ، اورژانسی تلقی می شود.

محافظت با کیت ترمیم موقت دندان

کیت های ترمیم موقت دندان شکسته در داروخانه ها و به صورت آنلاین در دسترس هستند و می توانند هنگام انتظار برای مراجعه به دندانپزشک مفید باشند.

برخی از کیت ها شامل موم دندان برای پوشاندن لبه های ناهموار هستند ، و برخی دیگر حاوی موادی هستند که می توانند به شکل یک دندان شکل گرفته و شکاف های باقی مانده روی دندان های شکسته یا از دست رفته را پر کنند.

این کیت ها فقط برای زمان سنج هستنداز مسائل عمیق تری که می تواند منجر به عفونت ، از دست دادن دندان یا سایر عوارض شود استفاده کنید و به آن توجه نکنید. آنها نباید جایگزین مراقبت های مناسب دندان شوند.

روشهای ترمیم دندان شکسته یا شکسته

درمان بستگی به این دارد که ترک یا شکستگی چقدر بزرگ است و در کجا قرار دارد. درمانهای احتمالی عبارتند از:

  • صیقل دادن
  • پیوند
  • قرار دادن ریشه و تاج
  • کشیدن دندان و قرار دادن ایمپلنت

خطوط سطحی و ترکهای ریز ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند ، اما یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که حفره ها ، درد زیاد و شواهد اشعه ایکس از ترک ، همه پیش بینی کننده قوی اندودنتیست ها برای انجام اقدامات ترمیمی هستند.

دندان خرد شده

اگر آسیب جزئی باشد ، دندانپزشک ممکن است سطح را صیقل دهد یا لبه شکسته یا دندانه دار را صاف کند. به این روش کانتورینگ زیبایی می گویند. آنها همچنین ممکن است از باندینگ دندان برای پر کردن شکاف ها و شکاف ها استفاده کنند.

هنگام باندینگ ، دندانپزشکان دندان را کمی ساییده ، مایع حالت دهنده را مالیده و سپس رزین کامپوزیتی به رنگ دندان می زنند. پس از آن ، آنها آن را به شکل مناسب در می آورند. همچنین گاهی اوقات دندانپزشک می تواند یک تکه شکسته از دندان را دوباره وصل کند.

این روش ها را اغلب می توان در یک بازدید واحد انجام داد.

پر کردن کانال ریشه احتمالی

شکاف یا تراشه ای که عمیق تر از سطح باشد به تعمیر گسترده تری نیاز دارد. گاهی اوقات ، ترک به داخل پالپ گسترش می یابد ، که ممکن است به کانال ریشه نیاز داشته باشد.

در طی این روش ، یک متخصص ریشه دندان پالپ ملتهب یا عفونی را برداشته ، داخل دندان را ضد عفونی می کند و آن را با یک ماده لاستیکی به نام گوتا پرکا پر و مهر و موم می کند. پس از آن ، آنها آن را با یک پر یا تاج می پوشانند.

در حالی که کانال ریشه استعاره ای برای همه چیز وحشتناک و ناراحت کننده است ، این روش در واقع بسیار عادی تر و دردناکتر از گذشته است – در حال حاضر ، معمولاً دردناکتر از پر کردن نیست.

عمل جراحي

مولرها بیش از یک ریشه دارند. در صورت شکستگی تنها یک ریشه ، می توان برای نجات بقیه دندان ، قطع ریشه انجام داد. به این حالت همی سکشن گفته می شود. روی دندان باقی مانده باید کانال ریشه و تاج دندان انجام شود.

اندودنتیست شما همچنین ممکن است جراحی را برای یافتن ترک یا مجاری پنهان که در اشعه ایکس گرفته نشده اند یا رسوبات کلسیم را از کانال ریشه قبلی حذف کند ، توصیه کند.

استخراج

گاهی اوقات ، کانال ریشه دندان را نجات نمی دهد. برای بسیاری از متخصصان اندودنتیست ، عمق ترک تعیین می کند که چقدر احتمال دارد که آنها استخراج را توصیه کنند. یک مطالعه معتبر در سال 2019 نشان داد که هرچه ترک عمیق تر باشد ، احتمال اینکه دندان پزشکان دندان بیرون بیاورند بیشتر است.

در مورد شکافتن دندان ، 98.48 درصد از متخصصان ریشه در مطالعه اقدام به کشیدن دندان کردند. در صورتی که ترک دندان زیر خط لثه گسترش یابد ، دندانپزشک ممکن است کشیدن را پیشنهاد دهد.

در صورت کشیدن دندان ، پزشک احتمالاً ایمپلنت را توصیه می کند که شبیه دندان طبیعی است و عمل می کند.

هزینه تعمیر دندان شکسته چقدر است؟

بسته به محل زندگی شما می تواند از چند صد دلار برای یک عمل زیبایی تا 2500 تا 3000 دلار برای کانال ریشه و تاج هزینه کند. در صورت کشیدن دندان و جایگزینی آن با ایمپلنت ، هزینه ممکن است بین 3000 تا 5000 دلار متغیر باشد.

بسته به بیمه نامه شما ، بیشتر بیمه های دندانپزشکی بخشی یا بیشتر هزینه های ترمیم دندان را پوشش می دهد ، اگرچه بسیاری از بیمه گران روش های زیبایی را به طور کامل پوشش نمی دهند.

اغلب ، تعمیرات ممکن است فقط یک یا دو بار در مطب طول بکشد ، اما درمان گسترده تر ممکن است باعث شود برخی از کارها را از دست بدهید.

شما معمولاً می توانید یک روز پس از درمان ریشه به محل کار خود بازگردید ، اما برخی از دندانپزشکان عمل جراحی کشیدن و جراحی را در روز جمعه انجام می دهند تا بتوانید آخر هفته را قبل از بازگشت به سر کار در روز دوشنبه استراحت کنید.

نتیجه گیری

خرد شدن یا شکستن دندان می تواند دردناک باشد ، اما بسیاری از ترک ها و تراشه ها جدی نیستند و ممکن است به درمان کمی نیاز داشته باشند. با این حال ، بهترین راه برای محافظت از دندان ها و سلامت کلی شما مراجعه به دندانپزشک برای اطمینان از آن است.

در عین حال ، می توانید با موم از دهان خود در برابر لبه های تیز محافظت کنید ، دهان خود را تمیز نگه دارید و تورم را کاهش دهید.

اگر دندان شما کشیده شد ، باید سعی کنید ظرف 30 دقیقه به دندانپزشک مراجعه کنید. همچنین اگر درد یا خونریزی بیش از حد دارید ، باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید.

منبع:https://www.healthline.com/health/how-to-fix-a-chipped-tooth

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

5 / 5. تعداد رای‌ها: 1

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها