دندان مصنوعی سرطان زاست؟

1
(1)

دندان مصنوعی سرطان زاست؟

آیا دندان مصنوعی نامناسب می تواند باعث سرطان شود؟

ک آیا می دانستید که دندان مصنوعی نامناسب می تواند باعث سرطان دهان شود؟ اجازه دهید توضیح دهیم که چگونه؟ 

کسانی که سال‌ها از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند، با ناراحتی‌های روزمره که می‌توانند ایجاد کنند، کاملاً آشنا هستند. دندان مصنوعی می تواند مشکلات دندانی را حل کند، اما تنها یک راه حل کوتاه مدت است زیرا پس از مدتی شروع به حرکت می کند. حرکت دندان مصنوعی را می توان با استفاده از چسب های دندان مصنوعی کنترل کرد، اما این هرگز یک راه حل دائمی نیست.

 

 

دلیل حرکت پروتزهای مصنوعی

 تنها تعداد کمی از افراد احتمالاً می دانند که استفاده از دندان مصنوعی می تواند چندین مشکل غیرقابل برگشت مانند تحلیل استخوان را ایجاد کند که علت اصلی تقریباً همه مشکلات بعدی است.

 مشکلات و معایب اغلب در مدت زمان کوتاهی به وجود می آیند. پروتزها باید هر چند ماه یکبار تنظیم یا تراز شوند تا بتوانند مجدداً روی لثه تنظیم شوند زیرا متأسفانه چسب های دندانی نمی توانند اتصالات پایدار را برای مدت طولانی حفظ کنند.

 تحریک پوشش داخلی دهان

 پروتزهای متحرک می توانند باعث تحریک غشای مخاطی شوند و زخم ها در مناطقی ایجاد شوند که دائماً در معرض تحریک هستند. اگر این زخم ها درمان نشوند ممکن است عفونی شوند و باعث ناراحتی ها و بیماری های اضافی شوند. زخم در دهان باعث ایجاد مشکل می شود در حالی که خوردن غذاهای شور، گرم، ترش، سرکه و تند همگی در تماس با زخم باعث درد می شوند.

 

زخم های عفونی می توانند باعث سرطان دهان شوند

 اگر زخم های عفونی به موقع درمان نشوند سرطان دهان ایجاد می شود که تنها با مداخله جراحی و دارو قابل درمان است.

طبق تحقیقات سرطان انگلستان، اکثر تحقیقات نمی توانند تأیید کنند که پروتزهای نامناسب مستقیماً با سرطان دهان مرتبط هستند. با این وجود، دندانپزشکان به شدت توصیه می کنند که حداقل هر پنج سال یک بار برای معاینه به آنها مراجعه کنید. علاوه بر این، شستشوی کامل دهان حداقل دو بار در روز و کشیدن دندان مصنوعی در شب بسیار مهم است. همچنین توافق نظر وجود دارد که پوشیدن دندان مصنوعی، مصرف بیش از حد تنباکو و مصرف الکل، در کنار هم، با ایجاد سرطان دهان مرتبط هستند.

 

 

۹ علامت سرطان دهان

۱- درد در دهان: زخم و سوزش هنگام استفاده از دندان مصنوعی می تواند باعث درد در دهان شود. این یکی از شایع ترین علائم سرطان دهان است.

۲- لکه های سفید یا قرمز در دهان یا گلو: لکه های سفید و قرمز توسط باکتری های مضر ایجاد می شوند که یکی از علائم عفونت قارچی است.

۳- مشکل در بلع: یکی از شایع ترین علائم احساس درد و سوزش هنگام جویدن و بلعیدن غذا است.

۴- مشکلات گفتاری: صدا نازک تر می شود و به نظر می رسد که انگار آنفولانزا داریم.

۵- یک توده در گردن: توده ها می توانند در گردن ایجاد شوند زیرا عفونت می تواند به غدد لنفاوی نیز برسد. این یکی از علائم شایع سرطان دهان و مری است.

۶- کاهش وزن: کاهش وزن ناگهانی و سریع یکی از علائم رایج تقریباً همه انواع سرطان است. سرطان دهان یا مری هنگام غذا خوردن یا بلع درد ایجاد می کند.

۷- بوی بد دهان: (هالیتوزیس)

۸- شکل لب ها تغییر می کند:‌ لب ها ضخیم تر می شوند و ممکن است توده ها ظاهر شوند.

۹- خونریزی مکرر و بی حسی در دهان

 اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، اکیداً توصیه می شود که در اسرع وقت معاینه کامل را انجام دهید تا منشا مشکل مشخص شود.

 

 

مشکلات دندان مصنوعی

 ۶ مشکل اضافی ناشی از دندان مصنوعی

 دندان مصنوعی می تواند چندین مشکل دیگر ایجاد کند که فقط تعداد کمی از دندانپزشکان در مورد آنها صحبت می کنند:

 

  • دندان مصنوعی می تواند باعث تحلیل استخوان فک شود. این یکی از بزرگترین معایب بی دندانی یا استفاده از دندان مصنوعی است که منشأ چندین مشکل دیگر نیز هستند.
  • پیری زودرس به نظر خواهید رسید. به دلیل از دست دادن سریع استخوان، چین و چروک خواهید داشت و فک شما کوچکتر می شود. 
  • پروتزهای مصنوعی باید هر چند سال یکبار تنظیم شوند. پروتزهای مصنوعی نیاز به تنظیمات گاه به گاه دارند زیرا به دلیل تحلیل استخوان نمی توانند به درستی تراز شوند.
  • مشکلات در صحبت کردن. با پروتزهای متحرک، مفصل دهی دهان دشوار است، علاوه بر این، می توانند زخم هایی در دهان ایجاد کنند که هنگام غذا خوردن باعث درد می شود.
  • می توانید غذاهای مورد علاقه خود را فراموش کنید. در نتیجه کاهش توانایی جویدن، لقمه شما ضعیف تر می شود، بنابراین ممکن است در خوردن غذاهای سفت دچار مشکل شوید.

 

 

چرا پروتز یک راه حل کوتاه مدت برای مشکلات دندانی است؟

 خوب است بدانید که علاوه بر مشکلات کوچکتر یا بزرگتر روزمره، پروتزهای مصنوعی می توانند مشکلات سلامتی طولانی مدتی را ایجاد کنند که ممکن است قبلاً حتی در مورد آنها نشنیده باشید. 

بنابراین اگر شما یا یکی از افراد خانواده تان از پروتز های مصنوعی دندان استفاده می کنند، توصیه می کنیم حتما مراجعه به دندانپزشک و چکاپ های دوره ای را پشت گوش نیندازید تا بتوانید سریع تر از خطرات احتمالی جلوگیری کنید و هزینه و آسیب کمتری را متحمل شوید. اگر نیاز به یک تیم دندانپزشکی مجرب و متخصص داشتید، می توانید با کلینیک دندانپزشکی آینده تماس بگیرید و نوبت خود را رزرو کنید. 

 

https://tibordental.com/blog/can-ill-fitting-dentures-cause-cancer

 

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

1 / 5. تعداد رای‌ها: 1

اولین نفر باشید