دندان خرگوشی را چطور درمان کنیم؟

0
(0)

درمان دندان خرگوشی

دندان خرگوشی را چطور درمان کنیم؟

دندان خرگوشی چیست؟

در بعضی افراد دندان های جلویی فک بالا نسبت به دندان های دیگر بزرگ تر هستند و از دندان های فک پایین نیز جلوتر از حد معمول قرار میگیرند.
این عارضه فقط برای دندان های فک بالا ایجاد می شود و دندان های پایین شامل آن نمی شوند. در میان دندان های بالایی نیز در اغلب موارد فقط دندان های شماره ۱ راست و چپ دچار دندان خرگوشی می شوند. اما در برخی موارد ایجاد این عارضه برای دندان های دیگر نیز مشاهده شده است.

چرا دندان خرگوشی ایجاد می شود؟

از آنجایی دندان خرگوشی در سنین مختلف ممکن است ایجاد شود، بنابراین دلایل متعددی میتواند منجر به آن شود:
عوامل ژنتیکی: یکی از مهم ترین و رایج ترین علل ناهنجاری های فکی-دهانی ژنتیک است. برخی افراد از هنگام تولد به صورت مادرزادی مشکلات فکی دهانی دارند. مشکلاتی از قبیل بزرگ یا کوچک بودن فک و یا جلو زدگی یا عقب رفتگی غیر طبیعی میتواند باعث ناهنجاری های فکی و نامنظمی دندان ها شود.
عوارض های دندان: عوارض وجود تومور های دهانی و یا کیست، دندان های اضافه تر از حد معمول و یا دندان های نهفته می توانند باعث ایجاد دندان خرگوشی شوند.
عادت های اشتباه: برخی از عادت های اشتباه مانند رانش زبان ( زبان هنگام صحبت کردن یا غذا خوردن جلوتر از موقعیت طبیعی خود میگیرد ) و مکیدن بیش از حد انگشتان و یا پستانک در کودکی باعث بروز دندان خرگوشی می شوند.

دندان خرگوشی از چه روش هایی درمان می شود؟

۱- ارتودنسی دندان ها:

بهترین و موثر ترین راه درمان دندان های خرگوشی، استفاده از ارتودنسی است. بریس های ارتودنسی طوری قرار داده می شوند که موقعیت قرارگیری دندان ها و اندازه ها را تا حدی اصلاح می کنند. البته برای درمان با ارتودنسی هر چه سن بیمار پایین تر باشد، ارتودنسی اثر بخش تر و راحت تر خواهد

بود. برای درمان دندان خرگوشی با ارتودنسی از روش های متفاوتی استفاده می شود:

 

ارتودنسی با بریس

ارتودنسی با بریس:‌ این روش هم برای کودکان و هم بزرگسالان استفاده می شود. در این روش ارتودنتیست با استفاده از بریس ها و سیم های متصل به آنها تلاش می کند دندان ها را به عقب هدایت کند و دندان های خرگوشی را اصلاح کند.
گسترش دهنده کام: این وسیله برای افرادی که در اثر کوچک بودن فک دچار دندان خرگوشی شده اند، مورد استفاده قرار میگیرد. دندانپزشک این وسیله را به دندان های آسیاب فک های بالایی متصل می کند. این دستگاه به صورت تدریجی باعث گسترش فک بالا می شود و دندان خرگوشی را درمان می کند.
دستگاه invisalign: این دستگاه در سنین کودکی و بزرگسالی کمک میکند ناهنجاری های فکی برطرف شود.این دستگاه به صورت قالب روی دندان ها قرار می گیرد و دندان های خرگوشی را به عقب می برد و نامنظمی آنها را اصلاح می کند.

۲- جراحی فک:

در برخی موارد به خصوص در سنین بزرگسالی به دلیل اینکه استخوان های فک رشد کرده و سخت شده اند، ممکن است ارتودنسی تاثیر نداشته باشد. همچنین بعضی افراد دچار ناهنجاری های خیلی شدید هستند که با ارتودنسی قابل درمان نیست. در این مواقع دندانپزشک از طریق جراحی فک اقدام به اصلاح ناهنجاری ها می کند.

درمان دندان خرگوشی با جراحی فک
۳- استفاده از لمینیت:

در بعضی موارد دندانپزشکان استفاده از ونیرهای دندانی را برای اصلاح دندان خرگوشی توصیه می کنند. در این روش ابتدا ساختار فک شما توسط دندان پزشک بررسی می شود. ونیر ها پوسته هایی نازک همرنگ دندان های شما هستند که روی دندان قرار می گیرند. دندانپزشک از موقعیت فک و دندان های شما قالبی تهیه می کند تا روکش های دائمی از روی این قالب ساخته شود. سپس دندان های شما را کمی تراش می دهد تا بتواند روکش ها را روی دندان شما قرار دهد. اگر تراش ایجاد نشود، فضای کافی برای قرار گیری صحیح ونیر روز دندان ها وجود نخواهد داشت.

اصلاح دندان خرگوشی

۴- استفاده از روش پیوند کامپوزیت:

در مواردی که بیرون زدگی دندان ها بسیار جزئی باشد، معمولا دندانپزشکان به جای ارتودنسی، استفاده از پیوند کامپوزیت را توصیه می کنند. در این روش مقداری رزین کامپوزیتی روی سطح دندان های خرگوشی قرار داده می شود و با لیزر مواد را سفت می کنند. سپس برای درخشندگی و طبیعی تر شدن روی آن را صیقل می دهند. برای اصلاح طرح لبخند و ناهنجاری ای جزئی از کامپوزیت بیشتر استفاده می شود.

مزایای درمان دندان خرگوشی با ارتودنسی

– اولین و مهم ترین مزیت آن اصلاح طرح لبخند و زیبایی بخشیدن به لبخند و صورت افراد است.
– این زیبایی باعث افزایش اعتماد به نفس فرد هنگام صحبت کردن و خندیدن می شود.
– درمان این عارضه باعث کمتر شدن احتمال ابتلا به بیماری های دهان و عفونت های لثه ای و آبسه می شود.
– این عارضه باعث بروز اختلال در گفتار و صحبت کردن می شود که با ارتودنسی این اختلال برطرف می شود.
– باعث افزایش عمر دندان ها و پیشگیری از ابتلا به ناهنجاری های دندانی می شود.
– این روش درمانی برای سنین مختلف با توجه به شدت ناهنجاری قابل استفاده و تاثیر گذار است.

عوارض دندان خرگوشی

به طور کلی ناهنجاری ها و بیماری های فکی دندانی باید هر چه سریعتر برطرف شوند. در غیر این صورت مشکلاتی از قبیل اختلال در گفتار و صحبت کردن، مشکلات تنفسی،‌ مشکلاتی در جویدن و هضم غذا، ایجاد آسیب در لثه و دندان های کناری مانند ایجاد پوسیدگی، آبسه و عفونت، ایجاد درد هنگام گاز زدن غذا، ایجاد مشکلات ظاهری و کاهش اعتماد به نفس افراد، ایجاد خواهد شد.

نکات مهم برای نگهداری از دندان ها بعد از ارتودنسی

– اگر هنگام ورزش کردن احتمال ایجاد آسیب و برخورد ضربه به دندان وجود دارد از محافظ استفاده کنید.
– بعد از هر وعده غذایی حتما مسواک بزنید و با نخ دندان لا به لای بریس ها و سیم ها را تمیز کنید.
– اگر از مواد غذایی و نوشیدنی های رنگی استفاده کردید با دهان شویه دندان ها را بشویید.
– غذا های سفت و چسبنده را مصرف نکنید.
– به صورت دوره ای به دندانپزشک مراجعه کنید تا به طور مرتب معاینه شوید و در جریان روند درمان باشید.
– اگر در موقع خواب و یا مواقع دیگر دچار رانش زبان می شوید، حتما از محافظ دهان استفاده کنید.

هزینه درمان این عارضه

با توجه به موارد زیر، هزینه درمان متفاوت است:
– روش درمان
– میزان ناهنجاری
– سن بیمار مبتلا
– نیاز داشتن یا عدم نیاز به درمان های دیگر مانند پوسیدگی دندان، درمان ریشه و عفونت های لثه.
به طور قابل توجهی میزان هزینه درمان به روش درمان بستگی دارد. برای اینکه بدانید کدام روش برای شما بهتر است، باید توسط متخصصان ارتودنتیست معاینه شوید تا آنها بهترین راه را به شما توصیه کنند.
جهت ویزیت رایگان و دریافت مشاوره از متخصصان ارتودنتیست، با کلینیک آینده تماس بگیرید.

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها