دندانهای حساس

0
(0)

چرا دندانهای من اینقدر حساس هستند؟

آیا تا به حال بعد از لقمه بستنی یا یک قاشق سوپ داغ احساس درد یا ناراحتی کرده اید؟ اگر چنین است ، شما تنها نیستید. در حالی که درد ناشی از غذاهای سرد یا گرم می تواند نشانه حفره باشد ، در افرادی که دندانهای حساس دارند نیز شایع است.

حساسیت دندان یا “حساسیت به عاج” دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد: درد یا ناراحتی در دندان ها در واکنش به برخی محرک ها ، مانند دمای گرم یا سرد.

 

ممکن است یک مشکل موقتی یا مزمن باشد و ممکن است روی یک دندان ، چندین دندان یا تمام دندانها در یک فرد تأثیر بگذارد. این می تواند دلایل مختلفی داشته باشد ، اما اکثر موارد دندان های حساس به راحتی با تغییر در رژیم بهداشت دهان و دندان شما درمان می شوند.

حساسیت دندانی

علائم دندانهای حساس

افرادی که دارای دندان های حساس هستند ممکن است به عنوان واکنش به محرک های خاص درد یا ناراحتی را تجربه کنند. ممکن است این درد را در ریشه دندان های آسیب دیده احساس کنید. رایج ترین محرک ها عبارتند از:

 

 • داغی

غذاها و نوشیدنی ها

 • سرد

غذاها و نوشیدنی ها

 • سرد

هوا

 • شیرین

غذاها و نوشیدنی ها

 • اسیدی

غذاها و نوشیدنی ها

 • سرد

آب ، به ویژه در هنگام تمیز کردن معمولی دندان

 • مسواک زدن

یا نخ دندان کشیدن

علائم شما ممکن است در طول زمان بدون هیچ دلیل واضحی ظاهر شوند و بروند. آنها ممکن است از خفیف تا شدید متغیر باشند.

 

علت ایجاد دندانهای حساس چیست؟

برخی از افراد به دلیل داشتن مینای نازک به طور طبیعی دندان های حساس تری نسبت به دیگران دارند. مینای دندان لایه بیرونی دندان است که از آن محافظت می کند. در بسیاری موارد ، مینای دندان می تواند از بین برود:

 • حساسیت دندانی
 • مسواک زدن دندانهای شما خیلی سخت باشد
 • استفاده از مسواک زبر
 • دندان قروچه در شب
 • خوردن یا نوشیدن غذاها و نوشیدنی های اسیدی به طور منظم

گاهی اوقات ، شرایط دیگر می تواند منجر به حساسیت دندان شود. به عنوان مثال ، رفلاکس معده (GERD) می تواند باعث خروج اسید از معده و مری شود و ممکن است به مرور زمان دندان ها را خراب کند. شرایطی که باعث استفراغ مکرر می شوند – از جمله گاستروپارزی و بولیمیا – همچنین می توانند باعث از بین رفتن مینای دندان توسط اسید شوند.

 

رکود لثه می تواند بخش هایی از دندان را در معرض دید و بدون محافظت قرار دهد ، همچنین باعث ایجاد حساسیت می شود.

 

پوسیدگی دندان ، شکستگی دندان ها ، دندان های خرد شده و پر شدن یا روکش های فرسوده می توانند عاج دندان را در معرض دید قرار داده و باعث ایجاد حساسیت شوند. اگر چنین باشد ، شما به احتمال زیاد فقط در یک دندان یا ناحیه خاص در دهان به جای اکثر دندانها حساسیت خواهید داشت.

 

دندانهای شما ممکن است به دنبال انجام کارهای دندانپزشکی مانند پر کردن ، روکش یا سفید کردن دندانها به طور موقت حساس شوند. در این مورد ، حساسیت نیز محدود به یک دندان یا دندانهای اطراف دندان است که کار دندانپزشکی دریافت کرده اند. این باید بعد از چند روز فروکش کند.

 

دندانهای حساس چگونه تشخیص داده می شوند؟

حساسیت دندانی

اگر برای اولین بار حساسیت دندان دارید ، با دندانپزشک خود وقت بگیرید. 

دندانپزشک شما می تواند این کار را در طول تمیز کردن معمول دندان شما انجام دهد. آنها دندان های شما را تمیز می کنند و یک معاینه بصری انجام می دهند. آنها ممکن است با استفاده از ابزار دندانپزشکی دندان های شما را لمس کنند تا حساسیت آنها را بررسی کنند و همچنین ممکن است برای جلوگیری از علل مانند حفره ، عکس برداری با اشعه ایکس روی دندان های شما انجام دهند.

 

حساسیت دندان چگونه درمان می شود؟

اگر حساسیت دندان شما خفیف است ، می توانید درمان های بدون نسخه دندانپزشکی را امتحان کنید.

 

خمیردندان هایی را انتخاب کنید که برچسب آن مخصوص دندانهای حساس است. این خمیردندان ها هیچ گونه ترکیبات تحریک کننده ای ندارند و ممکن است دارای مواد حساسیت زا باشند که به جلوگیری از حرکت ناراحتی به عصب دندان کمک می کند.

 

وقتی صحبت از دهانشویه می شود ، یک دهانشویه بدون الکل انتخاب کنید ، زیرا باعث تحریک کمتر دندانهای حساس می شود.

 

استفاده از مسواک های نرم تر و مسواک زدن ملایم تر نیز می تواند کمک کننده باشد. برچسب مسواک های نرم نیز برچسب گذاری خواهد شد.

 

به طور معمول چندین برنامه نیاز دارد تا این درمان ها کار کنند. شما باید طی یک هفته بهبود را مشاهده کنید.

 

اگر درمان های خانگی جواب نداد ، می توانید با دندانپزشک خود در مورد خمیردندان و دهانشویه تجویز شده صحبت کنید. آنها همچنین ممکن است ژل فلوراید یا داروهای ضد حساسیت با نسخه تجویز کنند. اینها می توانند به تقویت مینای دندان و محافظت از دندان های شما کمک کنند.

 

درمان شرایط پزشکی که باعث حساسیت دندان می شود

اگر شرایط زمینه ای باعث حساسیت دندان شما شده است ، قبل از این که باعث از بین رفتن مینای دندان و آسیب به دندان ها شود ، باید آن را درمان کنید.

 

GERD را می توان با کاهنده اسید درمان کرد و پرخوری عصبی را باید تحت نظر روانپزشک ناظر درمان کرد.

 

با مسواک زدن آرام تر و رعایت بهداشت دهان و دندان می توان لثه های عقب رفته را درمان کرد. در موارد حساسیت شدید و ناراحتی ناشی از افت شدید لثه ، دندانپزشک شما ممکن است استفاده از پیوند لثه را توصیه کند. این روش شامل برداشتن بافت از کام و قرار دادن آن روی ریشه برای محافظت از دندان است.

 

با توجه به اینکه در طول روز این کار را نکنید ، می توانید خود را تربیت کنید که از فشردن یا دندان قروچه جلوگیری کند. کاهش استرس و کافئین قبل از خواب نیز می تواند از دندان قروچه در شب جلوگیری کند. اگر این کار موثر واقع نشد ، می توانید شب ها از محافظ دهان استفاده کنید تا آسیبی به دندان های شما وارد نشود.

 

چشم انداز حساسیت دندان چیست؟

اگر حساسیت دندان شما غذا خوردن را با مشکل مواجه می کند ، با دندانپزشک خود در مورد یافتن راه حلی صحبت کنید. خمیردندان ها و دهانشویه های زیادی برای دندان های حساس طراحی شده است که بدون نسخه قابل فروش هستند.

 

اگر این راه ها موثر نیستند ، با دندانپزشک خود در مورد خمیردندان و دهانشویه تجویز شده صحبت کنید. همچنین اگر علائم حفره یا آسیب احتمالی ریشه را مشاهده کردید ، باید با دندانپزشک خود وقت بگیرید تا بتوانید به سرعت درمان شوید و از عوارض جلوگیری کنید. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

درد دندان که بدون علت مشخص و خودجوش ایجاد می شود

 • حساسیت موضعی روی یک دندان
 • درد تیزتر به جای درد خفیف تر
 • لکه  روی سطح دندان های شما
 • درد هنگام گاز گرفتن یا جویدن

جهت تعیین وقت ویزیت به صفحه کلینیک آینده مراجعه کنید.

منبع: https://www.healthline.com/health/sensitive-teeth

 

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها