درمان فاصله بین دندان ها

5
(1)

فاصله بین دندان

درمان فاصله بین دندان ها

دیاستما ( فاصله بین دندان )  چیست؟

فاصله بین دندان ، دیاستما نامیده می شود . این شکاف‌ها معمولاً بین دو دندان جلویی بالایی ظاهر می‌شوند، اما می‌توانند بین هر دو دندان ایجاد شوند و دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است کسی دندان‌های «شکافی» داشته باشد.

 

دلایل بروز فاصله بین دندانها

  • عادات بدی مانند مکیدن شست می تواند دندان های جلویی را به جلو حرکت داده و شکاف ایجاد کند.
  • دندان های از دست رفته یا کم اندازه می توانند باعث حرکت دندان های مجاور و تلاش برای کمک به بستن یک شکاف شوند، اما این حرکت باعث ایجاد شکاف های جدید می شود.
  • رفلکس بلع نامناسب نیز می تواند دلیلی برای توسعه فضاها باشد. به طور معمول، هنگام قورت دادن، زبان شما باید به سقف دهان فشار بیاورد، با این حال برخی از افراد زبان خود را به دندان های جلویی فشار می دهند. این فشار باعث حرکت دندان های جلویی و ایجاد شکاف می شود.
  • فرنوم لبی بزرگ (قسمتی از بافت که از داخل لب بالایی تا لثه امتداد دارد) می تواند شکاف ایجاد کند. برای افراد خاص، ممکن است بیش از حد بزرگ شود و از بین دو دندان جلویی عبور کند و از بسته شدن طبیعی فضای بین این دندان‌ها جلوگیری کند.
  • بیماری لثه می تواند باعث ضعیف شدن و عقب نشینی استخوان فک شما شود. از آنجایی که استخوان فک شما از دندان های شما حمایت می کند، از دست دادن استخوان می تواند باعث شل شدن و حرکت آن ها شود.

با گفتن همه اینها، حتی اگر شکاف دندان‌هایتان از نظر زیبایی شما را آزار نمی‌دهد، مهم است که دیاستما را توسط دندانپزشک بررسی کنید تا در صورت وجود یک بیماری جدی‌تر مانند بیماری لثه ، علت آن باشد. شکاف در دندان‌های شما همچنین می‌تواند به معنای بایت نامناسب باشد که می‌تواند باعث شکستگی دندان‌ها شود.

گزینه های مختلفی برای بستن فاصله بین دندان ها وجود دارد که بسته به شدت مورد متفاوت است.

 

     پیوند کامپوزیت

باندینگ کامپوزیت که به عنوان باندینگ دندان نیز شناخته می شود، ساده ترین، سریع ترین و مقرون به صرفه ترین راه برای رفع شکاف بین دندان ها است. از همین روش می توان برای تعمیر دندان بریده شده استفاده کرد. یک رزین رنگ دندان به دندان های شما متصل می شود و به شکل طبیعی آن ها مطابقت دارد. سپس با نور UV سفت می شود که آن را می چسباند و شکاف را می بندد. باندینگ معمولاً فقط به یک بار مراجعه به مطب انجام می‌شود و نیازی به برداشتن مینای طبیعی نیست و در صورت لزوم می‌توان فرآیند را معکوس کرد. با این حال، به این معنی است که چسباندن یک راه حل دائمی نیست و نیاز به نگهداری دارد، زیرا به مرور زمان به دلیل تأثیرات غذا خوردن و مسواک زدن از بین می رود.

 

 

کامپوزیت دندان

     روکش ها

یکی دیگر از روش های زیبایی برای رفع شکاف بین دندان های جلو، روکش های چینی است. آنها به کار و برنامه ریزی بیشتری نسبت به باندینگ دندان نیاز دارند ، اما این روش هنوز نسبتاً ساده است و نتایج آن برای سالهای طولانی باقی می ماند.

روکش یک قطعه نازک چینی است که در آزمایشگاه به گونه ای شکل داده شده است که با شکل و رنگ دندان شما مطابقت داشته باشد. روی جلوی دندان شما قرار می گیرد و می چسبد و هر گونه نقص یا شکاف در دندان شما را می پوشاند. پس از چسباندن، قطعه نازک چینی بسیار محکم می شود و به سختی می شکند.

ونیرها اگر به درستی انجام شوند عالی به نظر می رسند و ماندگاری بالایی دارند، اما مهم است که بدانید این روند در صورت برگشت ناپذیر است. برای ایجاد فضای سطحی برای چسباندن روکش ها، باید یک لایه نازک از مینای دندان از جلوی دندان های شما برداشته شود. بدون آن مینا، دندان های شما برای محافظت به روکش نیاز دارند، زیرا در غیر این صورت در معرض دید قرار می گیرند و به شدت حساس می شوند. روکش‌ها می‌توانند به اصلاح مشکلات زیبایی بی‌شماری کمک کنند، اما بسته به علت ایجاد شکاف در دندان‌های شما، ممکن است نیاز به ارتودنسی باشد.

 

     ارتودنسی

برای برخی از موارد شدید شکاف دندان، روش ارتودنسی ممکن است بهترین راه حل باشد. آنقدرها هم که به نظر می رسد ساده نیست – فقط حرکت دو دندان جلویی در کنار هم باعث ایجاد شکاف در دو طرف دندان می شود، به همین دلیل است که برای اصلاح قوس یا موقعیت همه دندان های قابل مشاهده به بریس یا  ترازهای نامرئی نیاز است.

 

 

درست است که  درمان ارتودنسی اولین انتخاب برای بسیاری از افرادی است که می خواهند طرح لبخند خود را ساده کنند.  اما در این میان، افراد خاصی بریس ها را ترجیح نمی دهند زیرا بسیار خسته کننده و گران هستند. بنابراین راه های دیگری هم قابل اجراست.

 

 

ارتودنسی دندان

 

    کیت قالب گیری دندان

استفاده از کیت قالب گیری دندانی ساده ترین و سریع ترین راه برای حرکت دادن دندان است. این کیت از سیستم قالب گیری دیجیتال، سینی های قالب گیری و میکسرهای آلژینات یا میکسرهای خودکار تشکیل شده است. وقتی سینی را گاز می گیرید، 6 قالب دندانی با 3 قالب پایین و 3 قالب رویی ایجاد می کند.

اگر قالب های بالا و پایین را به درستی و به طور منظم قرار دهید، دندان ها را مجبور می کند در جهت خاصی حرکت کنند و به بسته شدن فاصله بین دندان ها کمک می کند.

 

     نوارهای فاصله دندانی

اینها نوارهای دندانی هستند که باید در اطراف دندانها در جایی که شکاف وجود دارد قرار داده شوند. این یکی از راه های مقرون به صرفه برای فشار دادن دندان ها برای پر کردن شکاف است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که بند را حداقل 12 ساعت در روز بپوشید. ظاهر دلخواه شما را در مدت زمان کوتاهی ارائه می کند. در همین حال، مدت زمان درمان با توجه به اندازه شکاف نیز متفاوت است.

 

سخن پایانی

اغلب، دندان های شکاف با طول قوس اتفاق می افتد که باید به صورت ارتودنسی (یعنی) با بریس های دندانی درمان شوند. در همین حال، شما گزینه های زیادی برای بستن چنین شکاف هایی بین دندان ها دارید. برای تشخیص بهترین راه مناسب شرایط شما، فقط و فقط توسط یک متخصص ارتودنسی امکان پذیر است تا با معاینه دقیق وضغیت قرار گیری دندان های شما، بهترین راه حل را به شما توصیه کند. برای گرفتن وقت ویزیت، با کلینیک دندانپزشکی آینده تماس بگیرید.

منبع: https://www.whitesdental.co.uk/how-to-close-gaps-between-front-teeth-in-london/

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

5 / 5. تعداد رای‌ها: 1

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها