چه عواملی می تواند باعث تغییر رنگ دندان و ایجاد لکه شود؟

5
(1)

تغییر رنگ دندان و ایجاد لکه روی دندان از موارد متداول است که به دلایل مختلفی ممکن است اتفاق بیفتد. خبر خوب؟ بسیاری از این لکه ها قابل درمان و پیشگیری هستند.

 

در این جا مواردی است که شما باید در مورد دلایل تغییر رنگ دندان و لکه ها بدانید ، و آنچه می توانید انجام دهید تا سفید مرواریدی دندان خود را به بهترین شکل نشان دهید.

 

انواع لکه گیری

تغییر رنگ دندان به سه دسته مختلف تقسیم می شود: خارجی ، ذاتی و وابسته به سن.

 

بیرونی با تغییر رنگ دندان خارجی : احتمالاً لکه ها فقط روی مینای دندان یا سطح دندان تأثیر می گذارند. شایعترین علل ایجاد لکه های خارجی عبارتند از:

 • غذا
 • نوشیدنی ها
 • تنباکو

ذاتی :این نوع لکه در داخل دندان قرار دارد که باعث مقاومت بیشتر آن در برابر محصولات سفید کننده بدون نسخه می شود. اغلب مایل به خاکستری است. نمونه هایی از لکه های ذاتی عبارتند از:

 • داروهای خاص
 • ضربه یا آسیب به دندان
 • پوسیدگی دندان
 • فلوراید زیاد
 • ژنتیک

مرتبط با سن: با افزایش سن ، مینای دندان شما فرسوده می شود که اغلب به ظاهر زرد منجر می شود. در بسیاری از مواقع ، تغییر رنگ مربوط به سن ممکن است توسط عوامل خارجی و ذاتی ایجاد شود.

چه عواملی می تواند باعث تغییر رنگ دندان شود؟

شیلا صمد دار ، DDS ، رئیس آکادمی دندانپزشکی عمومی ناحیه کلمبیا ، توضیح می دهد: “موضوعات اصلی تغییر رنگ دندان معمولاً مواردی است که می خوریم و می نوشیم ، پیری و آسیب دیدگی دندان”.

تغییر رنگ

غذا ، نوشیدنی و تنباکو

انواع خاصی از غذا و نوشیدنی می توانند به لایه های خارجی ساختار دندان شما منتقل شده و دندان های شما را لکه دار کنند. برخی از متهمان متداول در ایجاد لکه های دندان عبارتند از:

 

 • سس قرمز
 • شراب قرمز
 • چای
 • قهوه
 • شکلات

استفاده از دخانیات به صورت سیگار یا تنباکو جویدنی نیز می تواند باعث تغییر رنگ دندان شود.

 

طبق تحقیقات بالینی منبع معتبر ، شیوع تغییر رنگ دندان در افراد سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری بیشتر است. علاوه بر این ، تحقیقات نشان داد که سطح نارضایتی افراد سیگاری از شکل ظاهری آنها بر اساس ظاهر دندان های آن ها بیشتر است.

 

همچنین ، طبق دانشکده پزشکی دندانپزشکی تافتز ، یک محیط اسیدی در دهان شما می تواند مینای دندان شما را مستعد تغییر رنگ کند.

 

سن ، آسیب ها و آنتی بیوتیک ها

صمد دار می گوید: “با افزایش سن ، دندان های شما شکننده شده و باعث ایجاد لک یا زردی می شوند.”

 

هنگامی که صدمات دندان ریشه مشکل باشد ، گاهی اوقات فقط دندان آسیب دیده تیره می شود.

 

اگر در دوران کودکی آنتی بیوتیک مصرف کرده اید ، ممکن است بخواهید بدانید که برای شما کدام یک از آن ها تجویز شده است. طبق منبع معتبر سازمان غذا و دارو ، بین مصرف آنتی بیوتیک های تتراسایکلین در دوران کودکی و تغییر رنگ دائمی دندان رابطه وجود دارد.

.تغییر رنگ

 

رنگ آمیزی توسط رنگ

اگر از خود می پرسید که چه عواملی باعث تغییر رنگ دندان های شما می شود ، Rhonda Kalasho ، DDS ، از دندانپزشکی مدرن GLO ، بینش زیر را در مورد آنچه می تواند باعث ایجاد لکه های سطح روی دندان شما شود ، ارائه می دهد.

 

رنگ زرد: افرادی که سیگار می کشند یا از دخانیات جویدنی استفاده می کنند ممکن است روی دندان هایشان لکه زرد ایجاد شود. تغییر رنگ زرد همچنین می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

نوشیدنی هایی مانند چای ، قهوه یا شراب قرمز

 • یک رژیم غذایی که سرشار از قندهای ساده باشد
 • داروهای خاص
 • بهداشت دهان و دندان ضعیف
 • خشکی دهان مزمن

رنگ قهوه ای: لکه های قهوه ای یا تغییر رنگ می تواند دلایل زیادی داشته باشد. برخی از علل شایع عبارتند از:

 • مصرف دخانیات
 • نوشیدنی هایی مانند چای ، قهوه ، کولا و شراب قرمز
 • میوه هایی مانند زغال اخته ، توت سیاه و انار
 • پوسیدگی دندان درمان نشده
 • تجمع تارتار

سفید: یک حفره می تواند باعث لکه سفید روی دندان شما شود که با پیشرفت بیشتر تیره می شود. فلوراید زیاد نیز می تواند لکه های سفید روی دندان های شما ایجاد کند.

سیاه یک لکه یا لکه سیاه می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • یک حفره پیشرفته دندان
 • پر کننده ها و تاج هایی که حاوی سولفید نقره هستند
 • مکمل های مایع آهن

رنگ بنفش: کالاشو می گوید بیمارانی که به طور منظم شراب مصرف می کنند تمایل دارند که ته رنگ بنفش بیشتری در دندان هایشان ایجاد شود.

برای از بین بردن لکه ها و تغییر رنگ دندان چه کاری می توانید انجام دهید؟

محصولات و رویه های زیادی وجود دارد که می تواند دندان های شما را سفید کرده و لکه ها را از بین ببرد یا کاهش دهد.

 

به طور کلی ، گزینه های سفید کننده دندان در سه دسته گسترده قرار می گیرند. آن ها عبارتند از:

 

درمان در مطب: دندانپزشک شما در مقایسه با محصولات داخلی از غلظت بالاتری از هیدروژن پراکسید برای سفید شدن دندان استفاده می کند. درمان در مطب به سرعت کار می کند و عوارض آن معمولاً بیشتر از سایر روش ها ادامه می یابد.

درمان های خانگی از طریق دندانپزشک: برخی از دندانپزشکان می توانند سینی های سفارشی درست کنند تا در خانه روی دندان های شما استفاده شود. شما یک ژل به سینی اضافه می کنید و آن را حداکثر 1 ساعت در روز یا طبق توصیه دندانپزشک روی دندان خود می پوشید. شاید لازم باشد چند هفته سینی ها را بپوشید تا به نتیجه برسید.

محصولات بدون نسخه : خمیر دندانهای سفید کننده و نوارهای سفیدکننده ممکن است بتوانند لکه های سطح را کاهش دهند ، اما در لکه های ذاتی که در داخل دندان های شما قرار دارند بسیار کمتر موثر هستند.

صمددار توصیه می کند قبل از هرگونه محصول سفیدکننده دندان با دندانپزشک خود صحبت کنید تا از بی خطر بودن آن اطمینان حاصل کند. برخی از محصولات می توانند باعث حساسیت دندان یا تحریک لثه شوند.

 

علاوه بر این ، برای تمیز کردن منظم دندان حتما به دندانپزشک خود مراجعه کنید. معاینه و تمیزکاری منظم اغلب می تواند به کاهش لکه ها و لکه ها کمک کند.

 

چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کنید؟

تغییر رنگ

اگر متوجه تغییر رنگ دندان های خود شدید و با یک محصول سفید کننده بهتر نمی شود ، بهتر است این موضوع را با دندانپزشک خود پیگیری کنید.

 

کالاشو می گوید: “اگر به نظر می رسد رنگ آمیزی عمیق باشد ، و اگر هیچ ماده سفید کننده ای بدون نسخه قادر به از بین بردن لک نیست ، این می تواند مسئله جدی تری باشد ، مانند حفره یا مین زدایی مینای دندان.”

 

اگر فقط یک دندان تغییر رنگ داده باشد ، ممکن است به دلیل وجود یک حفره یا آسیب به قسمت داخلی دندان شما باشد. هرچه زودتر این نوع مسائل توسط دندانپزشک شما درمان شود ، نتیجه بهتری خواهد داشت.

 

برای اینکه دندان هایتان از سلامتی خوبی برخوردار باشد ، سالی دو بار برای معاینات معمول به دندانپزشک مراجعه کنید. اغلب در طی این ملاقات ها مشکلات کشف می شود. وقتی درمان به موقع انجام شود ، می تواند از پیچیده تر شدن موضوع جلوگیری کند.

 

چگونه می توانید از تغییر رنگ دندان جلوگیری کنید؟

بعد از خوردن غذاهای رنگی از دندان های خود مراقبت کنید. اگر قصد دارید از مواد غذایی یا نوشیدنی های رنگی استفاده کنید ، صمددار توصیه می کند به محض پایان کار مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را انجام دهید. اگر این امکان وجود ندارد ، نوشیدن یا مصرف زیاد  آب می تواند حداقل برخی ذرات را که می توانند دندان های شما را لکه دار کنند از بین ببرد.

بهداشت دهان و دندان را به خوبی انجام دهید. Kalasho توصیه می کند حداقل سه بار در روز دندان های خود را مسواک بزنید ، روزانه نخ دندان بکشید و همچنین از فلوسر آب و همچنین خمیر دندان سفید کننده یا دهان شویه استفاده کنید. وی می گوید: “دهان شویه و نخ دندان کش گزینه های عالی برای به حداقل رساندن لکه های مزاحم بین دندان ها است که برای از بین بردن آنها سخت است.”

عادت های خود را اصلاح کنید. در صورت سیگار کشیدن یا جویدن دخانیات ، با پزشک خود در مورد برنامه ترک برای ترک آن صحبت کنید. همچنین ممکن است بخواهید غذاها و نوشیدنی هایی که باعث لک شدن دندان های شما می شوند را کاهش دهید. اگر انجام این کار دشوار است ، مطمئن شوید که مسواکی در دست دارید تا بتوانید در مورد نگه داشتن دندان های خود از مواد لکه دار فعال باشید.

سخن آخر

تغییر رنگ دندان معمول است و به دلایل مختلف ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. این اغلب توسط مواد غذایی و نوشیدنی های رنگی ، و همچنین محصولات تنباکو مانند سیگار ، سیگار برگ یا تنباکو می باشد.

 

لکه هایی که در سطح دندان های شما ظاهر می شوند معمولاً با محصولات یا روش های سفید کننده دندان برطرف می شوند. این موارد توسط دندانپزشک شما انجام می شود و یا می توانید محصولات داخل خانه را امتحان کنید.

 

تغییر رنگ یا لکه هایی که در داخل دندان های شما ظاهر می شود ، به عنوان لکه های ذاتی شناخته می شود ، می تواند در اثر پوسیدگی دندان ، آسیب دیدگی یا دارو باشد. دندانپزشک می تواند در مورد بهترین روش برای این نوع لکه ها به شما مشاوره دهد.

جهت تعیین وقت ویزیت به وبسایت کلینیک آینده مراجعه کنید.

منبع : https://www.healthline.com/health/tooth-discoloration

 

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

5 / 5. تعداد رای‌ها: 1

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها