ترومای دندان و انواع آن

0
(0)

ترومای دندانی

ترومای دندان یا آسیب دندانی چیست؟

درمان ترومای دندان

ترومای دندانی ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. یک کودک نوپا ممکن است به زمین بیفتد و به دندان های خود به کنار میز قهوه خوری ضربه بزند یا در بازی بیسبال آسیب ببیند. اثرات ضربه های دندانی بر اساس تعدادی از عوامل، از جمله اینکه آیا خون رسانی از دندان قطع شده است، متفاوت است. اگر فکر می کنید که ضربه های دندانی را تجربه کرده اید، مهم است که در اسرع وقت معاینه شوید تا آسیب به حداقل برسد. 

ترومای دندان چیست؟

ترومای دندان زمانی اتفاق می افتد که آسیبی به دندان ها، پریودنتوم یا بافت نرم شما وارد شود. پریودنتیم به لثه، استخوان آلوئولی یا رباط پریودنتال شما اشاره دارد. این ممکن است در هنگام سقوط، جراحت یا تصادف رخ دهد. حتی آسیب های نسبتاً جزئی صورت نیز می تواند باعث آسیب دندانی شود. اگر در مورد ترومای دندانی احتمالی نگرانی دارید، مهم است که توسط یک دندانپزشک آموزش دیده و آگاه در مورد ترومای دندانی معاینه شوید.

 

ترومای دندانی به اشکال مختلفی رخ می دهد. مینای دندان شکسته، لق شدن دندان، یا جابجایی دندان. هنگامی که شما یا عزیزانتان یک آسیب دندانی تروماتیک دریافت می کنید، بسیار مهم است که با یک متخصص دندانپزشکی کار کنید. اگر به موقع به آنها رسیدگی شود، آنها می توانند آسیب را ترمیم کنند و دندان های شما را به شرایط عالی بازگردانند.

 

کلینیک آینده  خدمات دندانپزشکی با کیفیتی را برای بیماران ارائه می دهد. دندانپزشکان مابه راحتی در انواع روش های دندانپزشکی در دندانپزشکی عمومی، دندانپزشکی زیبایی و خدمات جراحی دهان آموزش دیده است که می توانند به طور دقیق سلامت دندان را به بیمار بازگرداند.  

در زیر، انواع مختلفی از ترومای دندانی و همچنین علائم آنها و راه های احتمالی دندانپزشک شما را برای درمان آنها فهرست می کنیم:

 

ترومای دندان 

هر آسیب فیزیکی که به دندان‌ها، لثه‌ها، لب‌ها و زبان، و همچنین به استخوان آلوئولی، ناحیه‌ای از استخوان در امتداد استخوان‌های فک شما که دندان‌های شما را در کنار هم نگه می‌دارد، رخ می‌دهد. انجمن اندودنتیست های آمریکا بیان می کند که این آسیب ها اغلب به دلیل تصادفات و همچنین فعالیت های مرتبط با ورزش رخ می دهد. انواع مختلفی از آسیب ها وجود دارد که به عنوان ترومای دندانی طبقه بندی می شوند که هر کدام در دسته های زیر قرار می گیرند:

 

آسیب دیدن دندان      

     صدمات دندانی، آسیب به دندان ها

 صدمات پریودنتال ( آسیب به بافت نرم اطراف دندان شما )

در حالی که دسته‌های خاصی از آسیب‌ها می‌توانند جدی‌تر باشند، اما همه آنها آسیب‌های جدی دندانی محسوب می‌شوند که باید توسط یک دندان‌پزشک حرفه‌ای درمان شوند. در زیر انواع مختلف تروماهای دندانی را بر اساس دسته بندی مربوط به آنها شرح می دهیم.

 

انواع رایج ترومای دندانی

     آسیب های دندانی

معمولاً آسیب های دندانی مستقیماً روی دندان شما ایجاد می شود. به منظور درک اینکه شما یا عزیزانتان با چنین آسیب‌هایی مواجه می‌شوید، نحوه شناسایی و درمان آن‌ها توسط متخصص دندانپزشکی را فهرست می‌کنیم:

  ۱- آسیب مینا: یک ترک کوچک در مینای دندان (سطح خارجی دندان شما). این یک آسیب است که نیاز به یک درمان ساده دارد. دندانپزشک برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان ترک خورده، ترک را با رزین اچ و مهر و موم می کند.

۲- شکستگی مینا:  یک تراشه کوچک در مینای دندان. اگر قطعات دندان بازیابی شوند، دندانپزشک آنها را دوباره به هم می چسباند. در غیر این صورت، آنها همچنان می توانند دندان را با استفاده از رزین کامپوزیت ترمیم کنند.

۳- شکستگی مینا یا عاج: یک تراشه عمیق‌تر که هم مینا و هم DENTIN (ماده‌ای در زیر مینای دندان که ساختار آن را پشتیبانی می‌کند) را شامل می‌شود. مشابه شکستگی مینای دندان، این شکستگی ها را می توان با تکه های دندان یا رزین ترمیم کرد. با این حال، اگر عاج کافی نزدیک به پالپ دندان شما از بین رفته باشد، دندانپزشک هیدروکسید کلسیم را روی محل آسیب قرار می دهد و آن را با پر کردن می پوشاند.

 

 

آسیب به مینای دندان

     آسیب های پریودنتال

 آسیب‌های پریودنتال ممکن است با آسیب‌های دندانی همپوشانی داشته باشند، اما معمولاً آسیب به بافت نرم اطراف دندان‌ها وارد می‌شوند:

 ۱- ضربه مغزی: ضربه مغزی دندان معمولا زمانی اتفاق می افتد که یک یا چند دندان آسیب دیده باشد اما از لثه خارج نشده باشد. در عوض، آنها به سادگی احساس لطافت می کنند. دندانپزشک ضربه مغزی را از نظر علائم در طی چندین جلسه بررسی می کند تا مطمئن شود که نیازی به درمان بیشتر نیست. 

۲- سابلوکساسیون: دندان در برابر ضربه مقاومت می کند و متحرک است اما از جای خود خارج نمی شود. به این معنی که به آرامی در حفره دندان حرکت می کند. علاوه بر این، ممکن است خونریزی در اطراف لثه دندان آسیب دیده نیز وجود داشته باشد. دندانپزشک ممکن است یک آتل برای تثبیت دندان قرار دهد تا بتواند بهبود یابد، سپس معاینات بعدی را برای اطمینان از پایدار ماندن آن انجام دهد.

۳- لوکساسیون جانبی: شکستگی استخوان آلوئول و جدا شدن از رباط پریودنتال،‌ دندان شما را به استخوان آلوئول متصل می کند و باعث می شود که دندان جابجا شده باشد، چه به سمت جلو یا عقب در امتداد خط لثه شما باشد.

اگرچه ممکن است شل نباشد، اما هنوز هم تراز نیست. دندانپزشک شما آن را تغییر مکان می دهد و یک اسپلینت انعطاف پذیر قرار می دهد که حدود ۴ هفته در آن باقی می ماند. پس از آن، هر دو هفته یک بار پس از درمان، معاینات لازم را دریافت خواهید کرد تا مطمئن شوید که آسیب بدون هیچ گونه عارضه دیگری بهبود یافته است.

 

سخن آخر با کلینیک دندانپزشکی آینده

برای تشخیص نوع ترومای دندانی و بهترین درمان برای آن، باید با یک متخصص دندانپزشک در این زمینه ملاقات کنید تا با معاینه دقیق دندان ها و بررسی رادیوگرافی ها و عکس های اشعه ایکس، دلایل و میزان تروما را تشخیص داده و طرح درمان مناسب با شرایط و بودجه شما طراحی و به شما ارائه کند. بنابراین اگر به دنبال یک دندانپزشک متخصص و یک مرکز معتبر و حرفه ای برای درمان مشکلات دهان و دندان خود هستید، برای رزرو نوبت ویزیت با دندان پزشکان ما، با کلینیک دندانپزشکی آینده تماس بگیرید. 

 

منبع: https://www.hillcrestdentalva.com/6-types-of-dental-trauma/

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها