هفت نوع مختلف ترمیم دندان

5
(1)

هفت نوع مختلف ترمیم دندان

اگر دندان های کج ، فرسوده ، بی رنگ ، آسیب دیده یا ناسالم دارید ، ممکن است دندانپزشک ترمیم دندان را توصیه کند. چندین نوع مختلف ترمیم دندان وجود دارد که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید. ترمیم دندان می تواند عملکرد طبیعی دندان های شما را بازیابی کند ، به علاوه از آسیب دیدگی اضافی جلوگیری می کند. این روش ها همچنین می توانند ظاهر دندان های شما را بازیابی کنند و به دلایل زیبایی می توانند مفید باشند. ٰدر بسیاری از موارد ، یک روش ترمیم دندان ممکن است همزمان عملکرد و ظاهر دندان را بازیابی کند.

 

انواع ترمیم دندان

تعدادی روش وجود دارد که می تواند ظاهر و عملکرد دندان ها را بازیابی کند. نوع عمل ترمیم دندان مورد نیاز شما با توجه به نوع و دامنه آسیب دندان شما تعیین می شود. روش های مرسوم ترمیم دندان شامل موارد زیر است:

 

پرکردن های دندان

ترمیم دندان

از پر کننده ها برای پر کردن یک حفره ، ناشی از پوسیدگی دندان استفاده می شود. این متداول ترین نوع ترمیم دندان است. پر کردن در مطب دندانپزشکی انجام می شود و نیازی به مراقبت از متخصص نیست. دندانپزشک شما پوسیدگی دندان را تمیز کرده و حفره را پر می کند. چندین ماده مختلف ممکن است در پر کردن دندان استفاده شود ، از جمله آمالگام نقره یا رزین کامپوزیت. اگر دندان در نزدیکی جلوی دهان شما قرار دارد و هنگام صحبت یا لبخند زدن قابل مشاهده است ، ممکن است دندانپزشک استفاده از ماده ای به رنگ دندان را برای پر کردن توصیه کند. گزینه ها عبارتند از:

 • رزین های کامپوزیت (پر کننده سفید): اینها مواد جدیدتری هستند که برای پرکردن دندان استفاده می شوند و به چند دلیل بر پر کردن آمالگام ترجیح داده می شوند. به نظر می رسد که همرنگ دندان های شما هستند و مانند پر کردن فلزات منبسط نشده و منقبض نمی شوند. با این حال ، آنها به همان اندازه پر کردن فلزات مقاوم و مقاوم هستند.
 • یونومر شیشه: این ماده بیشتر از ماده ای مانند رزین های کامپوزیت مانند یک درزگیر عمل می کند و مات است.
 • ینومر شیشه ای اصلاح شده با رزین: این همان گلاس آینومر است اما برای مطابقت بهتر دندان ها دارای رنگ مینای دندان است و ساخته شده است تا دوام بیشتری داشته باشد.

با متخصص دندانپزشکی خود صحبت کنید تا مشخص کند کدام یک از پرکردن ها برای دندان های شما بهتر است.

تاج های دندان

تاج دندان نوعی کلاهک است که روی کل دندان قرار می گیرد. تاج دندان برای محافظت از موارد زیر استفاده می شود:

 

 • دندانهایی با حفره برای پر کردن دندانها خیلی بزرگ است
 • دندان های ضعیف یا ترک خورده
 • دندانهای فرسوده
 • یک دندان آسیب پذیر بعد از کانال ریشه

آن ها همچنین برای محکم کردن بریجی جایگزین دندانهای از دست رفته می شوند. تاج ها را دندانپزشک یا متخصص دندانپزشکی قرار می دهند که به دندانپزشکی معروف است. اگر به تاج نیاز دارید ، دندانپزشک شما ممکن است بتواند آن را در مطب خود بسازد. در بیشتر موارد ، یک دندانپزشک دندانپزشکی احساسی از دندان شما ایجاد می کند و آن را به آزمایشگاهی می فرستد ، جایی که تاج شما ساخته می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد ، تاج موقت بر روی دندان طبیعی شما قرار می گیرد تا زمانی که دندانپزشک بتواند آن را با تاج واقعی جایگزین کند.

 

ایمپلنت و ترمیم دندان

ایمپلنت ریشه های مصنوعی است که دندان های جایگزین مانند تاج یا بریج را در جای خود نگه می دارد. دو نوع اصلی وجود دارد:

 • اندوستال در این نوع ریشه مصنوعی در استخوان فک سوراخ می شود.
 • زیر دوره ریشه مصنوعی روی استخوان فک یا بالای آن قرار می گیرد. این نوع کاشت زمانی انجام می شود که استخوان فک سالم کافی برای نگه داشتن ایمپلنت اندوست در محل خود نباشد.

ایمپلنت های دندانی مانند دندان های طبیعی به نظر می رسند و احساس می شوند. آنها می توانند به بهبود نیش و گفتار شما کمک کنند. ایمپلنت قبل از تکمیل به چندین روش نیاز دارد. اگرچه تکمیل آنها ممکن است چندین ماه طول بکشد ، اما ممکن است چندین دهه طول بکشد. جراحان دهان و دندان و دندانپزشک نوعی دندانپزشک هستند که روش های کاشت را انجام می دهند.

پل ها (پروتز جزئی ثابت)

پل ها دندانهای کاذب (پونتونیک) هستند که برای جایگزینی دندانهای از دست رفته استفاده می شوند. آنها با تاج بر روی دندانهای اطراف (پایه ها) متصل می شوند ، و ظاهر و عملکرد دهان شما را بازیابی می کنند. پل ها معمولاً از چینی ساخته می شوند که با رنگ طبیعی دندان های موجود شما مطابقت دارد. همچنین ممکن است از چینی که به فلز محکم تری در زیر پیوند خورده است ، ساخته شود. 

ممکن است یک بریج دندانپزشک شما را ملزم کند تا دندان های سالم دو طرف آن را با تاج (به اصطلاح نگهدارنده) بپوشاند تا در جای خود لنگر بیاندازد. در بعضی موارد ، ممکن است به پشتیبانی از ایمپلنت های دندانی در زیر دندان های جدید نیز نیاز داشته باشد. چندین نوع مختلف پل وجود دارد ، مانند:

 • سنتی
 • مریلند
 • کنسول
 • پشتیبانی ایمپلنت

تعداد دندان های از دست رفته و موقعیت آنها نوع بریج مورد نیاز شما را تعیین می کند. کیفیت دندان های پشتی شما که همان دندانهای دو طرف بریج هستند نیز می تواند یک فاکتور باشد. قبل از اتمام کار پل ممکن است چندین قرار ملاقات طول بکشد.

یک دندانپزشک عمومی یا پروتز دندان ، دندانپزشکی که متخصص در ترمیم یا جایگزینی دندانهای از دست رفته یا آسیب دیده است ، می تواند یک روش بریج انجام دهد.

دندان مصنوعی و ترمیم دندان

 

دندان مصنوعی دندانهای کاذب متحرک هستند که برای جایگزینی دندانهای از دست رفته استفاده می شوند. دندان مصنوعی دقیقاً مانند دندان ها و لثه های اطراف آنها است. اگر به دلیل آسیب دیدگی ، پوسیدگی دندان یا بیماری لثه تمام دندان های خود را از دست داده اید ، ممکن است یک مجموعه کامل از پروتزهای دندانی داشته باشید. اگر برخی از دندان های طبیعی خود را داشته باشید ، ممکن است یک پروتز جزئی برای جایگزینی دندان های از دست رفته خود بگیرید. در برخی موارد ، ممکن است دندان هایی شکسته یا خراب شده باشید که قبل از نصب آنها برای دندان های مصنوعی.

 

روکش ونیر و ترمیم دندان

ترمیم دندان

روکش های ونیر پوسته هایی به رنگ دندان و با ظاهری طبیعی هستند که قسمت جلویی دندان یا چند دندان را پوشانده است. این یک روش زیبایی محسوب می شود که برای بهتر جلوه دادن دندان های آسیب دیده استفاده می شود. روکش ها ممکن است دندان های کوچک یا کوتاه را یکدست تر نشان دهند. آنها همچنین می توانند یکنواختی را در دندانهای تغییر رنگ ، ترک خورده یا بریده شده ایجاد کنند. روکش ها ممکن است از رزین های چینی یا کامپوزیت ساخته شوند. روش های روکش سازی به دو نوع وجود دارد:

 • سنتی. این کار به کار آماده سازی گسترده ، از جمله خرد کردن مینای دندان و ساختار طبیعی آن نیاز دارد.
 • بدون آمادگی این امر به آماده سازی و حذف مینای دندان کمتر نیاز دارد. این نوع روکش ها نیازی به بیهوشی ندارند.

ونیرها ممکن است با مراقبت مناسب از 5 تا 15 سال دوام داشته باشند.

پیوند

از اتصال دندان استفاده می شود تا ظاهر دندان های تغییر رنگ ، ترک خورده یا بریده شده را کامل کند. دندانپزشک شما یک رزین کامپوزیت به دندان شما می زند که با رنگ دندان های طبیعی شما مطابقت داشته باشد. دندانپزشک رزین را قالب و شکل می دهد و سپس آن را با نور ماورا بنفش سفت می کند. اتصال دندان به اندازه روکش یا تاج محکم نیست. دندانهای باند شده ممکن است به راحتی تراشیده شوند و این نیاز به یک روش ترمیم اضافی دارد.

 

منبع : https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/tooth-restoration

 

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

5 / 5. تعداد رای‌ها: 1

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها