بیوپسی لثه چیست؟

5
(1)

بیوپسی لثه یک متد پزشکی است که در آن پزشک شما  نمونه ای از بافت لثه شما را خارج می کند. سپس نمونه برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می شود.بافت لثه بافتی است که دندان های شما را احاطه کرده و از آن ها حمایت می کند.

 

پزشکان از بیوپسی لثه برای تشخیص علل ایجاد بافت غیر طبیعی لثه استفاده می کنند. این علل می تواند شامل سرطان دهان و رشد یا ضایعات غیر سرطانی باشد.

 

انواع بیوپسی لثه

جراحی-لثه

بیوپسی برشی

بیوپسی لثه برشی رایج ترین روش بیوپسی لثه است. پزشک قسمتی از بافت مشکوک را برداشته و زیر میکروسکوپ بررسی می کند.

 

یک آسیب شناس می تواند تعیین کند که آیا سلول های سرطانی در بافت لثه برداشته شده وجود دارد یا خیر. آن ها همچنین می توانند منشاء سلول ها را بررسی کنند یا اگر از جایی دیگر در بدن شما به لثه گسترش یافته اند.

 

بیوپسی برش

در حین بیوپسی لثه ، پزشک ممکن است کل رشد یا ضایعه را برداشته باشد.

 

این نوع بیوپسی معمولاً برای برداشتن ضایعه کوچکی که دسترسی به آن آسان است استفاده می شود. پزشک شما رشد همراه با برخی از بافتهای سالم اطراف را حذف می کند.

 

بیوپسی از راه پوست

بیوپسی از راه پوست روش هایی است که در آن پزشک سوزن بیوپسی را از طریق پوست شما وارد می کند. دو نوع مختلف وجود دارد: بیوپسی سوزن ریز و بیوپسی سوزن هسته.

 

بیوپسی سوزنی ظریف برای ضایعاتی که به راحتی قابل مشاهده و احساس هستند ، کار می کند. بیوپسی سوزنی اصلی بافت بیشتری نسبت به نمونه برداری با سوزن ظریف فراهم می کند. این می تواند زمانی مفید باشد که بافت بیشتری برای تشخیص پزشک مورد نیاز باشد.

 

بیوپسی برس

بیوپسی برس یک روش غیر تهاجمی است. پزشک با مالیدن قلم مو به ناحیه غیر طبیعی لثه ، بافت را جمع آوری می کند.

 

در صورت عدم نیاز به بیوپسی فوری و تهاجمی ، بیوپسی برس اغلب اولین قدم پزشک است. این روش برای ارزیابی اولیه استفاده می شود.

 

اگر نتایج آزمایش سلولی مشکوک یا غیرطبیعی یا سرطانی را نشان دهد ، پزشک احتمالاً بیوپسی برشی یا از راه پوست را برای تایید تشخیص انجام می دهد.

 

آزمایش بیوپسی لثه برای چه مواردی استفاده می شود؟

آزمایش بیوپسی لثه برای بافت غیر طبیعی یا مشکوک لثه انجام می شود. پزشک شما ممکن است برای تشخیص به شما توصیه کند:

 

 • زخم یا ضایعه ای روی لثه که بیش از دو هفته طول می کشد
 • یک لکه سفید یا قرمز روی لثه شما
 • زخم روی لثه شما
 • تورم لثه که از بین نمی رود
 • تغییراتی در لثه های شما که باعث شل شدن دندان ها یا پروتز می شود

بیوپسی لثه همچنین می تواند همراه با آزمایشات تصویربرداری برای آشکارسازی مرحله سرطان لثه موجود استفاده شود. آزمایشات تصویربرداری شامل اشعه ایکس ، سی تی اسکن و اسکن MRI است.

 

اطلاعات بیوپسی لثه ، همراه با یافته های آزمایش های تصویربرداری ، می تواند به پزشک شما در تشخیص سرطان لثه در اسرع وقت کمک کند. تشخیص زود تر به معنی زخم کمتر در برداشتن تومورها و میزان بیشتر زنده ماندن است.

جراحی-لثه

آماده شدن برای بیوپسی لثه

به طور معمول ، نیازی به انجام کارهای زیاد برای آماده سازی برای این روش ندارید.

 

در صورت مصرف داروهای تجویزی ، داروهای بدون نسخه یا مکمل های گیاهی ، پزشک خود را مطلع کنید. در مورد نحوه استفاده از آنها قبل و بعد از تست بحث کنید.

 

برخی از داروها ممکن است نتایج بیوپسی لثه را تحت تأثیر قرار دهند. اینها شامل داروهایی هستند که بر لخته شدن خون تأثیر می گذارند ، مانند رقیق کننده های خون و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) ، مانند آسپرین یا ایبوپروفن.

 

در صورت مصرف هر یک از این داروها ، پزشک ممکن است دستورالعمل های خاصی را ارائه دهد.

 

ممکن است مجبور شوید چند ساعت قبل از بیوپسی لثه غذا خوردن را متوقف کنید.

 

آنچه در بیوپسی لثه انتظار می رود

این تست معمولاً به صورت یک عمل سرپایی در بیمارستان یا مطب پزشک انجام می شود. یک پزشک ، دندانپزشک ، پریودنتیست یا جراح دهان معمولاً بیوپسی را انجام می دهد. پریودنتیست دندانپزشکی است که متخصص بیماریهای مربوط به لثه و بافت دهان است.

 

آماده سازی منطقه

ابتدا پزشک بافت لثه را با چیزی موضعی مانند کرم استریل می کند. سپس آنها بی حسی موضعی را تزریق می کنند تا لثه شما بی حس شود. به جای تزریق ، پزشک ممکن است اسپری مسکن را روی بافت لثه شما انتخاب کند.

 

پزشک شما ممکن است از یک جمع کننده گونه برای سهولت دسترسی به کل دهان استفاده کند. این ابزار همچنین روشنایی داخل دهان شما را بهبود می بخشد.

 

اگر دسترسی به محل ضایعه دشوار است ، ممکن است بیهوشی عمومی دریافت کنید. این امر شما را برای کل عمل به خواب عمیق می رساند. به این ترتیب ، پزشک می تواند بدون ایجاد درد در اطراف دهان شما حرکت کرده و به مناطق مشکل  برسد.

 

بیوپسی برشی

در صورت انجام بیوپسی باز از طریق برش ، پزشک یک برش کوچک را از طریق پوست ایجاد می کند. ممکن است در حین عمل کمی فشار یا ناراحتی جزئی احساس کنید. بی حسی موضعی که پزشک شما استفاده می کند باید از احساس هرگونه دردی جلوگیری کند.

 

برای توقف هرگونه خونریزی ممکن است الکتروکوتر شدن ضروری باشد. این روش شامل استفاده از جریان الکتریکی یا لیزر برای بستن رگ های خونی است. در برخی موارد ، پزشک از بخیه ها برای بستن ناحیه باز و تسریع بهبودی شما استفاده می کند. گاهی بخیه ها قابل جذب هستند. این بدان معناست که آنها به طور طبیعی حل می شوند. اگر نه ، باید حدود یک هفته دیگر برگردید تا آنها را بردارید.

 

بیوپسی سوزنی از راه پوست

در صورت انجام بیوپسی سوزنی از طریق پوست ، پزشک سوزن را از طریق ضایعه روی لثه شما وارد کرده و برخی از سلول ها را استخراج می کند. آنها ممکن است تکنیک یکسانی را در چندین نقطه مختلف در ناحیه آسیب دیده تکرار کنند.

 

در صورت انجام بیوپسی سوزنی از طریق پوست ، پزشک یک تیغه کوچک مدور را روی ناحیه آسیب دیده فشار می دهد. سوزن قسمتی از پوست را با حاشیه گرد برش می دهد. با کشیدن مرکز ناحیه ، پزشک یک پلاگین یا هسته از سلول ها را بیرون می آورد.

 

هنگام بیرون کشیدن نمونه بافتی ، ممکن است صدای سوزن با صدای بلند یا ضربه ای از سوزن فنری شنیده شود. در این نوع بیوپسی بندرت خونریزی زیادی از محل ایجاد می شود. این ناحیه معمولاً بدون نیاز به بخیه بهبود می یابد.

جراحی-لثه

بیوپسی برس

اگر از بیوپسی برس استفاده می کنید ، ممکن است نیازی به بی حسی موضعی در محل نداشته باشید. پزشک شما یک قلم مو را به شدت روی ناحیه غیر طبیعی لثه شما می مالد. در طول این روش ممکن است حداقل خونریزی ، ناراحتی یا درد را تجربه کنید.

 

از آنجا که این تکنیک غیرتهاجمی است ، پس از آن نیازی به بخیه نخواهید داشت.

 

بهبود چگونه است؟

پس از بیوپسی لثه ، بی حسی لثه ها به تدریج از بین می رود. می توانید فعالیت های عادی و رژیم غذایی خود را در همان روز از سر بگیرید.

 

در دوران نقاهت ، ممکن است محل بیوپسی برای چند روز زخم شود. ممکن است پزشک از شما بخواهد که به مدت یک هفته از مسواک زدن اطراف محل خودداری کنید. در صورت دریافت بخیه ، ممکن است مجبور شوید برای برداشتن آنها به پزشک یا دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 

در صورت وجود این علائم در لثه با پزشک خود تماس بگیرید:

 

 • خونریزی
 • متورم شود
 • برای مدت طولانی دردناک باقی بماند

 

آیا بیوپسی لثه خطری دارد؟

خونریزی طولانی مدت و عفونت لثه ها دو خطر بالقوه جدی ، اما نادر برای بیوپسی لثه هستند.

 

در صورت مشاهده موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 

 • خونریزی بیش از حد در محل بیوپسی
 • دردی که بیش از چند روز طول بکشد
 • تورم لثه ها
 • تب یا لرز

نتایج بیوپسی لثه

نمونه بافتی که در بیوپسی لثه گرفته شده است به آزمایشگاه آسیب شناسی می رود. پاتولوژیست یک پزشک متخصص در تشخیص بافت است. آنها نمونه بیوپسی را زیر میکروسکوپ بررسی می کنند.

 

پاتولوژیست علائم سرطان یا سایر ناهنجاری ها را شناسایی کرده و گزارشی را برای پزشک شما تهیه می کند.

 

علاوه بر سرطان ، یک نتیجه غیر طبیعی از بیوپسی لثه می تواند موارد زیر را نشان دهد:

 

آمیلوئیدوز سیستمیک . این وضعیتی است که در آن پروتئین های غیر طبیعی ، آمیلوئیدها ، در اندام های شما تجمع یافته و به سایر قسمت های بدن شما ، از جمله لثه ها گسترش می یابد.

پورپورای ترومبوتیک ترومبوسیتوپنیک (TTP). TPP یک اختلال لخته شدن خون نادر و بالقوه کشنده است که می تواند باعث خونریزی لثه شود.

ضایعات یا عفونت های خوش خیم دهان.

اگر نتایج بیوپسی قلم مو شما سلول های پیش سرطانی یا سرطانی را نشان می دهد ، ممکن است قبل از شروع درمان به بیوپسی برشی یا از راه پوست احتیاج داشته باشید.

 

اگر بیوپسی شما سرطان لثه را نشان دهد ، پزشک می تواند برنامه درمانی را بر اساس مرحله سرطان انتخاب کند. تشخیص زودهنگام سرطان لثه می تواند به شما اطمینان دهد که بهترین شانس را برای درمان و بهبودی موفق دارید.

جهت تعیین وقت مشاوره به صفحه کلینیک آینده مراجعه کنید.

منبع: https://www.healthline.com/health/gum-biopsy

 

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

5 / 5. تعداد رای‌ها: 1

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها