پنج بیماری دهان و دندان و نحوه درمان آن ها

5
(1)

پنج بیماری دهان و دندان و نحوه درمان آن ها

مراقبت از دهان فقط دندان های شما را مستحکم نمی کند، این امر می تواند تاثیر قابل توجهی در سلامتی عمومی شما نیز داشته باشد. تقریباً از هر ۱۰ نفر یک نفر از علائم بهداشتی ضعیف دندانپزشکی برخوردار است و در برخی موارد تقریبا تا ۱۰۰ درصد افزایش می یابد. شایع ترین بیماری های دهان عبارتند از:

حفره دندان

تعداد بسیار کمی از بیماران با حفره های دندانی دست و پنجه نرم می کنند. پوسیدگی عمدتاً با ایجاد پلاک روی دندان ها ایجاد می شود و اسیدی را تولید می کند که مینای دندان را از بین می برد. می توانید با مسواک زدن و نخ دندان زدن روزانه از این اتفاق جلوگیری کنید . درمان معمول برای حفره ها پر کردن است ، اما در صورت خراب شدن دندان دندانپزشک شما ممکن است تصمیم به از بین بردن یا پوشاندن آن با تاج دندان را اتخاذ کند.

بیماری لثه

اشکال مختلفی از بیماری لثه در بزرگسالان وجود دارد و شدت آنها از ورم جزیی ، خونریزی لثه تا ریزش کامل دندان متغیر است. بیشتر بیماری لثه با لثه ای ایجاد می شود که در اثر تحریک پلاک باعث تحریک بافت های نرم در امتداد خط لثه می شود و با افزایش باکتری ها در آن نواحی به تدریج بدتر و بدتر می شود. این اتفاق باعث می شود   منجر به ریزش دندان یا عفونت بیشتر لثه شود که نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارد.

بیماری های عفونی

یکی از شناخته شده ترین بیماری های عفونی دهان ، تبخال دهان است ، که در بیمارانی که در معرض ویروس تبخال سیمپلکس قرار دارند ، رخ می دهد. عفونت های قارچی و ویروسی نیز به طور مکرر در بیمارانی که HIV مثبت دارند دیده می شود. این شرایط غالبا باعث ایجاد زخم و تاول های ناشی از تب بر روی لب ها ، زیر زبان و بافت های نرم درون گونه های شما می شود و در هنگام تماس با دیگران می تواند بسیار مسری باشد. اگر در مراحل اولیه سرماخوردگی اقدام به درمان کنید ، داروهای ضد ویروسی می توانند از پیشرفت کامل آن ها جلوگیری کنند. با این وجود ، هنگامی که متوجه درد شدید می شوید ، مسکن های بدون نسخه مصرف کرده و از دهانشویه تسکین دهنده دهان و دندان استفاده کنید، در حالی که سیستم ایمنی بدن شما برای بهبود شما اقدام می کند.

صدمات ناشی از تروما

اگرچه در حقیقت تروما یک بیماری نیست ، تخمین زده می شود تا ۴۰ درصد از کودکان در سراسر جهان به دلیل شرایط ناامن ، تصادفات و خشونت، به دهانشان آسیب وارد می شود. بهترین عامل برای پیشگیری از صدمات در هنگام ورزش پوشیدن وسایل محافظ از دهان و دندان است ، اما در صورت آسیب دیدگی ناگهانی ، هر چه سریعتر به مرکز مراقبت های پزشکی بروید. دندانی که از دهان خارج شده است در صورت شستشو با آب قابل تعویض است و به سرعت بایستی آن را به دندانپزشک برسانید. شما در صورتی شانس کاشت مجدد دندان در محل سابق خودش را خواهید داشت که حداکثر  طی ۳۰ دقیقه پس از حادثه موفق به شروع درمان شوید، اما بسته به نوع مورد ، هنوز هم ممکن است تا دو ساعت موفق به بازگرداندن دندان شوید.

سرطان دهان

براساس گزارش بنیاد سرطان دهان آمریکا، هر ساله ۴۵۰۰۰ بیمار آمریکایی مبتلا به سرطان دهان یا گلو مشاهده می شود. معاینه های منظم دندان مهمترین روش برای تشخیص آن ها است ، زیرا آن ها اغلب در مراحل اولیه خود علائم و نشانه های واضحی از سرطان و بیماری ایجاد نمی کنند. در بیشتر سرطان های دهان ، جراحان با برداشتن ناحیه آسیب دیده دهان ، بیمار را درمان می کنند و در صورت لزوم اشعه و شیمی درمانی انجام می دهند.

برخی از بیماری های دهان و دندان با تمرین بهداشت دهان و دندان قابل پیشگیری است ، اما کسانی که باردار هستند هم می توانند غربالگری منظم دندانپزشکی انجام دهند که می توانند از سلامت خود در یک بار مراجعه به متخصص مربوطه اطمینان حاصل کند.

برای مشاوره و تعیین وقت جهت درمان های بیماری های دهان همین حالا با ما تماس بگیرید.

منبع مقاله: Five Common Oral Diseases And How They’re Treated

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

5 / 5. تعداد رای‌ها: 1

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها