چرا حتی بعد از مسواک زدن بوی بد دهان شما می آید؟

5
(1)

تقریباً همه در مقطعی از زندگی خود با بوی بد دهان روبرو می شوند. و در برخی موارد ، بدبویی دهان حتی با رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند ادامه یابد.

بوی بد دهان دلایل بالقوه زیادی دارد. در حدود 80 تا 85 درصد موارد، علت اصلی از دهان سرچشمه می گیرد. در بقیه موارد عوامل خارج از دهان شما ممکن است ریشه مشکل باشند.

این مقاله برخی از علل احتمالی بوی بد دهان مداوم حتی پس از مسواک زدن دندان ها و همچنین گزینه های مختلف درمان را بررسی می کند.

علل بوی بد دهان حتی پس از مسواک زدن

وقتی مسواک می زنید ، از تجمع باکتری ها بر روی پوسیدگی ذرات غذایی که می توانند روی دندان ها یا لثه ها گیر کنند جلوگیری می کنید. این باکتری ها ترکیبات گوگردی تولید می کنند که می تواند منجر به بوی بد دهان شود ، به خصوص اگر با برس مسواک زده نشوند.

رفع-بوی-بد-دهان

اما مسواک زدن همیشه بوی بد دهان را برطرف نمی کند. اگر علت زمینه ای در دهان شما نیست یا به خشکی دهان مربوط است ، مسواک زدن ممکن است آن را از بین نبرد.

 

بیایید برخی از دلایلی را که بوی بد دهان حتی پس از خواب مسواک زدن هنوز باقی می ماند ، بررسی کنیم.

 

حفره ها و بیماری های لثه

باکتری هایی که باعث بدیویی دهان می شوند می توانند در حفره های دندان شما پنهان شوند. این امر هنگام مسواک زدن ، خلاص شدن از شر باکتری ها را دشوار می کند ، زیرا در مکان هایی پنهان شده است که دسترسی به آن ها امکان پذیر نیست.

 

به طور مشابه ، این باکتری ها می توانند در پاکت های عمیق ناشی از بیماری لثه پنهان شوند.

 

دهان خشک

بزاق شما نقش های زیادی در دهان شما ایفا می کند. به تجزیه غذا در دهان شما کمک می کند و همچنین به جویدن ، بلعیدن و صحبت کردن نیز کمک می کند.

 

علاوه بر این ، باکتری های موجود در دهان شما را در سطح قابل کنترل نگه می دارد ، ذرات غذا را از دهان شما خارج می کند و دهان شما را هیدراته نگه می دارد.

 

وقتی غدد بزاق شما بزاق کافی تولید نکنند ، می تواند باعث خشکی دهان شود. خشکی دهان می تواند باعث تجمع بیشتر باکتری بر روی دندان های شما شود. این می تواند باعث بدبویی دهان شود و همچنین خطر پوسیدگی دندان و بیماری لثه را افزایش می دهد.

 

بسیاری از انواع داروها ، مصرف دخانیات و مصرف الکل می تواند منجر به افزایش خشکی دهان شود.

 

رفلاکس معده

GERD یا رفلاکس اسید مزمن ، یک اختلال گوارشی است که باعث می شود محتویات معده شما به عقب به داخل مری شما جریان یابد.

 

برگشت غذای هضم نشده و اسید معده می تواند علت بوی بد دهان باشد. GERD همچنین می تواند باعث سوزش سر دل و طعم تلخ در دهان شما شود.

 

زمینه های بهداشتی زمینه ای

تعدادی از بیماری های زمینه ای می تواند منجر به بدبویی دهان شود. دلیل این امر به دلیل تغییرات شیمیایی در جریان خون یا تغییر سطح باکتری در بدن شما است.

BAD BREATH

 

برخی از شرایط سلامتی که ممکن است باعث بوی بد دهان شوند عبارتند از:

 

 • دیابت
 • نارسایی کلیه
 • نارسایی کبد
 • زخم معده
 • انسداد روده
 • غذاهای خاص

برخی از غذاها مانند پیاز و سیر حتی ممکن است بعد از مسواک زدن روی نفس شما بماند.

 

به عنوان مثال ، ممکن است یک روز یا بیشتر طول بکشد تا بوی سیر برطرف شود. هنگامی که سیر به معده شما می رسد ، روغن ها وارد جریان خون می شوند و در آن جا وارد ریه ها و تنفس شما می شوند.

 

در یک مطالعه در سال 2016 محققان دریافتند که سیب خام ، کاهو خام و برگ نعناع می توانند بوی بد سیر را برطرف کنند.

 

قطره بینی

قطره بینی (مخاطی که از پشت بینی به داخل گلو می ریزد) نیز ممکن است به بدوبیی دهان کمک کند. مخاط می تواند باکتری ها را جذب کند که به نوبه خود ممکن است بویی ایجاد کند که باعث بوی بد دهان شما می شود.

 

عفونت های سینوسی ، سرماخوردگی ، آنفولانزا و گلودرد استرپتوکوک تنها برخی از دلایل احتمالی عوارض پس از استفاده از قطره بینی هستند.

 

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن می تواند بوی بد دهان را با ایجاد ماندگاری دود تنباکو در تنفس شما ایجاد کند. همچنین می تواند دهان شما را خشک کرده و خطر ابتلا به بیماری های لثه را افزایش دهد. هر دو خشکی دهان و بیماری های لثه می توانند به بوی بد دهان کمک کنند.

 

داروهای خانگی که علاوه بر مسواک زدن برای بوی بد دهان پیشنهاد میشود

بیشتر اوقات ، شما می توانید بوی بد دهان را در خانه با بهبود بهداشت دندان خود درمان کنید. انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند:

 • BadBreath
 • مسواک زدن دوبار در روز با خمیردندان حاوی فلوراید
 • تمیز کردن روزانه بین دندان های خود با نخ یا خلال دندان
 • داشتن رژیم غذایی سالم و محدود کردن نوشیدنی ها و میان وعده های شیرین
 • به طور منظم برای معاینه و درمان به دندانپزشک خود مراجعه کنید
 • مسواک زدن یا خراشیدن زبان شما

علاوه بر بهداشت دهان و دندان ، چندین داروی خانگی دیگر نیز وجود دارد که ممکن است به درمان بدبویی بوی بد دهان کمک کند. بیایید هر کدام را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

 

شستشو با جوش شیرین

یک منبع معتبر در سال 2017 دریافت که شستشو با جوش شیرین جایگزینی ارزان برای کلرهگزیدین و دهانشویه های الکلی است.

 

برای تهیه محلول جوش شیرین ، 2 قاشق چایخوری جوش شیرین را با 1 فنجان آب گرم مخلوط کنید. مخلوط را قبل از تف کردن به مدت 30 ثانیه در دهان خود بچکانید.

 

آب بیشتری بنوشید

اگر علت اصلی بوی بد دهان شما خشکی دهان است ، افزایش میزان نوشیدن روزانه آب ممکن است به روان نگه داشتن دهان شما کمک کند.

 

همچنین می توانید آدامس های بدون قند را بجوید تا ترشح بزاق بیشتر تحریک شود.

 

آب آناناس

بسیاری از مردم ادعا می کنند که نوشیدن آب آناناس به آن ها در مدیریت بوی بد دهان کمک می کند. می توانید یا یک لیوان آب آناناس 100 درصد بنوشید یا یک تکه آناناس را بجوید.

 

دانه رازیانه

از قدیم دانه های رازیانه برای خوشبو کردن نفس استفاده می شده است. سعی کنید یک قاشق چای خوری دانه را بعد از غذا نوشیده و به تازه شدن نفس کمک کنید.

 

چه زمانی برای بوی بد دهان باید تحت درمان پزشکی قرار گرفت

اگر بدبویی دهان شما با وجود عادات بهداشت دهان و دندان خوب ادامه داشت ، بهتر است به دندانپزشک خود مراجعه کنید. دندانپزشک شما می تواند به شما در شناسایی علائم بیماری لثه یا خشکی دهان که ممکن است در بوی بد دهان شما نقش داشته باشد ، کمک کند.

 

بهترین گزینه درمانی به علت زمینه ای بستگی دارد. به عنوان مثال ، اگر بیماری لثه دارید ، دندانپزشک می تواند به شما پیشنهاد یک تمیز کردن عمیق بدهد. اگر GERD یا رفلاکس معده علت اصلی است ، ایجاد تغییر در رژیم غذایی شما و مصرف داروهای بدون نسخه ممکن است به شما کمک کند.

 

نتیجه نهایی

حتی اگر بهداشت دهان و دندان را خوب رعایت کنید ، باز هم امکان ایجاد بدبویی دهان وجود دارد.

 

دلایل زیادی برای بدبویی  دهان وجود دارد. بیشتر اوقات ، علت از دهان شما سرچشمه می گیرد. اما در برخی موارد ، مانند رفلاکس اسید یا شرایط خاص سلامتی ، علت بوی بد دهان می تواند از قسمت های مختلف بدن شما سرچشمه بگیرد.

 

اگر از قبل بهداشت دهان و دندان را رعایت می کنید اما بعد از مسواک زدن بوی بد دهان دارید ، با دندانپزشک خود مشورت کنید. آن ها می توانند به شما در یافتن علت اصلی کمک کرده و بهترین گزینه درمانی را توصیه کنند.

جهت تعیین وقت ویزیت به صفحه کلینیک آینده مراجعه کنید.

منبع: https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/what-cause-bad-breath-even-after-brushing

 

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

5 / 5. تعداد رای‌ها: 1

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها