بعد از درمان ریشه چیکار کنم؟

0
(0)

مراقبت های بعد از درمان ریشه

مراقبت های بعد از انجام درمان ریشه دندان ( عصب کشی دندان )

بسیار مهم است که از روش های مناسب برای مراقبت های بعد از درمان ریشه برای اطمینان از بهترین نتایج پیروی کنید. برای آشنایی با کانال ریشه بعد از مراقبت، ادامه مطلب را بخوانید.

 درمان ریشه

کانال های ریشه صدمه می زند، در این شکی نیست. حتی با بیهوشی مناسب در طول عمل، پس از آن درد خواهید داشت. مراقبت های بعدی مناسب هم برای مدیریت درد و هم برای جلوگیری از هرگونه عفونت ضروری است. اگر به تازگی انجام داده اید یا قصد دارید یکی از محبوب ترین روش های دندانپزشکی را انجام دهید، شاید وقت آن رسیده است که در مورد مراقبت های بعد از درمان ریشه مناسب بیاموزید.

 

چه چیزی در طول یک درمان ریشه انتظار می رود؟

 اگر در حال آماده شدن برای درمان ریشه هستید، احتمالاً سوالاتی برای شما پیش خواهد آمد.

 • آیا کانال ریشه درد دارد؟
 • این روش چقدر طول می کشد؟
 • زمان بهبودی چگونه است؟

 

کانال ریشه، علیرغم نظر مردم که ترسناک است، یک روش نسبتاً ساده است. برای درمان دندان هایی که در قسمت پالپ پوسیدگی دارند، استفاده می شود. با از بین بردن پوسیدگی، اغلب می توان یک دندان را نجات داد. دندان های شما فقط یک تکه استخوان سخت نیستند، بلکه از چند چیز مختلف تشکیل شده اند:

 لایه بیرونی:  به نام مینا که یکی از سخت ترین مواد در بدن شما است. درون آن شبکه پیچیده‌ای از اعصاب، رگ‌های خونی و بافت همبند به نام پالپ وجود دارد. پالپ همان چیزی است که دندان های شما را شکوفا می کند، اما وقتی اتفاقی برای آن بیفتد، دندان درد را تجربه خواهید کرد. هنگامی که پالپ دندان آسیب می بیند، به سرعت عفونی می شود. هرکسی که این درد را پشت سر گذاشته باشد، درد را می داند و حتی ممکن است شما هم اکنون آن را تجربه کنید. کانال ریشه، پالپ دندان را قبل از مهر و موم شدن از روی آن جدا می کند. درمان ریشه در واقع یک روش تقریبا بدون درد است چون از بی حسی موضعی استفاده می کنند.  

 

 

مراحل درمان ریشه

 

مراحل مراقبت بعد از کانال ریشه

 دهان شما یک مکان آسیب پذیر است. جایی که کاملاً مستعد عفونت است. بیشتر باکتری هایی که وارد بدن شما می شوند، این کار را از طریق دهان هنگام خوردن و آشامیدن انجام می دهند.

 ناراحتی ناشی از کانال ریشه بسیار کم است. این روشی نیست که به چند روز در رختخواب نیاز داشته باشد مانند کشیدن دندان عقل.

 در عوض، احتمالاً دندانپزشک شما نسخه ای برای داروهای NSAID مانند ایبوپروفن برای شما می نویسد. آنها را طبق دستور مصرف کنید، حتی اگر احساس نمی کنید که درد دارید. این روش باعث ایجاد مقداری التهاب می شود، بنابراین فقط به مدیریت درد نیست، بلکه تورم ایجاد شده را نیز شامل می شود.

 مراقبت های بعد از عمل را می توان به سه مرحله تقسیم کرد: بلافاصله پس از عمل، طی چند روز آینده و در آینده. در زیر هر کدام را توضیح می دهیم: 

      

     سریعا بعد از

 • حداقل تا چند ساعت پس از انجام عمل، دهان شما همچنان بی حس خواهد بود. در این مدت، مهم است که چیزی نخورید که نیاز به جویدن دارد یا چیز داغی ننوشید.
 • اگر این کار را انجام دهید، در معرض خطر سوختن دهان یا گاز گرفتن بیش از حد دندان قرار خواهید گرفت.
 • اگر می‌توانید نسخه خود را تکمیل کنید یا این کار را قبل از عمل انجام داده‌اید، زمان خوبی برای مصرف داروهای مسکن است.
 • برای بقیه روز، فقط آن را سوار کنید. درد و ناراحتی باید بسیار کم باشد.

 

      چند روز آینده

 در طی چند روز آینده، باید مطمئن شوید که اقدامات زیر را انجام می دهید:

 • مصرف داروهای خود را طبق دستور ادامه دهید.
 • غذاهای نرم تر بخورید.
 • مواظب باشید با قسمتی از دهان خود را بجوید که عمل انجام نشده است.
 • در مسواک زدن دندان مراقب باشید.

 درد باید ظرف چند روز کاهش یابد. با این حال، در موارد جدی‌تر، ممکن است لازم باشد حداقل یک بار دیگر به منظور برداشتن کامل پالپ عفونی شده، برگردید.

 

     آینده

 •  از قرارهای آینده غافل نشوید، حتی اگر خودتان را بدون درد می بینید. در بیشتر موارد، پرکردگی مورد استفاده در کانال ریشه فقط برای استفاده موقت است  و در نهایت در برخی موارد به تاج نیاز خواهید داشت.
 •  این به دلیل آسیب هایی است که در طول عمل به دندان وارد شده است. کاملاً محتمل است که یک دندان، به خصوص اگر تا زمانی که شما آن را در می آورید، به شدت عفونی شده باشد، به دفعات بیشتری برای تمیز کردن نیاز داشته باشد و احتمالاً در طول عمل آسیب دیده باشد.
 •  از هیچ نوع پیگیری غافل نشوید. در بیشتر مواقع، بازگشت آن به اندازه کافی آسان خواهد بود.

 

رژیم غذایی بعد از عصب کشی

درمان ریشه عوارض دارد؟  

مانند هر روش دندانپزشکی، عوارض گاه به گاه ممکن است پس از کانال ریشه رخ دهد. این موارد عبارتند از عفونت، پاک نشدن کامل پالپ یا ترک خوردن دندان در صورت غفلت از پیروی از روش های مراقبت پس از آن. اگر درد یا تورم شما بعد از چند روز اول بدتر شد با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

 

درمان های ریشه چیزی برای ترسیدن نیستند!

 بسیار محتمل است که در منتهی به کانال ریشه خود استرس بیشتری نسبت به بعد از آن داشته باشید. امروزه این روش نسبتاً بدون درد است و تنها برای چند روز منجر به ناراحتی و درد خفیف می شود. حتی مراقبت های بعد از ریشه نیز در نهایت یک روش ساده است.

 اگر فکر می کنید ممکن است به یک دندانپزشک حرفه ای نیاز داشته باشید با کلینیک دندانپزشکی آینده تماس بگیرید و ببینید تیم دوستانه و حرفه ای ما چه کاری می توانند برای شما انجام دهند؟

 

 

منبع: https://www.sparkledental.com/root-canal-aftercare

 

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها