بزرگسالان و ارتودنسی

0
(0)

بزرگسالان ارتودنسی را مانند گذشته در آغوش می گیرند.

بریس در بزرگسالان

نظرسنجی انجمن ارتودنتیست های آمریکا (AAO) نشان داد که میزان افراد بالای 18 سال با بریس از سال 2010 تا 2012 14 درصد افزایش یافته است. این امر تعداد بزرگسالان دارای ارتودنسی را در ایالات متحده و کانادا به بیش از یک میلیون نفر رساند.

DeWayne McCamish ، رئیس DDS ، MS ، AAO می گوید: “ما بیشتر نگران ظاهر خود تا نگران حفظ دندان های خود.”

انواع ارتودنسی

مینا عبدالهی ، DDS ، MS ، یکی از متخصصان ارتودنسی سابا در ویرجینیای شمالی ، خاطرنشان می کند: بزرگسالانی که امروزه از بریس استفاده می کنند ، گزینه های بسیار بیشتری نسبت به آنچه در دوران جوانی  داشتند خواهند داشت. انتخاب ها می تواند دلهره آور باشد.

عبداللهی می گوید: “برای بزرگسالان ، زیبایی شناسی مهمترین نکته است.” او می گوید هزینه و “شیوه زندگی” دیگر ملاحظات کلیدی هستند. هر گزینه مزایا و معایبی را ارائه می دهد.

آنها عبارتند از:

ارتودنسی های معمولی

ده ها سال پیش ، بریس ها از یک نوار فلزی در اطراف تقریباً هر دندان تشکیل شده بودند. امروزه بریس های معمولی سیم هایی را نگه می دارند که فقط یک براکت در جلوی دندان سیمان شده است. 

معمولاً با بریس های معمولی ، زمان درمان کوتاه ترین مقدار ممکن است. اما این دستگاه ها بیشتر قابل توجه هستند ، حتی اگر گزینه سرامیک را دارید.

عبداللهی می گوید: “من در نوجوانی بیمارانی داشتم که ارتودنسی داشتند و آن ها می گفتند که دیگر هرگز” دهان فلزی “نخواهند بود.

بریس در بزرگسالان

هم تراز کننده ها

تراز کننده ها سینی های شفافی هستند که هر دو هفته یک بار خاموش می شوند تا حرکت دندان ها انجام شود. آنها 20 تا 22 ساعت در روز در دهان باقی می مانند و برای غذا و تمیز کردن دندان ها برداشته می شوند. رایج ترین مارک تراز کننده ها Invisalign است.

ترازها کمتر به چشم می آیند ، اما هنوز کاملاً نامرئی نیستند. آنها بر نحوه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن (برخلاف سایر انواع بریس) تأثیر نمی گذارند.

با این حال ، هم ترازها از نظم و انضباط می خواهند که آنها را در هر لحظه ممکن نگه دارد و سینی ها را طبق برنامه خاموش کند. شانه خالی کردن از این مسئولیت گاهی به این معنی است که درمان با هم ترازها بیشتر از گزینه های معمولی طول می کشد.

بریس های خود بند کننده

در مهاربندهای خود بند ، سیم از یک گیره فلزی کوچک روی براکت عبور می کند. این سیستم نیازی به نوارهای الاستیک برای کمک به حرکت دندان ها ندارد.

بریس های زبانی

بریس های لینگوال مشابه بریس های معمولی هستند ، با این تفاوت که براکت ها در قسمت پشتی دندان سیمان شده اند.

بریس های زبانی تقریباً نامرئی هستند و به همان سرعتی که بریس های معمولی کار می کنند کار می کنند. با این حال ، آنها سفارشی هستند و معمولاً هزینه بیشتری نسبت به سایر گزینه ها دارند.

صرف نظر از نوع دستگاه ، متخصص ارتودنسی ممکن است بخواهد که بعد از اتمام درمان از نگهدارنده استفاده کنید. ممکن است قسمتی یا تمام روز آن را بپوشید.

آیا بریس ها میتوانند  سریعتر کار کنند؟

به تازگی ، محصولاتی ایجاد شده اند که می توانند به تسریع درمان بریس شما کمک کنند.

ارتودنسی

AcceleDent

AcceleDent از سینی ای استفاده می کند که روزی 20 دقیقه روی دهان بر روی بریس یا تراز کننده قرار می گیرد. سینی ارتعاش می کند و “ریز پالس” را به دندان ها می فرستد. سازنده می گوید این فرآیند زمان درمان را تا 50 درصد کاهش می دهد. 

سوق دادن

در درمان پروپل ، پزشک یک پراب نازک از طریق لثه را فقط در استخوان در دو یا سه محل اطراف دندان وارد می کند. دهان با بی حسی موضعی بی حس می شود.

پروپل از این واقعیت استفاده می کند که بریس ها یا تراز کننده ها دندان ها را از طریق استخوان ، یک بافت زنده حرکت می دهند. سوزش ناشی از کاوشگر باعث ایجاد واکنش شفا بخش بدن شما می شود که به دندان ها اجازه می دهد سریعتر حرکت کنند.

درمان را می توان برای افرادی که دارای بریس یا تراز معمولی هستند انجام داد. می توان آن را بیش از یک بار انجام داد ، با فاصله بین درمانها در حدود شش تا هشت هفته. عبدالهی می گوید که بیمارانی که از Propel استفاده می کنند ، زمان خود را در ارتودنسی به نصف کاهش می دهند.

هزینه بریس ها چقدر است؟

هزینه ارتودنسی بستگی به شرایط اولیه ، سایر شرایط سلامتی شما و نوع دستگاه مورد استفاده دارد. 

مدیریت درمان خود

مک کامیش می گوید ، یک دوره معمولی مراقبت از ارتودنسی بسته به شدت مشکل و نوع دستگاه انتخابی ، حدود 18 تا 22 ماه به طول می انجامد. اگرچه طول دوره درمان با دستگاه های همساز بستگی به پوشیدن وفادارانه دستگاه دارد ، اما مک کامیش خاطرنشان می کند که بزرگسالان معمولا انگیزه زیادی برای این کار ندارند.

به گفته مک کامیش ، استفاده از بیش از یک دستگاه در طول دوره درمان امکان پذیر است. به عنوان مثال ، یک فرد ممکن است بخواهد چندین ماه قبل از استفاده از بریس های معمولی با یک تراز کننده شروع به کار کند.

متخصص ارتودنسی شما قبل از شروع مراقبت از ارتودنسی ، سابقه پزشکی کامل را می گیرد. از آن جا که دندان ها در طول مراقبت ارتودنسی از طریق استخوان زنده حرکت می کنند ، برای متخصص ارتودنسی مهم است که بداند تراکم استخوان پایینی دارید یا برای این بیماری دارو مصرف می کنید. این مسئله عمدتا مربوط به زنان است ، زیرا آن ها بیشتر از مردان در بزرگسالان به دنبال ارتودنسی هستند و بیشتر تحت تأثیر تراکم استخوان قرار می گیرند.

سخن پایانی

محبوبیت ارتودنسی در بین بزرگسالان رو به افزایش است و هیچ نشانه ای از کند شدن آن وجود ندارد. فناوری انتخابی برای انواع شیوه های زندگی و استراتژی هایی برای تکمیل سریع موثر درمان ارائه می دهد.

درمان ناهماهنگی دندان ها اغلب شامل بستن بریس یا تراز کننده برای مدت زمان قابل توجهی است.

میزان استفاده از بریس یا الاینر بر اساس نیازهای درمانی شما متفاوت خواهد بود ، اما رفتارهای شما نیز می تواند بر مدت زمان تأثیر بگذارد.

اطمینان حاصل کنید که توصیه های ارتودنتیست خود را رعایت کرده و عادت های سالمی را در هنگام بستن بریس رعایت کنید. این می تواند به اثربخشی برنامه درمانی شما کمک کرده و از اجتناب از ماه های اضافی با بریس جلوگیری کند.

به طور متوسط ​​مدت زمان استفاده از بریس بین 1 تا 3 سال است. اما بسته به شرایط شما ممکن است به مدت کوتاه یا طولانی تری به آنها نیاز داشته باشید.

جهت تعیین وقت ویزیت به صفحه کلینیک آینده مراجعه کنید.

منبع: https://www.healthline.com/health/dental-health/adult-braces

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها