التهاب لثه و درمان آن

0
(0)

التهاب لثه

التهاب لثه و تورم بافت لثه

لثه بخشی از سلامت دهان است که اغلب نادیده گرفته می شود. در حالی که بسیاری از مردم بر روی دندان های خود و پیشگیری از پوسیدگی تمرکز می کنند، به همان اندازه مهم است که به التهاب لثه اطراف دندان فکر کنید.

 لثه ها مسئول تا حدی چسباندن دندان ها به فک هستند و از ریشه هایی که دندان ها را در فک محکم می کنند محافظت می کنند. اگر افراد از سلامت لثه‌های خود غافل شوند، این امر می‌تواند باکتری‌ها را در بقیه قسمت‌های دهان گسترش دهد و مشکلات جدی برای سلامت دهان و دندان ایجاد کند و بر سلامت کلی بدن تأثیر بگذارد.

 نشانه‌های متعددی وجود دارد که افراد ممکن است متوجه آن‌ها شوند که می‌تواند آنها را به مشکل بزرگ‌تری در لثه‌ها نشان دهد. نمونه هایی از این موارد عبارتند از:

  • خونریزی لثه هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن
  • یک خط لثه در حال عقب نشینی
  • درد در لثه
  • تورم لثه
  • رنگ قرمز یا بنفش لثه

مهم است که تورم لثه را نادیده نگیرید. این باید در اسرع وقت حل شود، که شامل درک چند نکته اساسی در مورد التهاب لثه است.

 

 

چرا التهاب لثه رخ می دهد؟

یکی از متداول ترین سوالاتی که مردم دارند در مورد تورم لثه است. مانند سایر قسمت‌های بدن، لثه‌ها در پاسخ به نوعی بدرفتاری متورم می‌شوند. به عنوان مثال، اگر کسی زانوی خود را بکوبد یا بتراشد، در پاسخ به آن متورم می شود. لثه ها هم همینطور.

 اگر لثه ها آسیب ببینند، شروع به تورم می کنند. این تورم خود را نشان می دهد زیرا سیستم ایمنی شروع به بسیج شدن سلول ها می کند تا به سمت لثه حرکت کنند تا روند ترمیم شروع شود. این سلول‌ها شامل گلبول‌های سفید، پلاکت‌ها، پلاسما و سایر سلول‌ها هستند که نقش مهمی در روند بهبودی دارند.

 دلیل شماره ۱ التهاب لثه ها این است که باکتری ها مانند زخم باز روی پای شما لثه ها را آلوده می کنند. سلول های شما سعی می کنند باکتری ها را بکشند.

 

چه چیزی باعث تورم لثه می شود؟

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا ممکن است لثه ها متورم شده باشند. یکی از شایع ترین دلایل، التهاب لثه است. این اصطلاح پزشکی برای التهاب لثه در پاسخ به تشکیل پلاک است.

 پلاک باکتری است. وقتی افراد به طور منظم دندان های خود را مسواک نمی زنند و نخ دندان نمی کشند، پلاک شروع به ایجاد می کند. با نشستن باکتری ها در داخل و اطراف لثه، سلول های ایمنی بدن به بافت لثه پر شده و متورم می شوند. علاوه بر تورم، علائم اضافی التهاب لثه شامل خونریزی و درد است.

 سایر علل التهاب لثه می تواند شامل تروما، ویروس ها، قارچ ها و برخی بیماری های مزمن باشد.

 

 

درمان التهاب لثه

چگونه تورم لثه را متوقف کنیم؟

درمان التهاب لثه حول محور بهداشت دهان و دندان است که عامل اصلی آن باکتری است. این یعنی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور منظم. هنگامی که افراد دندان های خود را مسواک می زنند، مهم است که حتماً در امتداد خط لثه نیز مسواک بزنند.

 زاویه دادن مسواک به دور از لثه ها در حالی که هنوز در امتداد خط لثه مسواک می زنید می تواند مقداری از این پلاک را از بین ببرد و به ترمیم لثه کمک کند. علاوه بر این، استفاده از نخ دندان از اهمیت حیاتی برخوردار است.

 حتماً از نخ دندان در امتداد مرزهای هر دو دندان در بین ترک ها استفاده کنید. این به حذف برخی از مواد غذایی باقی مانده که ممکن است منابعی را برای باکتری های ساکن در این مناطق فراهم کرده باشد، کمک می کند.

 من همیشه یک مسواک برقی حرفه ای را توصیه می کنم. این جادو است و به طور قابل توجهی سلامت دهان و دندان شما را بهبود می بخشد. با گذشت زمان، التهاب لثه بهبود می یابد و علائم شروع به محو شدن خواهند کرد.

 

چه مدت طول می کشد تا به طور موثر التهاب لثه را درمان کنید؟

هنگامی که افراد هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در لثه‌های خود احساس درد می‌کنند و متوجه خونریزی می‌شوند، اغلب نگران از بین رفتن آن هستند. توجه به این نکته ضروری است که درمان ورم لثه مدتی طول می کشد. مدتی طول کشید تا ظاهر شود و مدتی طول می کشد تا از بین برود.

 زمان نهایی درمان به میزان بد بودن التهاب لثه بستگی دارد. موارد نسبتاً جزئی سریعتر از مسائل گسترده تر از بین می روند.

 برای کسانی که مشتاق هستند آن را در سریع ترین زمان ممکن درمان کنند، مراجعه به متخصص بهداشت دهان و دندان برای درمان های اضافی بهترین درمان است. هر کاری که انجام می دهید، مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن را متوقف نکنید. هرچه بیشتر نخ دندان بکشید، خونریزی سریعتر از بین می رود.

 در نهایت، تورم لثه تنها یکی از علائم مختلف التهاب لثه است. موارد دیگری که باید مراقب آن باشید عبارتند از التهاب لثه، عقب‌رفتن خط لثه، رنگ و خونریزی لثه‌ها هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن.

 

  

عوارض عدم درمان التهاب لثه

کلینیک دندانپزشکی آینده

درمان لثه های ملتهب یا متورم یک کار چند عاملی است که شامل یک متخصص بهداشت دهان و دندان می شود. کسانی که وقف بهبود سلامت دهان و دندان خود هستند، موفقیت خواهند دید و می توانند از ابتلا به بیماری لثه جدی جلوگیری کنند.

 از سوی دیگر، نادیده گرفتن بیماری های جدی لثه می تواند منجر به خراب شدن دندان ها و لثه ها شود. این دلیل شماره ۱ است که افراد ۳۵ ساله و بالاتر دندان های خود را از دست می دهند که می تواند منجر به مشکلات قابل توجهی در کیفیت زندگی شود.

 اگر نگران سلامت لثه های خود هستید، امروز با یکی از متخصصان بهداشت دهان و دندان در کلینیک دندانپزشکی آینده مشورت کنید. یک قرار ملاقات بگذارید یا همین امروز با ما تماس بگیرید!

 

منبع: https://modernfamilydentalcare.com/inflammation-and-swelling-of-the-gum-tissue/

 

 

 

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها