!از کشیدن دندان می ترسم

0
(0)

نکات قبل از کشیدن دندان

نکاتی برای کشیدن دندان با استرس کمتر

هدف دندانپزشک شما کمک به حفظ سلامت دهان و دندان های آسیب دیده در صورت امکان است. با این حال، گاهی ممکن است برای جلوگیری از ازدحام بیش از حد نیاز به کشیدن دندان شدیدا آسیب دیده یا پوسیده یا برداشتن دندان باشد. هنگامی که دندانپزشک کشیدن دندان را توصیه می کند، ممکن است احساس عدم اطمینان، عصبی یا حتی ترس کنید. با این حال، کشیدن دندان نباید یک آزمایش پیچیده و استرس زا باشد. اگر به متخصص دندانپزشکی خود اعتماد دارید و چند قدم ساده برای آماده شدن برای این عمل انجام می دهید، می توانید به آسانی روند انجام آن کمک کنید. در اینجا چند نکته مفید وجود دارد که به شما کمک می کند تا فرآیند کشیدن دندان راحت تری داشته باشید.

 

چرا کشیدن دندان انجام می شود؟

کشیدن دندان یک روش سرپایی است که توسط دندانپزشک انجام می شود. در برخی موارد کشیدن دندان (درآوردن دندان به طور کامل از نقطه آن در استخوان فک)، ممکن است برای حفظ یا بهبود سلامت دندان شما ضروری باشد.

 پزشک شما هر کاری را که می تواند برای نجات هر دندان انجام می دهد، از جمله جراحی برای ترمیم لثه ها، کانال های ریشه، روکش ها و موارد دیگر. اما گاهی اوقات برداشتن دندان بهترین انتخاب است.

 دلایل زیادی وجود دارد که چرا یک دندان ممکن است نیاز به درآوردن داشته باشد، از جمله ضربه، پوسیدگی یا عفونت شدید و شلوغی (عدم وجود فضای کافی در دهان برای همه دندان‌های شما). برداشتن دندان عقل همچنین دلیل اصلی برای کشیدن دندان است، به خصوص برای نوجوانان و بزرگسالان جوان.

 

برخی از دلایل کشیدن دندان عبارتند از:

  • برداشتن دندان برای بریس ها: آماده سازی برای ارتودنسی (بریس ها و نگهدارنده ها) اغلب شامل کشیدن یک دندان یا چند دندان است.
  • کشیدن دندان برای صرفه جویی در فضا: دندان های عقل اغلب اگر فضایی برای آنها در دهان نباشد، یا اگر ضربه یا عفونی شوند، خارج می شوند.
  • کشیدن دندان به دلیل آسیب یا پوسیدگی: اگر دندان بیش از حد پوسیده یا آسیب دیده باشد و با پر کردن یا روکش ترمیم شود، کشیدن دندان ممکن است تنها گزینه باشد.
  • در اوردن دندان در بیماران پرتودرمانی یا شیمی درمانی: اگر پرتو درمانی یا شیمی درمانی در ناحیه سر و گردن باعث عفونت دندان ها شود، کشیدن دندان ممکن است ضروری باشد.

 

 راه هایی برای کاهش ترس و استرس کشیدن دندان

     تحقیق خود را انجام دهید

در بیشتر موارد، ترس از برداشتن دندان ممکن است ناشی از ندانستن اطلاعات زیادی در مورد این روش دندانپزشکی باشد. هنگامی که از دندانپزشک خود اطلاعات بیشتری در مورد آن می‌خواهید، اضطراب خود را از بین می‌برید زیرا می‌دانید چه انتظاری دارید. اگرچه کشیدن دندان ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما یک روش دندانپزشکی ساده و استاندارد است.

 از پرسیدن هرگونه سوال از دندانپزشک خود یا در میان گذاشتن نگرانی های خود قبل از تاریخ برداشتن شک نکنید. دندانپزشک شما به شما کمک می کند تا بفهمید چه چیزی باید انتظار داشته باشید و باعث می شود در مورد روش دندانپزشکی احساس اطمینان بیشتری کنید.

      آرام بخش را در نظر بگیرید

یک بی حس کننده موضعی به حداکثر رساندن راحتی شما کمک زیادی می کند. با این حال، می توانید از دندانپزشک خود بخواهید که با استفاده از آرام بخش، یک لایه اطمینان بیشتری به شما ارائه دهد. آرامبخش آگاهانه خوراکی را می توان قبل از برداشتن دندان تهیه کرد و باعث ایجاد احساس خواب آلودگی و آرامش در شما می شود. اکسید نیتروژن همچنین می تواند در طول فرآیند استنشاق شود و احساس آرامش ایجاد کند. دندانپزشک شما برنامه های آرام بخشی شما را بر اساس نیازهای شما سفارشی می کند تا اطمینان حاصل شود که در طول کشیدن دندان احساس آرامش کامل دارید.

      دستورالعمل را دنبال کن

پیروی از دستورالعمل های دندانپزشک پس از کشیدن دندان برای به حداقل رساندن خطر ناراحتی یا عوارض بسیار مهم است. بسته به راهنمایی دندانپزشک خود، باید یک یا دو روز از فعالیت های معمول خود استراحت کنید. باید اجازه دهید لخته خون در محل کشیدن دندان تشکیل شود و از استفاده از نی و محصولات تنباکو بعد از کشیدن دندان خودداری کنید، زیرا می توانند لخته خون را از بین ببرند.

 شما باید فقط چند روز بعد از عمل از غذاهای نرم استفاده کنید زیرا محل استخراج در حال بهبود است و دستورالعمل های دندانپزشک خود را برای تمیز کردن ناحیه هر روز دنبال کنید.

      گوش دادن به موسیقی

موسیقی می تواند تاثیر مثبتی بر مغز شما داشته باشد. اگر قبل از دراوردن دندان احساس اضطراب می کنید، ممکن است موسیقی مورد علاقه خود و یک جفت هدفون را برای گوش دادن در طول عمل در نظر بگیرید. حتی می توانید به پادکستی که دوست دارید در مورد یک موضوع هیجان انگیز گوش دهید تا ذهن شما را پرت کند.

      یکی از دوستان یا اعضای خانواده را بیاورید

حضور یکی از اعضای خانواده یا دوستان می تواند به آرام کردن اعصاب شما در روز قرار ملاقات دندانپزشکی شما کمک کند. دانستن اینکه یک عزیز قابل اعتماد دارید که از شما حمایت می کند و آماده است تا بعد از عمل به شما کمک کند، اضطراب را در زمانی که روی صندلی دندانپزشکی هستید کاهش می دهد.

      بدانید که راهنما همیشه در دسترس است

ممکن است نگران دوره نقاهت پس از برداشتن دندان خود باشید. ممکن است عوارض جانبی جزئی مانند تورم، ناراحتی یا خونریزی را تجربه کنید. اگر در مورد دوره نقاهت استرس دارید، خوشحال کننده است که بدانید دندانپزشک شما همیشه برای ارائه کمک های بیشتر بعد از عمل در دسترس خواهد بود. با دندانپزشک خود مشورت کنید و در صورت لزوم یک نوبت بعدی رزرو کنید. آنها پیشرفت شما را بررسی می کنند و در صورت نیاز درمان اضافی ارائه می دهند.

 

از بین بردن اضطراب دندان

هنگامی که به کار دندانپزشکی نیاز دارید، فکر به تنهایی می تواند ترس و اضطراب را ایجاد کند. با این حال، تیم دندانپزشکی شما در کنار شما خواهند بود تا به شما اطمینان دهند و به سوالات شما پاسخ دهند. با رعایت نکات فوق، برای فرآیند کشیدن دندان آماده می شوید و می توانید دوره بهبودی را با اضطراب و استرس کمتری مدیریت کنید.

برای مشاوره و دریافت ویزیت، می توانید با کلینیک دندانپزشکی آینده تماس بگیرید.

 

منبع: https://www.santarosafamilydentistry.com/patient-resources/blog/2023/1/25/tips-for-a-less-stressful-tooth-extraction/

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها