درمان ارتودنسی چیست؟

0
(0)

درمان ارتودنسی چیست؟

درمان ارتودنسی راهی برای صاف منظم کردن یا حرکت دندان ها ، برای بهبود ظاهر دندان ها و نحوه عملکرد آنها است. همچنین با پخش فشار گاز زدن و جویدن روی تمام دندان های شما می تواند به مراقبت طولانی مدت از دندان ها ، لثه ها و مفاصل فک کمک کند.

چرا باید دندان هایتان را ارتودنسی کنید؟

بسیاری از افراد دندان هایی نامنظم و یا کج دارند. درمان ارتودنسی دندان ها را صاف می کند و یا آنها را به وضعیت بهتری منتقل می کند. این امر می تواند ظاهر آن ها و نحوه جویدن دندان ها را در کنار هم بهبود بخشد ، همچنین تمیز کردن آن ها را نیز آسان تر می کند.

بعضی از افراد دارای دندان های نیشی در فک بالای خود هستند که بالاتر از سایر دندان ها قرار گرفته و ناخوشایند به نظر می رسند. این دندان های برجسته به احتمال بیشتری از سایر دندان ها آسیب می بینند ، اما درمان ارتودنسی می تواند آنها را به ردیف سایر دندان ها برگرداند. نحوه برخورد فک های بالا و پایین می تواند باعث شود دندان ها ناخوشایند به نظر برسند و منجر به جویدن نادرست شود. درمان ارتودنسی می تواند هر دو مشکل را برطرف کند.

هنگامی که دندان به درستی روی هم قرار نمی گیرند، می تواند بر روی عضلات فک فشار بیاورد و باعث ایجاد مشکلات فک و مفاصل و بعضا سردرد شود. درمان ارتودنسی می تواند به شما کمک کند تا یکنواخت تر گاز بگیرید و فشار وارده  را کاهش دهید.

در چه سنی باید درمان ارتودنسی را انجام دهید؟

بهترین زمان به طور کلی در دوران کودکی است، اما بزرگسالان نیز می توانند تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرند و بیشتر از کودکان این کار را انجام می دهند. سن به نسبت داشتن تعداد مناسب دندان، اهمیت کمتری دارد. در مورد كودكان ممكن است لازم باشد قبل از شروع درمان منتظر بماند تا دندان هایشان به تعداد کافی برسد.

چه کسی ارتودنسی را انجام می دهد؟

دندانپزشک شما ممکن است بتواند معالجه ارتودنسی را انجام دهد. یا ممکن است شما را به یک متخصص ارجاع دهد. متخصص مورد نظر، ارتودنتیست نامیده می شود.

این درمان چه مراحلی را شامل می شود؟

مهمترین نکته این است که یک معاینه کامل روی دندان های شما انجام گیرد. این کار معمولاً با نگاه کردن به دندان های شما ، گرفتن عکس از دندان و ایجاد مدل های گچ دندان های شما صورت می گیرد. سپس تیم دندانپزشکی یا ارتودنتیست شما در مورد اینکه چه روش درمانی برای شما امکان پذیر است صحبت خواهند کرد. به محض این که تصمیم گرفتید این درمان را انجام دهید، اگر دندان های دائمی کافی داشته باشید، می توانید شروع کنید.

آیا نیاز به کشیدن دندان های دائمی خود خواهید داشت؟

ممکن است فضای کافی برای تمام دندان های دائمی خود نداشته باشید. در این صورت ممکن است برای ایجاد فضا نیاز به کشیدن دندان های دائمی خود داشته باشید. گاهی اوقات می توان با استفاده از سایر روش های درمانی ، فضا را ایجاد کرد.

چگونه درمان انجام می شود؟

درمان ارتودنسی توسط یک شی انجام می شود، که اکثر مردم آن را بریس می نامند.

بریس متحرک چیست؟

یک درمان ساده ممکن است با یک بریس متحرک انجام شود (بریسی که می توان آن را تمیز کرد). این بریس از سیم های ظریفی تشکیل شده است، که با فشار ملایم دندان ها را حرکت می دهند.

بریس ثابت چیست؟

اغلب ، دندان ها می بایست با دقتی بیشتر از آنچه بریس های متحرک دارند، هدایت شوند. بنابراین از یک بریس ثابت استفاده می شود. این بریس دارای براکت ها و نوارهایی است که به طور موقت به دندان می چسبند. یک سیم انعطاف پذیر به تمام براکت ها می پیوندد و امکان جابجایی دندان ها را فراهم می کند. شما نمی توانید آن را از دهان خود خارج کنید ، بنابراین به بریس ثابت گفته می شود.

براکت ساخته شده از چیست؟

بریس های ثابت همیشه از فلز ساخته نمی شوند. پلاستیک و سرامیک نیز خصوصاً برای بزرگسالان قابل استفاده است.

هدگیر ارتودنسی چیست؟

برخی افراد نیاز به قرار دادن هدگیر دارند. معمولاً فقط باید آن را عصر یا شب قرار دهند. این وسیله باعث کند شدن سرعت رشد فک می‌شود. از هدگیر برای درمان بیمارانی استفاده می‌شود که با مشکل اوربایت، یعنی جلوتر بودن فک بالایی نسبت به فک پایینی و یا آندربایت، یعنی جلوتر بودن فک پایینی نسبت به فک بالایی، مواجه هستند. هدگیر به آرامی بر روی دندان‌ها فشار می‌آورد و مانع از رشد بیشتر دندان‌ها و فک بالایی شما به طرف جلو می‌شود.

“بریس های نامرئی” چیست؟

آنها قالب های پلاستیکی محکم و شفافی هستند که برای صاف کردن دندان ها استفاده می شوند. چندین نمونه از این قالب، برای هر بیمار ساخته می شود. هر نمونه قبل از تعویض با نمونه بعدی دو هفته پوشیده می شود. آنها از پلاستیک شفاف ساخته شده و بنابراین تقریبا نامرئی هستند. این بدان معنی است که هیچ کس نمی تواند تشخیص دهد که شما دندان های خود را ارتودنسی کرده اید. بریس ها بایستی برای رسیدن به نتیجه مطلوب ۲۲ تا ۲۳ ساعت در روز پوشیده شوند. آنها را می توان به راحتی برای خوردن، آشامیدن، مسواک زدن و تمیز کردن بین دندان هایتان، خارج شوند. برای اینکه بتوانید این روش درمانی را انجام دهید ، باید تمام دندان های دائمی خود را داشته باشید.

برای مشاوره و تعیین وقت جهت ارتودنسی همین حالا با ما تماس بگیرید.

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها