ارتودنسی چگونه دندان های کودکان و بزرگسالان را صاف می کند

0
(0)

بریس های دندانی  یا ارتودنسی دستگاه هایی هستند که برای اصلاح دندان های شلوغ یا کج ، یا فک نامرتب ، که به مال اکلوژن معروف است ، استفاده می شوند. بریس ها بیشتر در دوران بلوغ مورد استفاده قرار می گیرند و کارایی مناسبی دارند اما در افراد بزرگ تر نیز  از بریس های دندان  برای اصلاح استفاده می شود.

بریس ها از جنس فلز یا سرامیک ، سیم و مواد اتصال دهنده ساخته شده اند که آن ها را به دندان های شما می چسبانند. متخصص ارتودنسی پزشکی است که در این نوع دستگاه ها و درمان دندان های نامرتب تخصص دارد. در واقع میتوان گفت که میزان موفقیت بریس ها بسته به سن شما در زمان شروع درمان و اهداف درمانی شما متفاوت است.

ارتودنسی به طور کلی برای افرادی که از آنها استفاده می کنند بسیار موثر است. اما اثربخشی این روش درمانی به شخص و توانایی او نیز بستگی دارد تا دستورالعمل های ارتودنسی خود را دقیق دنبال کند.

انواع بریس ها

ارتودنسی

نوع بریس هایی که ارتودنتیست شما توصیه می کند به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی مانند سن شما و این که آیا علاوه بر داشتن دندان های کج ، اوربایت هم دارید یا نه. بریس ها به صورت سفارشی ساخته می شوند و متناسب با نیازهای هر فرد می باشد.

بریس های کلاسیک که برای بیشتر افراد تشخیص داده می شود از براکت های فلزی ساخته می شوند که به صورت جداگانه روی هر دندان شما چسبانده می شوند. سیم پیچ به دندانها و خط فک شما فشار وارد می کند و حلقه های O الاستیک سیم پیچ را به براکت ها متصل می کنند. سیم های ارتودنسی به طور دوره ای تنظیم می شود . زیرا دندان های شما به آرامی به مکان مورد نظر منتقل می شوند و نوارهای الاستیک در ویزیت های ارتودنسی ترمیم میشوند.

انواع دیگر بریس های ارتودنسی عبارتند از:

  • بریس های (شفاف) سرامیکی که کمتر در معرض دید قرار دارد
  • بریس های لینگوال که کاملا در پشت دندان های شما قرار می گیرند و دیده نمیشوند.
  • بریس های نامرئی که می توانند در طول روز خارج شوند و دوباره کار گذاشته شوند

ارتودنسی  چگونه دندان ها را حرکت می دهد؟

بریس ها با اعمال فشار مداوم بر روی دندان ها برای مدت زمان طولانی  جای آن ها را حرکت می دهند. شکل فک شما به تدریج متناسب با این فشار سازگار می شود. تصور ما این است که دندانهایمان مستقیماً به استخوان فک متصل شده اند.  تصور اینکه چگونه می توان آنها را حرکت داد شاید کمی دشوار باشد. اما در زیر لثه شما غشایی وجود دارد که توسط استخوان های شما احاطه شده و دندان ها را به فک متصل می کند. این غشا موقعیت دندان های شما را کنترل می کند و به فشاری که توسط بریس ها به دندان شما وارد می شود پاسخ می دهد.

در زمان انجام ارتودنسی دردی حس نخواهید کرد و نصب بریس ها بین یک تا دو ساعت طول می کشد. ممکن است هفته اول که ارتودنسی در حال تنظیم شدن است درد حس کنید. هر بار که بریس های شما توسط متخصص ارتودنسی تنظیم می شود ممکن است در چند روز آینده آن نیز درد داشته باشید.

آیا ارتودنسی درد دارد؟

بریس های دندانی

هنگام نصب بریس نباید احساس درد کنید. اما در روزهای پس از قرارگیری اولیه و در حین و بعد از تنظیمات آنها ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید.

مینی بریس چیست؟

مینی بریس ها از بریس های سنتی کوچکتر هستند. به این معنی که فضای کمتری در دهان شما اشغال می کنند. برخی از متخصصان ارتودنسی ادعا می کنند که اگر شما صلاحیت مینی بریس را داشته باشید ممکن است سرعت درمان شما را تسریع بخشد. اگر از خود می پرسید که آیا می توانید کاندید این روش درمانی شوید ، با متخصص ارتودنسی خود صحبت کنید.

بریس ها با چه سرعتی کار می کنند؟

طول درمان ارتودنسی برای هر فرد متفاوت است. اما به طور معمول افراد برای یک تا سه سال از بریس استفاده می کنند. با دقت در دستورالعمل های متخصص ارتودنسی ، می توانید اطمینان حاصل کنید که برای کوتاه ترین زمان ممکن از بریس های خود استفاده می کنید.

ارتودنسی در مقایسه با کودکان برای بزرگسالان چگونه کار می کند؟

بریس های دندانی

ممکن است تعجب کنید اگر بدانید که هرگز برای دریافت درمان ارتودنسی هیچ وقت دیر نیست . اما شروع درمان در سنین پایین تر مزایای خاصی برخوردار است. به عنوان یک نوجوان با پایان یافتن رشد در یک فرد بزرگسال ، خط فک و بافت زیرین شما هنوز در حال حرکت است. در این مرحله ممکن است خط فک شما انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد و دندان های شما بیشتر به حرکت پاسخ دهند. اگر دندان های شما با سرعت بیشتری به بریس های شما پاسخ دهند ، درمان ممکن است کوتاه شود. هنگامی که رشد دندان و فک شما متوقف شد برخی تنظیمات وجود دارد که بریس ها نمی توانند آن ها را انجام دهند.

به طور کلی بزرگسالان هنگام دریافت بریس ، همان روند کودکان را طی می کنند. اگر در بزرگسالی می خواهید بریس داشته باشید به غیر از مدت زمان درمان موارد دیگری را نیز باید در نظر بگیرید. اگر باردار هستید یا می خواهید باردار شوید ، باید با متخصص خود در مورد این که بریس ها چگونه می توانند بر بارداری شما تاثیر بگذارند صحبت کنید. همچنین اگر مشکلات اساسی سلامتی دارید که می توانید تحت تأثیر قرار بگیرید ، ممکن است بخواهید با پزشک اصلی خود صحبت کنید.

منبع: https://www.healthline.com/health/how-do-braces-work#adults-vs-children

 

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها