آنکیلوز دندان کودکان

0
(0)

آنکیلوز دندان

اگر کودک من دندان آنکیلوز داشته باشد به چه معناست؟

شاید قبلا اسم آنکیلوز دندان را شنیده باشید. یا ممکن است فرزندتان دچار آنکیلوز شده باشد. شاید تعجب کنید که چرا این موضوع اهمیت دارد. آیا این چیزی است که واقعاً نیاز به درمان دارد؟

 

دندان به استخوان جوش خورده است، اما یعنی چه؟

 

آیا همه دندان های شما به استخوان متصل نیست؟

 

این چه فرقی دارد؟

 

در برخی موارد، دندان آنکیلوز بدون درمان خوب خواهد بود. موارد دیگر، اگر درمان نشوند، می توانند منجر به مشکلات بسیار بزرگی شوند که در نهایت به درمان گسترده نیاز دارند.

 

دندان آنکیلوز چیست؟

در آنوتومی یک دندان طبیعی، ریشه دندان توسط میزان زیادی فیبرهایی از جنس کلاژن که کیسه غشایی پریودنتال را تشکیل می‌دهند به استخوان فک متصل می‌شوند که به آن رباط پریودنتال نیز گفته می‌شود. در مقابل این حالت، یک دندان آنکیلوز شده به صورت مستقیم به خود استخوان فک می چسبد، یعنی اینکه هیچ رباط پریودنتالی وجود ندارد که دندان را از اطراف استخوان فک جدا کند.

 

به طور معمول، رباط پریودنتال به عنوان یک ضربه گیر عمل می کند و امکان حرکت کمی را فراهم می کند. همچنین از جوش خوردن دندان به استخوان جلوگیری می‌کند که مهم‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید.

 

چرا نباید دندان انکیلوز شود؟

بسیاری از اوقات، دندان بالغی که دچار انکیلوز دندانی شده است، می تواند کاملاً مورد توجه قرار نگیرد، مگر اینکه دندان پوسیده یا بیمار شود و به هر نحو نیاز به ترمیم داشته باشد یا با بریس حرکت نکند. به هر حال، اگر آنکیلوز‌دندان در یک دندان شیری برای کودکان و  یا یک دندان دائمی در حال رویش کودکان بزرگتر  رخ دهد، می تواند در رشد مناسب دهان و حتی تکلم کودک اختلال ایجاد کند و یک دندان دائمی در حال رویش سطحی را متوقف می کند و باعث می شود که در فک بسیار پایین تر از آنچه که باید بنشیند. دندان شیری آنکیلوز شده نمی تواند حرکت کند. بنابراین، لق نمی شود و نمی افتد. این موضوع از بیرون آمدن دندان بزرگسال جلوگیری می کند.

 

هر کدام از این شرایط که نام بردیم می تواند مشکلات مختلفی ایجاد کند. شایع ترین مشکل مال اکلوژن (دندان های نامناسب) است که می تواند بر عملکرد دندان ها تأثیر منفی بگذارد. اگر دندان دائمی به میزان خیلی زیادی  پایین تر از سطح عادی باشد، می تواند عملکرد جویدن را در فرد دشوار کند و حتی ممکن است باعث شود که تمام دندان های اطراف در موقعیت صحیح رشد نکنند، دندان های کناری ممکن است به سمت دندان انکیلوز شده حرکت کنند و اغلب باعث ایجاد حفره و بیماری پریودنتال می شوند.

گاهی اوقات، فک ممکن است به طور طبیعی رشد نکند. این می تواند تاثیر منفی بر رشد و نمو صورت داشته باشد و ظاهر آن را تغییر دهد. هنگامی که فک تغییر شکل می‌دهد و دندان‌ها نامرتب هستند، فرد می‌تواند با جویدن، بلع و اختلال در گفتار نیز دست و پنجه نرم کند.

خوشبختانه این وضعیت نادر است. بزرگترین نگرانی این است که بیش از ۹۰  درصد از دندان‌های آنکیلوز، دندان‌های شیری هستند که احتمال تأثیر منفی بر رشد دهان دارند.

 

علائم انکیلوز دندان

علل و پیشگیری از آنکیلوز دندان

چند عامل اصلی وجود دارد که تصور می شود باعث ایجاد دندان انکیلوز می شود.

۱- ژنتیک و تغییرات متابولیک موضعی نقش عمده ای دارند.

۲- وارد شدن ضربه به دندان کودکان یکی دیگر از دلایل است که ممکن است در اثر آسیب دیدگی، التهاب یا عفونت ایجاد کند. در حالی که شما نمی توانید کودک خود را از هر چیزی که ممکن است به دندان های او آسیب برساند محافظت کنید، می توانید از دهان او در برابر آسیب در حین ورزش محافظت کنید. این مهم تر از آن چیزی است که فکر می کنید، زیرا تا ۳۹ درصد از آسیب های دندانی مربوط به ورزش است. محافظ دهان در هنگام ورزش، یک راه موثر برای محافظت از دهان و دندان های کودک و کاهش احتمال ایجاد دندان انکیلوز است.

۳- همچنین می توانید با کمک به کودک خود در حفظ سلامت دهان و دندان های خود از التهاب و عفونت جلوگیری کنید. این کار با مسواک زدن هر روزه زمانی که فرزند شما اولین دندان خود را بیرون آورد، شروع می شود. همچنین این زمان برای شروع برنامه ریزی معاینات منظم برای کمک به حفظ سلامت دهان و شناسایی مشکلات احتمالی قبل از تبدیل شدن به یک مشکل است. اکثر کودکان تا سن ۶  یا ۷  سالگی نیاز به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دارند.

 

 

رفتار های صحیح

درمان بسته به عوامل بسیاری متفاوت است. از جمله اینکه چه مقدار از ریشه جوش خورده است، کدام دندان آنکیلوز شده است، دندان شیری یا دائمی است، باعث رشد نادرست دندان‌ها یا فک‌های نزدیک شده باشد یا خیر. در مقایسه با سایر دندان ها در فک قرار دارد یا خیر.

در اینجا چند درمان احتمالی وجود دارد که ممکن است توصیه کنیم.

 

اگر زود تشخیص داده شود، قبل از اینکه بیش از ۲۰  درصد ریشه ذوب شود، ممکن است یک مشکل نسبتاً ساده برای رفع آن باشد. اگر کودک شما آسیبی به دهان خود تجربه کرده است، حتما در معاینه بعدی به ما اطلاع دهید. این به ما کمک می کند تا زمان بیشتری را صرف جستجوی خاص برای این شرایط و سایر شرایطی که می تواند در اثر صدمات ایجاد شود صرف کنیم. مانند هر بیماری دندانی دیگری، هرچه زودتر تشخیص داده شود، درمان ساده‌تر خواهد بود.

هنگامی که دندان آنکیلوز شده یک دندان شیری است، ما معمولاً نگاه می کنیم و می بینیم که آیا دندان دائمی بیرون می زند یا خیر. اگر این اتفاق پس از مدت زمان مشخصی رخ نداد، ممکن است نیاز به کشیدن دندان آسیب دیده باشد تا فضایی برای رویش دندان های دائمی ایجاد شود.

 

یک دندان انکیلوز که بر رشد فک یا سایر دندان ها تأثیر منفی می گذارد اغلب به درمان ارتودنسی نیاز دارد. در این مورد، ما یک طرح درمانی ایجاد می کنیم که مشکل را اصلاح می کند و در عین حال دندان های مجاور را در تراز بهینه قرار می دهد و به فک اجازه می دهد تا به درستی رشد کند.

 

 

 

اگر هنگام بستن بریس متوجه شوید که دندانی به استخوان جوش خورده است، چه؟ آیا بریس ها همچنان یک گزینه خواهند بود؟

 

اگر دندان آنکیلوز شده یک دندان دائمی است که خیلی پایین در فک قرار ندارد، همچنان می توانید بریس بگیرید. در برخی موارد، رها کردن دندان در جایی که هست و جابجایی دندان های دیگر در تراز بهینه خوب خواهد بود. اگر نمی توانید در حالی که دندان را در جایی که هست می گذارید به یک بایت سالم و منظم دست پیدا کنید، ما به شما کمک می کنیم بهترین درمان را برای دندان تعیین کنید.

اگرچه این وضعیت نادر است، اما خوب است که از آن آگاه باشید. اگر متوجه شدید یکی از دندان‌های کودکتان پایین‌تر از دندان‌های مجاور است، یا دندان شیری در زمانی که باید لق نشده باشد، مطمئن شوید و به ما اطلاع دهید. ما مفتخریم که به شما کمک کنیم دهان فرزندتان را سالم نگه دارید و به هر گونه نگرانی که ممکن است داشته باشید رسیدگی کنید.

برای دریافت مشاوره و رزرو  نوبت،با کلینیک دندانپزشکی آینده تماس بگیرید.

 منبع: https://jungleroots.com/post/what-does-it-mean-if-my-child-has-an-ankylosed-tooth/

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها