ممنوعیت استفاده از خلال دندان

0
(0)

ضرر های خلال دندان

چرا از خلال دندان استفاده نکنید؟

۱- چرا نباید از خلال دندان استفاده کرد؟
چرا از خلال دندان استفاده نمی کنید؟ این سوالی است که بسیاری از افراد وقتی عادت دارند بعد از هر وعده غذایی از خلال دندان استفاده کنند، با آن مواجه می شوند. نخ دندان کشیدن یک عادت بد است. ساختار دندان ها به طور منظم ردیف شده است، شکاف بین ریشه ها توسط لثه و ریشه پر می شود.
افرادی که دندان های مرتبی دارند، هیچ فاصله ای بین دندان ها وجود نخواهد داشت. برخی از افراد اغلب از خلال دندان برای نخ دندان کشیدن دندان های خود استفاده می کنند که باعث می شود فضاهای بین دندانی بازتر شود و غذا راحت تر به بین دندان ها برسد.
عادت نخ دندان کشیدن با خلال دندان می تواند غذای اضافی را از بین دندان ها خارج کند اما می تواند روی دندان ها و لثه ها تأثیر بگذارد. هنگام استفاده از نخ دندان، به طور تصادفی از نیرو استفاده می شود و باعث می شود که ریشه دندان به تدریج شل شود و نه تنها ورود غذا را آسان تر می کند، بلکه باعث پوسیدگی دندان نیز می شود.
اگر غذا به ریشه دندان منتهی شد، نباید از خلال دندان استفاده کنید، اما:
غرغره کردن ساده ترین و ساده ترین روش برای انجام است. توجه داشته باشید که باید از آب تمیز یا دهانشویه تخصصی استفاده کنید.
در غیر این صورت، می توانید از مسواک برای مسواک زدن دندان های خود استفاده کنید، مسواک را نزدیک دندان های خود فشار دهید و سپس به طور مداوم بالا و پایین مسواک بزنید. اگر باز هم جواب نداد، می‌توانید از یک نخ برای کشیدن آن از طریق دندان‌ها استفاده کنید تا آن را بالا و پایین کنید. در صورتی که روش های فوق موثر واقع نشد، لازم است از نوک سوزن برای برداشتن استفاده شود، اما مراقب باشید که به سازمان ریشه آسیب نرسانید. در صورت لزوم، به دنبال کمک پزشکی باشید.

۲- مضرات استفاده از خلال دندان
در اینجا دلایلی وجود دارد که چرا دندانپزشکان توصیه می کنند فورا استفاده از خلال دندان را متوقف کنید:
• خلال‌دندان باعث ساییدگی دندان می شود: وقتی از خلال دندان بین دندان های خود استفاده کنید تا بقایای غذا را پاک کنید، باعث سایش دندان و خونریزی لثه می شود. خلال کردن مداوم با این خلال دندان ها به مدت طولانی می تواند به تمام دندان ها آسیب برساند.
• باعث بیماری لثه می شود: استفاده منظم از خلال دندان نه تنها روی دندان ها تاثیر می گذارد، بلکه لثه ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. در صورت عدم درمان، می تواند منجر به بیماری غیرقابل برگشت لثه شود.
• ناخوشایند: نخ دندان کشیدن منظم باعث ایجاد شکاف بین دو دندان می شود که هر دو نامناسب هستند و باعث گیرکردن بیشتر غذا در بین دو دندان می شوند.
• آسیب به مینای دندان: بسیاری از افراد پس از استفاده از خلال دندان اغلب عادت به گاز گرفتن یا جویدن خلال دندان دارند که منجر به آسیب مینای دندان می شود.
• آسیب به ریشه: زمانی که لثه ها با نخ دندان کشیدن با خلال‌دندان آسیب می بینند و منجر به عقب نشینی لثه می شود، می تواند باعث آسیب به ریشه و در برخی موارد باعث درد شود.
• از بین بردن چسب ها: در صورت استفاده از چسب های مصنوعی برای محافظت از دندان ها. سپس استفاده از خلال دندان می تواند این خمیر را از بین ببرد.
• بوی بد دهان: نخ دندان کشیدن با خلال دندان ممکن است تمام باقی مانده های غذایی گیر کرده بین دندان ها را پاک نکند و در نتیجه باعث ایجاد بوی بد دهان شود.
به دلیل دلایل نامطلوب هنگام استفاده از خلال دندان ذکر شده در بالا، استفاده از خلال دندان را محدود کنید تا از اثرات بد بر سلامت دندان ها و لثه های خود جلوگیری کنید. به جای استفاده منظم از خلال دندان، نخ دندان کشیدن به پاک کردن مواد غذایی کمک می کند و دندان ها و لثه ها را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

نخ دندان بهتر است یا خلال دندان

نخ دندان جایگزین خلال دندان
نخ دندان بخش مهمی از هر روال بهداشت دهان و دندان است. نه تنها به حذف ذرات غذا و پلاک بین دندان‌ها کمک می‌کند، بلکه می‌تواند به کاهش خطر بیماری لثه، پوسیدگی دندان و بوی بد دهان نیز کمک کند. استفاده از نخ دندان می تواند به شما کمک کند لبخندی سالم و جذاب داشته باشید. استفاده از نخ دندان نه تنها آسان است، بلکه ارزان و در دسترس است. چه نوجوان باشید، چه بزرگسال یا سالخورده، صرف زمان برای کشیدن نخ دندان می تواند به شما کمک کند دندان ها و لثه های خود را سالم نگه دارید. این به بهبود سلامت دهان و دندان شما و جلوگیری از بیماری لثه کمک می کند.

نخ دندان چیست؟
نخ دندان رشته ای ساخته شده از موادی است که برای دندان ها و لثه های شما بی خطر است. برای تمیز کردن بین دندان ها و زیر خط لثه که مسواک به آن دسترسی ندارد استفاده می شود. استفاده از نخ دندان به کاهش خطر بیماری لثه، پوسیدگی دندان و بوی بد دهان کمک می کند. انواع مختلفی از نخ دندان وجود دارد که شامل طعم دار و بدون طعم می شود. همچنین در ساخت نخ دندان از مواد مختلفی از جمله نایلون، ابریشم و کاغذ استفاده می شود. هنگام انتخاب نوع نخ دندان، بهتر است نخ دندانی را انتخاب کنید که متناسب با نیاز شما باشد.

 

خلال دندان ضرر دارد؟
چگونه از نخ دندان استفاده کنیم؟
ابتدا حتما از قرقره های تازه نخ دندان استفاده کنید. نخ دندان قدیمی ممکن است در هنگام استفاده بشکند و پاره شود و اثر آن کمتر شود. شما باید نخ را دور دو انگشت وسط خود بپیچید. سپس می توانید از نخ پیچیده شده برای تراشیدن دندان ها استفاده کنید. در حالی که اکثر مردم ترجیح می دهند قبل از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنند، هیچ چیزی نمی توان گفت که نمی توانید هر دو را همزمان انجام دهید. هنگامی که نخ دندان کشیدن تمام شد، مهم است که دهان خود را بشویید تا ذرات غذا و باکتری های باقیمانده را از بین ببرید.

نتیجه
خلال دندان نه تنها نمی تواند سلامت دندان های شما را تضمین کند، بلکه میتواند باعث ایجاد پوسیدگی و آسیب بیشتری به آنها شود. بنابراین به جای استفاده از خلال دندان، به صورت ایمن از نخ دندان استفاده کنید.
در صورت بروز هرگونه مشکل و یا برای مشاوره رایگان می توانید با کلینیک دندانپزشکی آینده تماس بگیرید.

https://royalimplant.com/blogs/why-should-i-use-dental-floss/

https://www.vinmec.com/en/news/health-news/general-health-check/why-not-use-toothpicks/

 

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین نفر باشید