درمان دندان شکسته و ترک خورده

5
(1)

درمان دندان شکسته و ترک خورده

دندان ها به طرز چشمگیری مستحکم هستند ، اما می توانند تراشیده ، ترک برداشته یا شکسته شوند. این اتفاق می تواند به چندین دلیل رخ دهد:

  • گاز زدن یک ماده سخت؛
  • اصابت کردن یک ضربه به صورت یا دهان شما؛
  • افتادن و به زمین خوردن؛
  • داشتن حفره هایی که باعث تضعیف دندان می شوند؛
  • اگر پرشدگی بزرگ و قدیمی آمالگام که از مینای دندان باقی مانده پشتیبانی نمی کند، داشته باشید.

هنگامی که دندان تراشیده یا شکسته شود ، ممکن است درد و ناراحتی برای شما ایجاد نشود. با این حال ، زبان شما معمولاً ناحیه تیز را خیلی سریع احساس می کند. شکستگی های جزئی دندان معمولاً دردی ایجاد نمیکند ، اما اگر قطعه بزرگی از دندان شکسته شود ، می تواند دردناک نیز باشد. عصب داخل دندان ممکن است آسیب دیده باشد. ناراحتی شدید همچنین ممکن است هنگام عصب کشی در صورتی که دندان در معرض هوا قرار گیرد یا در اثر غذاهای گرم یا سرد یا نوشیدنی ایجاد شود.

درد دندان شکسته یا ترک خورده ممکن است ثابت باقی ماند یا ممکن است ایجاد و برطرف شود. بسیاری از افراد هنگام جویدن احساس درد می کنند زیرا جویدن باعث فشار به دندان می شود.

آنچه شما می توانید انجام دهید

دندان شکسته یا ترک خورده

هیچ راهی برای درمان دندان ترک خورده در خانه وجود ندارد. باید دندانپزشک خود را ببینید. بعضی اوقات دندان خوب به نظر می رسد ، اما فقط وقتی غذا می خورید یا وقتی دمای دهان تغییر می کند درد ایجاد می شود. اگر دندان شما همیشه درد ایجاد کند، ممکن است عصب یا رگهای خونی آسیب دیده داشته باشد. این یک علامت هشدار جدی است.

 

دندان شکسته شده

اگر دندان شکسته دارید، در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید. دندانپزشک شما می تواند تشخیص دهد که آیا این شکستگی ناشی از حفره بوده و آیا عصب دندان در معرض خطر است. عصب آسیب دیده معمولاً به درمان ریشه نیاز دارد.

تا زمانی که به مطب دندانپزشک مراجعه کنید:

  • دهان خود را به خوبی با آب گرم شست و شو دهید.
  • برای هر ۱۰ دقیقه یا تا زمانی که خونریزی متوقف شود ، با یک تکه گاز استریل و ایجاد فشار از خونریزی جلوگیری کنید. اگر این موفق نشدید، از کیسه چای با فشار بر ناحیه استفاده کنید تا خونریزی متوقف شود.
  • یک بسته سرد را روی گونه یا لپ های بالای دندان شکسته قرار دهید. این کار به کاهش تورم و تسکین درد کمک خواهد کرد.
  • اگر بلافاصله نمی توانید به دندانپزشک خود مراجعه کنید ، قسمتی از دندان موجود در دهان خود را با سیمان موقتی دندان پوشانید. می توانید آن را از داروخانه تهیه کنید.
  • یک مسکن بدون نیاز به نسخه تهیه و مصرف کنید.

آنچه دندانپزشک شما انجام خواهد داد

انواع مختلفی از ترک و شکستگی دندان وجود دارد که هر یک به درمان های مختلفی احتیاج دارند. از جمله:

ترک های جزئی : این ها ترک های سطحی هستند که فقط بر سطح سفید بیرونی دندان تاثیر می گذارند ، به نام مینا. ترک های جزئی به ندرت به درمان نیاز دارند. با این حال ، دندانپزشک شما ممکن است به آرامی منطقه را صاف کند تا زبری ها برطرف شوند.

دندان ترک خورده : این نوع شکستگی ، کل دندان را شامل می شود ، از سطح جویدن تا تمام قسمت های عصبی. تکه ها در جای خود باقی می مانند ، اما ترک به تدریج پخش می شود. ترک ها گاهی اوقات با مواد پر کننده ترمیم می شوند. برای جلوگیری از وخیم تر شدن ترک ، دندان ها اغلب به تاج نیاز دارند. اگر پالپ (عصب و سایر بافت های زنده) آسیب دیده باشد ، ممکن است به یک کانال ریشه نیز احتیاج داشته باشید.

شکستگی جدی دندان : این شکستگی به اندازه ای عمیق است که عصب را در معرض دید قرار می دهد. آنها تقریبا همیشه باعث صدمه و حساس بودن دندان می شوند. معمولاً قسمت شکسته دندان خونریزی می کند. برای از بین بردن عصب در معرض، احتمالاً به درمان کانال ریشه نیاز دارید تا بتوانید دندان را به عملکرد طبیعی خودش برگردانید و به درستی غذا بخورید و بجوید.

شکاف های عمودی یا ریشه شکافته شده دندان : این ترک ها از ریشه دندان شروع می شوند و به سمت سطح جویدن گسترش می یابند. این شکستگی ها اغلب دردناک هستند زیرا ممکن است ناحیه اطراف ریشه را ملتهب کند. در بیشتر موارد ، دندان باید برداشته شود.

برای مشاوره و تعیین وقت جهت درمان های ترمیمی و زیبایی همین حالا با ما تماس بگیرید.

منبع مقاله: Fractured And Broken Teeth

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

5 / 5. تعداد رای‌ها: 1

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها