چرا و چه وقت به جراحی لثه نیاز داریم؟

5
(1)

همانطور که واضح و روشن است مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه ، همراه با مراجعه منظم به دندانپزشک ، به سلامت و استحکام دندان های ما کمک می کند. اما بهداشت دهان و دندان فقط برای دندان ها نیست و لثه های شما را نیز سالم نگه می دارد. لثه هم ممکن است دچار بیماری های گوناگونی شود. معاینات منظم دهان و دندان به دندانپزشک شما این فرصت را می دهد که بیماری لثه را در مراحل اولیه تشخیص داده و قبل از پیشرفت و نیاز به جراحی لثه آن را درمان کند.

زمانی که از بازدیدهای دندانپزشکی خود به مدت طولانی چشم پوشی می کنید ، بیماری لثه درمان نشده شما می تواند دچار پیشرفت شود و لثه های آسیب دیده تان نیاز به جراحی پیدا کنند. اگر دندانپزشک شما را برای جراحی به یک متخصص لثه ارجاع داده است حتما به نکاتی که در ادامه مقاله آورده شده دقت کنید.

جراحی پریودنتال

اصلا دلایل جراحی لثه چی هست؟

التهاب لثه که نوع خفیف بیماری لثه است معمولاً توسط دندانپزشک قابل درمان است. پریودنتیت یک نوع پیشرفته از التهاب لثه است که منجر به التهاب و آسیب دیدن استخوان و بافت آن می شود. پریودنتیت نیاز به مراجعه به پریودنتیست نیاز دارد و درمان ممکن است شامل جراحی باشد.

جراحی پریودنتال باعث می شود استخوان ها و بافت های آسیب دیده مجددا رشد کنند، از ریزش دندان جلوگیری کند، شکاف های لثه بین دندان ها را کاهش دهد و استخوان فک را دوباره شکل دهد تا رشد باکتری ها از بین برود. با این حال بیماری لثه تنها دلیل جراحی لثه نیست. برخی از افراد به این دلیل که لثه آن ها بیش از حد دندان هایشان را می پوشاند جراحی زیبایی لثه را انتخاب می کنند. این عارضه به “لبخند لثه ای” شناخته شده است که جراحی شکل زیبایی به دهان و دندان های متقاضی میدهد.

انواع جراحیهای لثه

همانطور که گفته شد جراحیهای لثه میتواند به دلایل مختلفی انجام پذیرد. در ادامه به توضیح مختصری از انواع آن ها میپردازیم.

  • جراحی فلپ لثه

در این نوع جراحی ، لثه های بیمار برای تمیز کردن عمقی از دندان جدا می شوند و سپس دوباره به محل اطراف دندان ها بخیه زده می شوند. در حین جراحی گاهی اوقات به تغییر شکل استخوان نیاز است.

  • لثه برداری

بافت لثه اضافی و بیش از حد رشد یافته برای بهبود زیبایی و به منظور سهولت در تمیز نگه داشتن سطح دندان ها برداشته می شود.

  • جراحی زیبایی لثه 

جراحی زیبایی لثه

این نوع از جراحی برای افرادی پیشنهاد میشود که قسمتی از لثه آن ها از روی دندان هایشان کنار رفته است و یا لثه های آن ها دچار عقب رفتگی شده باشد.در این موارد جراحی ترمیم پلاستیک لثه انجام می گیرد که در این نوع جراحی از پیوند لثه با استفاده از بافت های سقف دهان استفاده می شود.

  • عمل پیوند استخوان

ریشه دندان ها داخل استخوان فک جوش خورده است و در اطراف این ریشه بافت استخوان فک است. بعضی اوقات پیش می آید که استخوان اطراف ریشه دندان آسیب ببیند. این آسیب میتواند نیازمند پیوند استخوان باشد. در این عمل جراحی بافت استخوانی جدید،مستحکم و سالمی به جای بافت استخوانی آسیب دیده قرار داده میشود. بافت جایگزین می تواند از خود بیمار باشد و یا این که از یک شخص دیگر گرفته شده باشد.در کل هدف از پیوند استخوان در این جراحی کمک به حفظ و نگهداری دندان در مکان و موقعیت خودش است.

روند جراحی 

قبل از شروع اکثر انواع جراحی های لثه ، پریودنتیست دندان های شما را کاملا تمیز کرده و از بی حس کننده موضعی برای بی حس شدن محل استفاده می کند. در بعضی موارد ممکن است نیاز به بیهوشی عمومی نیز باشد. اگر در زیر بخشی از سطح لثه نیاز به تمیز کردن عمقی باشد پریودنتیست برش های کوچکی را در امتداد خط لثه ایجاد می کند و لثه ها را از دندان بلند می کند تا زیر آن را عمیق تر تمیز کند و هرگونه جرم ، پلاک یا بافت آلوده برداشته شود.

در نهایت پریودنتیست به روش خاصی را که انجام جراحی شما نیاز دارد کار را انجام می دهد و پس از آن لثه ها را در جای خود بخیه می زند. پریودنتیست شما می تواند اطلاعات بیشتری در مورد جزئیات روش درمان شما ، نحوه آماده سازی آن و مدت زمان لازم به شما ارائه دهد.

پس از جراحی چه چیزی در انتظارمان است

پس از انجام جراحی

اگر دندانپزشک برای شما تشخیص جراحی داده است  احتمالاً این سوال و نگرانی را دارید که “آیا جراحی لثه دردناک است؟” پاسخ این سوال به هر فرد و روش درمان وی بستگی دارد. اما به طور کلی در طول جراحی به دلیل بیهوشی های استفاده شده ایجاد درد نادر است.

پس از جراحی ، اکثر افراد دردی خفیف تا متوسط ​​دارند که با مسکن های سبک قابل کنترل است. البته تورمی متوسط نیز ​​ممکن است رخ دهد. پزشک شما اطلاعات و نسخه دقیق تری در مورد نحوه کنترل هرگونه درد و تورم برای شما تجویز می کند.

منبع : https://sdperio.com/gum-surgery-explained/

 

امتیاز شما (از ۱ تا ۵)

5 / 5. تعداد رای‌ها: 1

اولین نفر باشید

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها